Keep Calm and Carry On
Как някогашната кралска военна заповед се превръща в една от най-популярните съвременни мантри и най-разпознаваемите икони на XXI век


Екатерина Петрова

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Дори да не прекарвате много време в интернет и социалните мрежи, шансът досега да не сте видели поне няколко версии на плаката "Keep Calm..." се равнява почти на нула.
След зимната ваканция например сп. Light успокои нетърпеливите си читатели с "Keep Calm Light is Back". Плакатът "Keep Calm and Move to Bulgaria" пък се появи като неофициален отговор на слуховете, че британското правителство обмисля кампания, с която да отблъсне евентуалния приток на румънски и български емигранти към Великобритания. Футболистът Димитър Бербатов също се включи в "кампанията", написвайки саморъчно на резервната си фланелка "Keep calm and Pass me the Ball", после показа надписа след важен гол.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Малко е вероятно британците да са варили чай под бомбите. За разлика от нашите билкови отвари, чаят не се вари, а се запарва. Даже по-фините чайове не се правят с вряла вода, а при температура по-ниска от 90 градуса.
"ПЕЦИАЛЕН ПОЗДРАВ ЗА БОБИ!!!
ЧАЙ
автор: Дъглас Адамс
Един или два пъти американци са ме питали защо англичаните толкова обичат чая, питие, което те така и не могат да наредят в списъка на добрите. За да разберете защо, трябва да го приготвите както трябва.
В правенето на чай има един много прост принцип — за да се извлече нужният аромат, в момента на съприкосновение с чаените листа водата трябва да е вряЩА (не вряЛА). Ако е просто гореща, чаят ще бъде блудкав. Ето защо ние англичаните имаме разни странни ритуали като например първо да подгряваме съда за запарването (за да не се изстуди прекалено бързо врящата вода, когато я налеем). И затова американската привичка да се слага на масата чаша, пакетче чай и кана гореща вода е просто идеалният начин за направа на слаб, блудкав, воднист чай, който никой с всичкия си не би пил. За американците е загадка защо англичаните вдигат толкова шум около правенето на чай — защото повечето американци НИКОГА ПРЕЗ ЖИВОТА СИ НЕ СА ПИЛИ СВЕСТЕН ЧАЙ. И точно затова не разбират. Всъщност, истина е, че повечето англичани вече също не знаят как се прави чай и вместо това повечето пият евтино разтворимо кафе, което е жалко и освен това оставя американците с впечатлението, че англичаните не отбират бъкел от горещи стимуланти.
Затова най-добрия съвет, който мога да дам на американец пристигнал в Англия, е: Отидете в „Маркс и Спенсър“ и си купете кутия пакетчета чай „Ърл Грей“. Върнете се там, където сте отседнали и кипнете един чайник с вода. Докато го чакате да заври, разпечатайте кутията и помиришете. Внимателно — може да усетите леко замайване, но всъщност това е абсолютно законно. Когато чайникът заври, налейте малко вода в съда за запарване, облейте стените му и я излейте. Сложете две (или три, в зависимост от размера на съда) пакетчета чай. (Ако наистина се опитвах да ви вкарам в правия път, щях да ви кажа да купите чай на листа вместо на пакетчета, но нека не усложняваме нещата.) Оставете чайника отново да кипне и възможно най-бързо налейте врящата вода в съда. Някой може да ви каже, че на „Ърл Грей“ не се слага мляко, само резен лимон. Да си гледат работата. Аз го харесвам с мляко. Ако и вие мислите, че ще ви хареса с мляко, то вероятно ще е най-добре да налеете малко мляко на дъното на чашата преди да сипете чая[1]. Ако налеете млякото в горещия чай, то ще се пресече. Ако смятате, че ще ви хареса повече с резен лимон, хубаво, добавете резен лимон.
Изпийте го. След известно време ще започнете да мислите, че мястото, където сте пристигнали, може би не е чак толкова шантаво и откачено.
12 май 1999
Бележки
[1] Б. а. — Това е обществено неправилно. Обществено редният начин е млякото да се слага след чая. Общественото мнение по традиция няма нищо общо нито със здравия разум, нито с логиката, нито с физиката. Всъщност в Англия като цяло е обществено нередно да се знаят разни неща или да се размишлява за други. (Имайте го предвид, когато посещавате страната.)"
Публикувано през m.capital.bg
keep calm and buda on
Не знам как е било през войните,но в момента британците,не могат да се похвалят с това хладнокръвие!Статиите в британските таблоиди по-скоро приличат на женски бой на пакистански пазар!
В България имаме подобна по смисъл поговорка - "Всяко чудо - за три дни.", но повечето матрял под въздействие на лумпенизираните медии е забравил какво означава това - "Приемайте нещата спокойно, защото в крайна сметка те никога не се оказват такива, каквито изглеждат." Ако това се беше превърнало в част от нашите възпитание и манталитет, щяхме да живеем и по-добре, и по-щастливо.
Не смятам англичаните за еталон за поведение, но тази им черта е добре да взаимстваме. Постоянството е важно.
Не са публикували плаката, защото дори и за арогантните британци е потресаващо брутално един заекващ малоумник да им дава наставления да запазват спокойствие.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.