Новият брой:
Какво се случва в държавата

Разходка по ул. "Св. св. Кирил и Методий"

Една от най-дългите улици в София е средище на занаяти, работилници, магазини и пазари

Куполите над ул. "Св. св. Кирил и Методий"
Куполите над ул. "Св. св. Кирил и Методий"
Куполите над ул. "Св. св. Кирил и Методий"    ©  Александър Геров
Куполите над ул. "Св. св. Кирил и Методий"    ©  Александър Геров

Улица "Св. св. Кирил и Методий" е една от най-дългите улици на София. Исторически тя е средище на занаяти, работилници, магазини и пазари, а много, много отдавна и на мостарите – привилегированите пазачи на мостове още по турско време. Мостовете били на тогавашната Владайска река, през която се влизало в София от запад. Драз махала била в периферията на съвсем малкия все още град, но край оживения път към него, благоприятен за търговия. През XVII век преселници отвсякъде - евреи и арменци, българи земеделци, воденичари и овчари - предпочитали да са по-далеч от властта, затова и животът в този квартал бил по-шарен, а духът му – по-неспокоен, изобретателен, потаен. Описан е в мемоарни книги и в романи за София. Елин Пелин и Кирил Христов са предали атмосферата му в стихове – кое за гъдуларя Геле или за мелничаря Спиро, но и за чорбаджията Нено, дето бил купил махалата. Днес, четири века по-късно, алъш-веришът между новите заселници мигранти и "старите софиянци" се вихри с пълна сила, за добро или за лошо.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    lanzz avatar :-|
    lanzz
    • + 3

    Само дето №42 не е проектирана през 1888г. за фамилията Тахови. През 1922г. прадядо ми Лазар и брат му Филип Вангелови купуват парцела на №42, който до тогава е бил нива, каквито са били и всички съседни парцели според нотариалния акт. Къщите-близнаци са построени със сигурност след 1922г.

    Кахлени камини обаче е имало, поне една има оцеляла и до ден днешен.

    Нередност?
  • 2
    yko49371775 avatar :-|
    Мариана Христова Мелнишка
    • + 1

    До коментар [#1] от "lanzz":

    Най-вероятно е така, но единствената документална информация, която сме ползвали, е от досиетата на И-тута за паметници на архитектурата. Ако там е въведено неточно през далечните 70-80 год. на 20 в.... Чудесно е, че има някой потомък на първите обитатели, който да ни насочи към по-вярна следа:-) Ще тръгнем по нея при подготовката на разширен вариант на очерка за включването му в сборник!

    Нередност?
  • 3
    chitatelsz avatar :-|
    Читател
    • - 2

    Интересна улица и наистина забележителни сгради. Мисля си обаче, че ако тези видно доста заможни хора бяха влагали повече от средствата си за общото благо, комунизмът щеше да срещне далеч по-голяма съпротива спрямо шепата горяни, които се възправят срещу него. Сиреч - нещо кардинално не е било наред в България в навечерието на 09.09.1944 г., за да се случи тази рязка промяна и реално едва след тази дата се усеща подем и то от всички в страната, въпреки че преди това сме били сред първите няколко държави в Европа по стандарт на живот.

    Все пак, хубаво е, че тези сгради са запазени, важно е да се знаят техните истории или най-малкото по-общите факти от миналото им и да се продължи тази традиция с нови къщи в стил сецесион или неокласика. Лично на мен ми харесват, а вярвам и не само на мен.

    Нередност?
Нов коментар