30 години от нощните опашки със спални чували около НДК. За "Амадеус", за "Името на розата"... Есенните прегледи на извънкомерсиалния световен афиш в същото пространство възпитаха поколения, за които киното е и изкуство. Юбилейната "Киномания" е поздрав към тях със силна и разнообразна подборка.
Селекционер е редакторът на библиотека "Амаркорд" на изд. "Колибри" Владимир Трифонов, където излязоха разговорите на Франсоа Трюфо с Алфред Хичкок. Сега ще видим документалната лента "Хичкок/Трюфо", ползваща оригиналните записи, коментирани от съвременни корифеи като Мартин Скорсезе, Дейвид Финчър и Уес Андерсън.
Друг киномански подарък е осигуреният показ (на 14 януари) на тайнствения последен филм на Скорсезе "Мълчание". Ще го видим заедно с анатемосвания през годините шедьовър "Последното изкушение на Христос" и за пръв път на лента.
"Слава" за българското кино
Българската подборка е от всички видове кино. Води я новият "Слава" на авторското дуо Грозева/Вълчанов ("Урок"), обрал половината награди на последния фестивал "Златна роза". Музикалната биография "Пеещите обувки" е за джаз и поп певицата Леа Иванова, репресирана по политически причини, режисьор е Радослав Спасов. Документалният "Биография на лицето Х" на Васил Живков е за анонимната номенклатура, присъща на всяка власт. Пълнометражната анимация "Зоотроп" на братята Сотир и Пенко Гелеви е от седем модерни приказки за герои със странни цели. В "Балканска хармония - истина или сън" свири Теодосий Спасов. "Поне за миг да полетя" е спомен за актьора и режисьор Иван Андонов.
Музиката на живота
Няколко добри филми за музиканти в юбилейната "Киномания". Дейвид Боуи оживява в "Зиги Стардъст и паяците от Марс", документ за последния му (1973) концерт като този персонаж от класика в жанра Д.А. Пенебейкър ("Удсток"). Принс играе себе си в нарицателния за стила и сетнешната му кариера Purple Rain (1984). За разрушителния личен свят на "вокала на 60-те" Джанис Джоплин през интимните й писма научаваме от Little Girl Blue. За две джаз легенди от различни раси са "Майлс Дейвис: Miles Ahead" и "Чет Бейкър: Born to Be Blue". Първият е режисьорски дебют на Дон Чийдъл, той е и в главната роля. Вторият е с Итън Хоук като разрушилия се с хероин гениален вокалист и тромпетист, останал неприет от "черната" джаз общност (както и от самия Майлс Дейвис) до края на живота му. Любопитен е La La Land, който откри триумфално Венеция, после спечели публиката в Торонто и критиката в Лондон. Заглавието препраща към Холивуд от златните му студийни години като "тра-ла-ла място". Мюзикълът с Ема Стоун и Райън Гослинг (и в танцувални номера) е за вечната среща на мечтите с реалността. Тя е опитваща се да пробие актриса, той е вече успял джазов пианист. Режисира 31-годишният талант Деймиън Шазел, сам започнал като барабанист, като героя в направилия го известен "Камшичен удар".

Големите автори
В салоните още ще бродят сенките на Тарковски (30 години от смъртта) и Бертолучи (на 75) от отминалите им практически пълни ретроспективи. Сменят ги най-новите филми на техните наследници в пантеона. "Остатъчни образи" на Анджей Вайда е последното усилие на отишлия си наскоро полски класик, талантлив художник се сблъсква с действащия сталинизъм. "Поезия без край" е бохемската автобиография на култовия чилиец Алехандро Ходоровски (изиграл себе си в началото на "Островът" на Камен Калев). "Зимна песен", на работещия във Франция грузински класик Отар Йоселиани, е за странстващ във времето иконоборец. Полският стилист Йежи Сколимовски се връща от Париж в родината си, за да направи "11 минути" - времето, в което се променят съдбите на няколко обикновени варшавяни. Филмът взе Голямата награда в Ещорил, Португалия. Винаги неочакваният Вернер Херцог е превърнал Никол Кидман в "Кралицата на пустинята", външно сме в екзотична мелодрама, иронията към човешката суета е в подтекста.
Антон Корбийн ("Контрол") е видял лични неща в отношенията между фотографа Денис Сток с изгряващия Джеймс Дийн (прочутата зимна улична сесия за Life в Ню Йорк), резултатът е "Life: Джеймс Дийн". В ролята на фотографа е Робърт Патинсън, като Дийн - Дейн де Хаан. Терънс Малик ("Дървото на живота") продължава с красиви картини от раждането на живота във Вселената в сега само документалния "Пътуване във времето". С Cafe Society Уди Алън е отново на носталгична нотка, този път към златните години на Холивуд, Кристин Стюърт и Джеси Айзънбърг са романтичната двойка. Алмодовар е събрал трогваща история за майка и дъщеря от три къси разказа на канадската нобелистка за 2013 г. Алис Мънро, заглавието е "Хулиета". В "Патерсън" Джим Джармуш разказва поезията на делника през историята на шофьор на автобус в малък град в Ню Джърси, който пише стихове (Адам Драйвър от новите "Междузвездни войни"). Емир Кустурица каза, че в Кан отхвърлили "На Млечния път" от конкурса заради личното му приятелство с Путин. Във филма той е и в главната роля на куц млекар, влюбен в Моника Белучи. Стилът е на жестока приказка, времето е на неназована югославска война.
Филмът, за който ще говорят всички
"Хищници в мрака" (Nocturnal Animals) е вторият режисьорски опит на дизайнера Том Форд. Става дума за бивш съпруг с разбито сърце (Джейк Джиленхол), който, вече писател, отмъщава на виновницата за това (Ейми Адамс), разказвайки брака им като шокиращ жанров хорър. Това е начинът му да я накара да изпита нещо към него, дори то да е ужас и отвращение. Филмът няма да е подходящ за подрастващи и неподготвени.

Френски удоволствия
Десетте заглавия са представителни за днешното френско кино. Открояваме екзистенциално просветления "Това е само краят на света" на Ксавие Долан (Гран при от Кан' 2016) със звездите Натали Бай, Марион Котиар, Венсан Касел и Леа Сейду. Стилистичния завой на досега мрачно сериозния Брюно Дюмон към фриволната комедия с "Тихият залив" и флиртуваща Жюлиет Бинош по времето на "Бел епок". Завръщането на Жерар Депардийо като витален фермер винар в "Сент Амур". И специално кулинарния "Първа реколта" за издател на влиятелен гид, раздаващ звезди, комуто се налага сам да произвежда оценяваните продукти
С деца в салона
"Червената костенурка" е пълнометражна анимация с реалистично красиви рисунки - корабокрушенец се среща с живата природа. Оценена е в Кан със Специалната награда на журито в "Особен поглед". "Момчето и звярът" е японска анимация, носител на националната награда в жанра за миналата година. Токийско сираче попада в алтернативен свят на зверове и се сприятелява с войн с меча глава. Австрийският "Братята на вятъра" е за приятелството на момче с орел и с Жан Рено. Новата екранизация на приказката за алпийското сираче Хайди идва 80 години след първата с Шърли Темпъл и е носител на германската награда "Лола" за най-добър детски филм. Сега около козичката тича друга малка актриса, а в ролята на дръпнатия дядо Алм е големият актьор Бруно Ганц.
"Киномания" е до 3 декември в салоните на НДК зала 1 (12/10 лв.), "Люмиер", "Одеон", Дом на киното, G8, "Евросинема" и Френски институт (10/8 лв.); La La Land е на 16 декември в зала 1; "Мълчание" и останалата програма "Религията според Мартин Скорсезе" е от 14 до 24 януари 2017 г. в "Люмиер". Цялата програма е на http://www.kinomania.bg/
30 години от нощните опашки със спални чували около НДК. За "Амадеус", за "Името на розата"... Есенните прегледи на извънкомерсиалния световен афиш в същото пространство възпитаха поколения, за които киното е и изкуство. Юбилейната "Киномания" е поздрав към тях със силна и разнообразна подборка.
Селекционер е редакторът на библиотека "Амаркорд" на изд. "Колибри" Владимир Трифонов, където излязоха разговорите на Франсоа Трюфо с Алфред Хичкок. Сега ще видим документалната лента "Хичкок/Трюфо", ползваща оригиналните записи, коментирани от съвременни корифеи като Мартин Скорсезе, Дейвид Финчър и Уес Андерсън.
1 коментар
Нямам пари за билети.