//
Light / Места

"От острова на земята към острова в морето"
Миналото и настоящето на Балканите погледнати през историята на хърватския остров Зларин
Илюстрация |
В споделеното общо културно пространство на страните от бивша Югославия обаче се случват множество различни и интересни процеси, в които, ако могат да се включат и останалите балкански държави, би било не само положително заради пресичането на различни гледни точки, но и заради преодоляването на фрагментацията, която новите малки национализми нанесоха върху и без това крехките нови общности.
Илюстрация |
Този хърватски град, пострадал от бомбардировките покрай разпадането на Югославия, днес носи свеж дух на младост, богато културно наследство и живописни улици, за които си даваш сметка, когато изведнъж попаднеш пред построената през XIII век катедрала. Срещите, които Хърватско-македонската тангента организира вече за пета година, протичат на о-в Зларин – място, което е колкото мистично, толкова и чаровно заради липсата на много туристи (на острова живеят едва 284 души според статистиката, а според местните много по-малко). Освен родно място на известната поетеса Весна Парун и актрисата Ягода Копер той омиротворява духа и изненадва с плътните си гори от кипарис. Твърди се, че островът за първи път е споменат от крал Бела IV Унгарски през XIII век, а пък през XVII век аристократите от Шибеник са избягали там от чумата, която върлувала в града. Островът преживява и на два пъти бомбардировки – през Втората световна война и по време на войната за независимостта на Хърватия.
Това, което впечатлява е, че срещата с различни поколения от македонската литература през години с гостите от Хърватия, Босна и Херцеговина и България, е среща на разговор за това как литературата преодолява границите, доколкото те съществуват, и доколко езикът може да представлява спирачка. Срещите протичат в дебати за състоянието на културната сцена в страните, откъдето идват гостите; доколкото интеграцията в Европейския съюз подпомага културните връзки и по какъв начин това се отразява на артистичния живот; доколко съхраняването на културата на регионите е от значение.
Илюстрация |
Примерът, който може да се извлече от краткия опит на Хърватско-македонската тангента за българската реалност, е, че дори с малки усилия местният културен живот на един сравнително малък град може да бъде раздвижен и да бъде изваден от неговата провинциална летаргия – използвайки даденостите на средата, наследените културни връзки, но и амбицията да се създават нови. Имат официалната подкрепа на местната туристическа камара, на градската община, на министерство на туризма, на областта (Шибенско-Книнска жупаня), но почти без голяма финансова подкрепа. Затова и усилията в тази посока с очарователни и впечатляващи.
Илюстрация |
За онези, които биха предпочели чистия туризъм пред литературните срещи, о-в Зларин и Шибеник предлагат отлични условия за разходка, лятна ваканция, но и културно-историческо посещение на множество обекти, някои от които са част от списъка на световното културно наследство (като вече споменатата катедрала в Шибеник). Далмация също така е много подходяща за кулинарен туризъм със своите рибни ястия и специфичната местна култура.
Заглавието е всъщност мотото на срещите, които се организират и е свързано с поезията на Богомил Джюзел. Той разказва за съдбата на Македония като затворена страна на Балканите, която представлява своеобразен остров – сякаш страната е пленник на своето геополитическо разположение. И в миналото, вместо да отваря пътищата към разговор и взаимодействие, вътре в този остров са се създавали напрежения, подозрения и недоверие. Въпреки това виждаме, че през последните години има опити това състояние да се промени.
Петър Денчев е писател и театрален режисьор.
Полети до Загреб или Сплит, който се намира в близост, без прикачване се намират трудно, но Air Adria лети няколко пъти в седмицата по дестинацията София – Любляна, а оттам има множество автобуси до Хърватия. Пътят с автобус от София до Загреб превишава 11 часа, а след това има автобуси почти на всеки час за Шибеник. С автомобил придвижването по магистралата Ниш – Белград – Загреб е бързо и удобно, а хърватските пътища са с добра сигнализация, така че, ако имате желание за авантюра из Далмация, това е вашият начин. |
Капитал #32
Текстът е част от седмичния Капитал. В новия брой ще прочетете още:
• За какво ще се бори партията на Слави
• Как Кристалина Георгиева стана фаворит за МВФ
• Кои са най-големите 30 болници в България
Още по темата
Нобеловата награда за литература за 2019 г. предизвика възмущение и полемика относно ролята на писателя
18 окт 2019Малкият, но изключително красив гръцки остров е не просто ваканционна дестинация, но и център на модерното изкуство
16 авг 2019
"Искаме да придадем повече характер на заведението и на храната, която предлагаме"
6 дек 2019, 3528 прочитания

Галерията е посветена на взаимовръзките между природата и изкуството
29 ное 2019, 3618 прочитания
14 дек 2019, 2040 прочитания
15 дек 2019, 1183 прочитания
15 дек 2019, 683 прочитания
15 дек 2019, 679 прочитания
15 дек 2019, 619 прочитания
Най-новото попълнение на улица "Асен Златаров" идва на мястото на затворилото врати Percolate