

Васил Богданов

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Има много текстове със съвети за туристите в планината. За това как трябва винаги да носят в раницата си запалка, свирка, дъждобран… Как джиесемът трябва да е със заредена батерия, а дрехите и чорапите да не са памучни, защото памукът задържа влагата и съхне бавно. Затова тук няма да повтаряме тези неща, а ще се концентрираме върху друг вид съвети, свързани с хижите в българските планини. Списъкът може да не е изчерпателен, но пък е резултат от хилядите часове, прекарани в планината през последните 11 години.

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
19 коментара
Много полезно.
Планините са пълни с пишман туристи.
Едни ходят да си хвърлят боклуците, други да им ги събират, трети да се напият и напушат.
Браво! Страшно четиво.
Многосериен филм може да се направи за българския туризъм,черна комедия.
До коментар [#2] от "byrtolet":
Това , че някой е невъзпитан и прост не означава, че интелигентните туристи трябва да зарежат кочината му като я видят "само защото разбираш ли не била тяхна". Планината е на всички и ако видиш боклук е хубаво при възможност да го прибереш за да намериш следващият път съответното място във вид, в който би искал да го виждаш.
Аз лично много се радвам, че туризмът в България става все по-сериозно застъпен дори и сред младите и има много "истински туристи", които пазят и се радват на природата. Не забравяйте , че България е планинарска страна официално "от 1894".
Наистина полезно четиво за тези, които нямат много опит в планината.
Но всеки трябва да знае, че хижите не са лукс. Това че има може би 7-8 хижи във всичките ни 3 най-посещавани планини, които имат по-безпроблемен достъп до цивилизация и за санирани и обновени, не значи,че всички са такива.
Къде заради изключително затруднен достъп, както вече споменатото "Тевно езеро" или заради мързеливи хижари (при по-ниските хижи) все още си има доста неприветливи хижи. Но това на истинския планинар не му пука
Може и по-детайлно. Авторът явно познава местата. Да каже още.
На вр. Мусала няма бира, проверено по-миналата седмица. Не само че нямаше бира, но и чай нямаше. Внимавайте :)
Браво - много добри съвети! :)
Напълно съм съгласен с написаното от г-н Богданов.Малко допълнение към т.6 - освен в справочниците, доста разминаване във времената на маршрутите има и на табелите на някои хижи.Добре е човек да прецени в каква кондиция е, колко багаж носи, ако е в група как се движат останалите в групата.Това са също фактори, от които зависи времето за преминаване на даден маршрут.
И един съвет- винаги тръгвайте колкото можете по-рано сутрин и информирайте хижаря в каква посока тръгвате.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.