Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Факт: при изработката на табелите по летищата из цял свят се използва шрифт Helvetica. Причината е в неговата "масовост" – хората са свикнали с него и е доказано, че познатият шрифт ги успокоява. Това разказва докуемнталният филм Helvetica.
Как са изписани буквите около нас очевидно не е въпрос само на естетика, а типографията – като дял от дизайна, занимаващ се с шрифтовете, е свързана и с психологията, и с цялостното преживяване на потребителя. За да разкаже лично за един от най-използваните шрифтове в момента – Calibri, в България ще дойде неговият създател Лукас де Гроот.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
браво. много стеснен пазар откъм интерес, но хората не разбират колко много улеснява живота една добра типография. както казваше един от класическите наръчници по типография и "златното сечение" на оформянето на страницата, хубавата типография е тази, която не се забелязва, и прави поглъщането на текста незабележимо.
Много добър текст.
Чудесно!
Хубаво, говори човека за шрифтовете, които стават за четене, но напоследък доста книги се издадоха с т.нар. българска кирилица и всички са отвратителни за четене. И това не е случайно - "руската" кирилица е продукт на берлинския типограф Херман Бертолд, докато "българската" е опит да се локализираме и предадем особеностите на нашата си кирилица, но с доста смесени резултати. Дано някой успее да създаде нашенски добър шрифт за четене, като съветския Литературная, с който са печатани всички бг соц книги, и който естествено е на базата на по-стар шрифт на Бертолд, защото въпреки че е руски, е изключително добър и лек за четене.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.