

Ивайло Харалампиев, Мадрид

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Родена в Рио де Жанейро (1979) в семейство "с хора с различен цвят на кожата, смесица от индианци, чернокожи, бели", тя се замисля за стереотипите, свързани с расовата принадлежност, когато заминава да учи фотография в Мадрид. Това поставя началото на проекта й Humanae-work in progress, който галерия Max Estrella в Мадрид показва до 17 юли като част от XVI Международен фестивал PhotoEspana 2013.
Пред обектива застават първо роднините й. Тя им прави портрет с голи рамене, след това от лицето изважда 11х11 пиксела осреднен цвят, който после слага за фон на снимката. На всеки човек дава номер от широко използвания каталог с цветови скали на Pantone. Самата тя е Pantone 7522 С. "Концентрирай се върху представата за собствения си цвят и погледни в обектива", казва Анджелика на всеки желаещ да участва в проекта й.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Страхотна идея!
Бих добавила само, че в България освен скАлата на Pantone, е много използвана и цветовата скАла на HKS.
До коментар [#1] от "Домакиня":
Няма значение от скалата, важното е че сме "цветни", а не черно - бели. :-)
До коментар [#2] от "д-р Замен":
Е как да няма - мастилата от HKS са малко по-евтини от другата скала. :)
Сн. 3 от първия ред е моя фаворит.
"Веднъж пред препълнена зала едно момиче не разбра съвсем процедурата и веднага си свали тениската, под която не носеше нищо. Всички бяхме смаяни, а тя никак не се притесни"
Изкуството, прави хората свободни - също като истината!
Харесва ми идеята, оригинално е.
"Наскоро Анджелика получава поздравителен имейл от секретаря на високопоставен американски политик, който пише, че би се радвал да види повече афроамериканци сред портретите."
Уважаеми господин секретар, там е цялата работа, че Вие нямате думата, слава богу. Каквито хора дойдат, такива снима фотографката, не ги дели на бели, зелени, афроамериканци или чисти африканци... Не изчислява проценти, колко от кои "трябва" да бъдат, за да е политически коректно и да Ви зарадват... С извинение, господин секретар, вие сте смотаняк. :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.