Зимно лято в Колумбия
Дали в Андите или на Карибите, държавата е цветна и вкусна алтернатива за студения тук февруари


Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Колумбия е зелена, топла, шарена, евтина и весела. Накратко, чудесно място да избягаш от зимата и да прекараш кратко лято. А за дните там има две основни алтернативи - за градски туризъм - исторически и кулинарен, както и за разходки в природата и най-вече в националните зелени паркове в Андите и по крайбрежието.
При повече време приятна добавка е отскачане до Еквадор и неговите острови Галапагос.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеКолумбия е зелена, топла, шарена, евтина и весела. Накратко, чудесно място да избягаш от зимата и да прекараш кратко лято. А за дните там има две основни алтернативи - за градски туризъм - исторически и кулинарен, както и за разходки в природата и най-вече в националните зелени паркове в Андите и по крайбрежието.
При повече време приятна добавка е отскачане до Еквадор и неговите острови Галапагос.
Начало в Богота
Столицата на Колумбия - Богота, е голяма (около 8 млн. население) и е на високо - на около 2600 метра. Добра представа за града дава поглед от хълма Монсерат, който може да се изкачи с лифт или по стълби.
Богота съчетава модерност и автентичност. Испанското присъствие е видимо в центъра - катедрали и други стари сгради в историческия център на града. Нови небостъргачи и лъскави квартали се издигат в сърцевината, а гетата остават в покрайнините. Улиците са изрисувани с графити на популярни колумбийски и чужди артисти като част от инициативата на държавата за подобряване на градската среда.

Музеят на колумбийския художник и скулптор Фернандо Ботеро е важен арт адрес. Негови скулптури могат да се видят и в градска среда в Богота, но най-много от тях са дарени на Меделин. Музеят на златото е по-безинтересен. Опция е и еднодневна разходка до солната катедрала в Сипакира, изградена през 90-те в тунел на солна мина. Старият град от криминална локация се е превърнал в шарена атракция за туристите. Малки цветни къщи по хълмистите улички помещават магазинчета за ръчно направени сувенири.
Двете градски звезди
Извън столицата другите две градски задължителни точки са карибската Картахена и цъфтящият Меделин. Крайбрежният град е кокетен, особено частта вътре в крепостта и съседния изрисуван с графити квартал Гетсемани. Нощният живот е силен, има множество барове и ресторанти, а туристи често избират дестинацията за празнуване на ергенски и момински партита и рождени дни. До полунощ парти автобуси със силна латино музика обикалят главните улици.

Кварталът Бокагранде оформя модерната част на града. Небостъргачи се издигат по дълга и широка плажна ивица, която обаче не предизвиква голям интерес нито за местните, нито за туристите. По плажа има малки и невзрачни ресторанти за пържена риба, а шезлонгите са оградени по два с въже с цел уединение. По-добрите опции за плаж са на съседни острови или в по-малки села наоколо. Такова място например е Мансанийо дел Мар, все още непознато за големи групи туристи и подходящо да избягаш от шума на Картахена. През седмицата плажовете са почти празни, а в почивните дни основно местни посетители се радват на Карибско море. Евтина опция за придвижване са таксита и Uber.

Меделин, познат като града на наркобоса Пабло Ескобар, днес, изглежда, се трансформира - в бившите гета вече има зони за изкуство с графити, а придвижването по хълмовете им е улеснено от ескалатори и градска лифт линия. Такъв например е кварталът, наречен "Комуна 13", който само до края на миналия век е бил познат като един от най-смъртоносните в света. След множество военни операции за изчистването му и силно желание за развитие от градската управа наподобяващият фавела "Комуна 13" сега е едно от най-популярните туристически места в Меделин.

Сладък живот
Във всички градски туристически зони разходките са безопасни, има купища ресторанти и барове за всеки вкус - от модерни места, типични повече за Лондон и Ню Йорк, до улични колички с дребни разядки. Храната е типично карибска - риба и морски дарове, кокосов ориз, авокадо, банани, често всичко подсладено. Преобладава пържената храна.
Колумбия e позната с разнообразието си от чудесни плодове - вкусно манго, папая, ананас, маракуя, като често могат да се срещнат и под формата на коктейл или фреш. Популярна е и лимонада от захарна тръстика, докато зеленчуците не са толкова впечатляващи. Напитката на колумбийците е бирата, но има и добър местен ром, вносни чилийски и аржентински вина.
И, разбира се, кафето. По улиците на големите градове продават шотове горещо еспресо от термос, а ароматът на кафето може да се усети далеч преди да сте стигнали до източника му. Най-честият вариант е американо, но и еспресото е откриваемо в някои кафенета. Музиката - естествено латино, при това навсякъде. По улиците местните често могат да бъдат видени с големи колони вместо слушалки, от които звучат силни латино ритми.

Колумбийците са приветливи и топли хора, които обичат да се забавляват. Нямат особени задръжки, свободолюбиви и отворени към света са. Шофьорите на таксита или Uber обичат да разпитват и да разказват истории за страната си. Проблем е, че почти никой не говори английски.
Макар да бяга от образа си на център на кокаина, в повечето градове по улиците ви подмятат оферти за бялото вещество или за марихуана, която местните пушат свободно и мирисът й може да се усети навсякъде. От 2016 г. е разрешено използването й за медицински цели, а от края на 1994 г. е частично декриминализирана. Дори да е вярна версията, че производството се свива, а картелите вече са мексикански, все още Колумбия е топ производител, но туристът не усеща пряко накроприсъствие.
Местните почти не пушат класически цигари и вероятно затова пушенето е забранено дори в изцяло откритите части на заведенията и в националните паркове, в които се прекарват часове.
Разходки из Андите

Природните опции са разходки из националните паркове, пътуване до сравнително новия голям язовир "Пеньол-Гуатапе" (близо до Меделин), плажове на Карибите. Много впечатляващ е паркът Кокоро, където виреят най-високите палми в света - восъчните, извисяващи се на над 60 метра. Те се намират в кафе региона на Колумбия, близо до град Армения, като долината е на около 2000 м надморска височина. Паркът с палмите е подходящ и за планински разходки с маршрути от по три или шест часа. Опция за туристите е и обиколка на ферма за производство на кафе. Плантациите са със сорта арабика, който вирее по-нависоко от робустата, затова и Андите са добро място за продукта, оригинално родил се в Етиопия.

Приятна точка е язовирът с форма на дракон, който е бил избран за вили от Ескобар и други колумбийски звезди. В съседство е стара 200-метровата скала Пиедра де Пеньол, с над 700 стъпала за изкачване, за колекционерите на красиви гледки има опция и за разходка с хеликоптер и с лодка. Опция е и паркът Тайрона до Санта Марта на карибския бряг - но обещаните маймунки капуцини бяха малко, плажовете - красиви, но с бурна и студена вода (поне през януари).
Различните острови Галапагос
На 1000 км навътре в Тихия океан западно от Еквадор, вулканичният архипелаг е уникално слабо населено (включително и от туристи засега) място, в което началото на февруари може да се изживее приятно лято. С температури от порядъка на 35 градуса и на водата около 27, при разходките и гмуркането усещането е за български август. Но гледките са различни - фауната и флората са достатъчно отдалечени от континенти, затова през вековете са се пренесли основно влечуги, а заради почти пълната липса на свежа вода растителността е полупустинна, заради малкото пчели цветя, дървета и кактуси са основно с жълти и бели цветове.
Два са основните острови (от над 200 скални формирования в групата), които са големи, близо до точките на интерес и с хотели и ресторантчета - Санта Крус и Изабела. На първия остров има паркове с десетки гигантски сухоземни костенурки, така че няма риск турист да посети островите и да не види тези уникални екземпляри (трябва да стои на 3 метра от тях). Живеещи по над 170 години, тежащи и над 400 кг (мъжките са по-големи), известни са най-вече с това, че са допринесли Чарлз Дарвин при пътуването си през 1835 г. до островите да развие теорията си за еволюцията.
Всъщност най-често срещаното живо същество по островите беше игуаната. А най-любопитните, но редки екземпляри, бяха малки тропически пингвини, както и синьокракият рибояд. На остров Изабела приятна разходка може да се направи и около калдерата на все още действащия вулкан Сиера Негра. Тортуга бей на Санта Крус пък бе най-хубавият посетен плаж.
Ако разполагате с повече време, може да отскочите и до континентален Еквадор. Там най-любопитен е престоят на екватора (съвсем близо до столицата Кито). Уникалното е, че там е най-високата точка на екватора. Иначе интересна е демонстрацията как водата изтича в различни посоки буквално в рамките на метър (водовъртежът е обратен на часовниковата стрелка в Северното полукълбо и по часовниковата в Южното). Куенка е най-благосъстоятелният град в държавата и е пълен с църкви (включително недостроен гигант, компилация между европейски катедрали). В региона има руини от времето на инките, но са далеч от запазените в Перу.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.