Професия: low-cost журналист
Фотографът Георги Кожухаров и журналистът Георги Тотев за пътуванията в Украйна и защо добрите историите си заслужават всички рискове

от Светослав Тодоров
14060
прочитания


"Всъщност историите са навсякъде, но тези места са ни страст". Под тези места Георги Кожухаров (или просто Геша) има предвид зоните на конфликт. Като фоторепортер на "Дневник" той е отразявал протестите в Атина, Истанбул и е награждаван за снимките си от Сирия. Първите пътувания са по-скоро лично изпитание дали може да справи с нещо подобно и в крайна сметка разбира, че "няма особен проблем да отидеш където и да било." Друго научено от опита е, че "ако някой позволява да бъде сниман, то той няма какво да крие".

А това, че правят всичко на свой гръб, не е плод на нездрав ентусиазъм, а просто реалност на сферата. "Да те изпратят официално е безкрайно гигантски риск за медиата. Винаги става така, че със собствени средства трябва да заминеш и на място да уговориш останалото. Няма как някой да почука на вратата ти и да каже "абе, ти искаш ли да ходиш на война?", казва Георги Кожухаров, който никога не е имал колебания за професията си.
Въпреки че не е държал професионален фотоапарат преди това, той успешно кандидатства за Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография. На 17 става стажант в "Дневник" след като снима наводнение в центъра на София и предлага снимките за публикуване.

За разлика от западните журналисти, често в петзвездни хотели и с уреден транспорт, те преспиват в квартири и срещнати на място хора. Заради това се шегуват, че правят "low-cost журналистика". Но със запазване на високите стандарти: обективността не е задължителна просто заради правилото, но и за да могат да извадят най-автентичните чувства и мнения от хората, с които се срещат от двете страни на конфликта. "Войната учи, че няма прав и виновен", казва Тотев.
Проектът и работата по украинските теми го връща към България след като покрай магистратурата си живее за няколко месеца в Париж. Планира да се занимава все по-усилено с видеа от горещи точки и на свободна практика. "Най-вече заради свободата да предадеш това, което виждаш без абсолютно никакви притеснения".






Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
"Войната учи, че няма прав и виновен", казва Тотев.
Това е първото нещо което трябва да се набива в кратуните на нашите диванни русофили и русофоби !
Много професионалисти по света правят тъкмо така и разчитат на усета си, за да се сдобият с ценни материали.
Браво, така се прави, от мястото на събитието!
Трябва да има луди глави иначе ще затънем в статуквото.
За жалост мирогледа на голяма част от българите е ограничен от новините за поп-фолка, папараци или най-много вечерната емисия новини. Повече ги интересува кой с кого си ляга, отколкото какво става по света..Чета само негативни коментари на подтиснати и комплексирани, злобни хора, но в света има далеч по-изостанали страни и наистина нещастни хора.
"..осъзнаването "колко яко е да живееш в мир. Преди не се бях замислял. Просто усещането да стоиш спокойно на маса, да пиеш бира и нищо да не се случва около теб." Малко хора осъзнаваме и сме благодарни на това, което имаме! Приятелят ми е от Сърбия и ясно помни войната в Югославия, сирените, бомбите, да не говорим колко войни се водят в момента по света, а ние какво с какво се занимаваме? ..Дали да кърмим в мола?..
"...това е осъзнаването "колко яко е да живееш в мир. Преди не се бях замислял. Просто усещането да стоиш спокойно на маса, да пиеш бира и нищо да не се случва около теб..."
============
Това е истината.
Баба ми, лека и пръст, само като видеше военен филм по тв-то и го изключваше...
[quote#5:"DeHu"]но в света има далеч по-изостанали страни и наистина нещастни хора. [/quote]
Аз бих казал, че по света има далеч по-изостанали страни с наистина щастливи хора.
Например Бали.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход