Малки истории'13: Годината на моралните революции
Калин Манолов, издател, издателска къща "МаК"


Калин Манолов

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Как мина годината на:
Магдалена Малеева
Алек Попов
Калин Манолов
Диана Иванова
Даниел Ненчев
Янина Танева
Йордан Жечев
Евгения Пеева
2013 г. бе една добра година за мен. От една страна, защото по принцип на 13 ми върви. От друга, защото най-после освен мен и шепа приятели и други "смешници" заговориха за морал. Имам предвид както "Ранобудните студенти", така и протестиращите преди тях умни, красиви и материално обезпечени "гражданя". Те поискаха морал най-вече от българските политици, но тъй като политиците не проявиха никакво желание да станат морални сами, площадите и университетите се заеха с тяхното "възпитание". Протестите зададоха критерии за бъдеща политика, с които сегашните и най-вече бъдещите политици ще трябва да се съобразяват. Първият от тях е: "Бъди морален!" Същите искания скоро ще бъдат отправени и към българските бизнесмени, и към българските интелектуалци. Дано те излязат по-умни и достойни, следователно - по-морални от българските политици.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
http://antipropaganda.comxa.com/Patol1.html
http://antipropaganda.comxa.com/Patol2.html
До коментар [#1] от "kihano":
Разумът на човека е основното му средство за опознаването на действителността - това ли е психопатология?
Мисленето на всеки човек определя неговия характер, неговите ценности, неговите действия и оттук неговата съдба. С други думи, човекът е този, който "създава" съдбата си - това ли е психопатология?
Независимото мислене е това, което не признава никой авторитет за по-меродавен от собствената си преценка - това ли е психопатология?
Индивидуализмът не се противопоставя на живеенето в общество. Индивидуализмът се противопоставя на живеенето в общество като роб. Това ли е психопатология?
За да може рационално да живее в обществото, човек се нуждае от свобода - това ли е психопатология?
Свобода не дадена му от благоволението на някой диктатор, или "демократична банда", а свобода по право. Това ли е психопатология?
Човекът има нужда от права, чрез които да може да действува за да поддържа собствения си живот - това ли е психопатология?
Основното от тези права е правото му на живот. И това ли е психопатология?
ПП. Психопатология - наука за болестните процеси при душевните заболявания.
Е къде видя разум в приказките на Калин Манолов? Не го ли виждаш, че е абсолютно неадекватен. Още го гони комунизъм някакъв.
Кьорав ли си та не виждаш моралната деградация, която капитализма ни докра? Колко корупция чалга, кражби (приватизация) трябва да се случат, та да ви се отворят очите? Колко трябва да обеденее народа, та да забележите демократичния упадък на страната? Ние умираме бавно и мъчително!
Капитализма е аморален! Зад гръмки фрази всеки може да се крие. Само че всичките неща дето си ги изписал се отнасят за тесен кръг хора - либртарианците, капиталистите, способните и т.н. На тях това "им се полага". Останалите, грозните, глупавите, некадърните - нека мрат. Това е морала на капитализма и либертарианството.
А заболяването издигнато в култ е нарцисизма. Присвояването на чужд труд, невъзможността да припознаеш нуждите на другите и т.н. са черти на хората с нарцистично личностово разстройство. Чети двата линка които съм дал! Принципно положение на капиталиста е, да експлоатира чужд труд и да смята, че му се полага и следователно експлоатация няма. Чети двата линка които съм дал.
Ще добавя още нещо за да приключа. По-горе съм написал, че "разумът е даден на човека за да изследва действителността", но избора, както и отговорността, как този разум ще се ползува си остават лични. Човек може да избере да мисли със собствената си глава и да действува според ценностните си норми, може да се остави в течението на ежедневието виждайки нещата без да се съпротивлява, а може и да избегне собственото си мислене и да потъне в един измислен свят от чувства, описан от някой друг. Да стане мистик. Изборът е личен и очевидно ти си направил своя.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.