За трета поредна година литературно-филмовият фестивал Cinelibri ще покаже селекция от екранизации по литературни творби, но този път с конкурсна програма, премиери, специални гости, музикални събития и прожекции, които не се ограничават само до столицата.
Програмата

Cinelibri ще се проведе между 11 и 22 октомври в София и още 11 града в страната и ще представи 32 пълнометражни и пет късометражни екранизации.
За пръв път фестивалът има конкурсна програма. Председател на журито, което ще избере победителя в нея, ще бъде Кийра Чаплин – внучката на Чарли Чаплин, а състезаващите се ленти са "Вечерята" (по романа на Херман Кох), "История на красотата" (по бестселъра на Никол Краус), "Изгубеният град Z" (по книгата на Дейвид Гран), "Завръщане в Монтаук" на Фолкер Шльондорф по Макс Фриш, "Истанбул червен" на Ферзан Йозпетек, базираният на романа на Томас П. Кълинан "Изгубените" от София Копола (за който тя беше отличена като най-добър режисьор в Кан) и "Ана Каренина. Съдбата на Вронски" по класиката на Толстой.
Последният филм на режисьора Павел Лунгин – "Дама Пика" по Пушкин, също е част от конкурса и ще бъде представен в зала "България" на 13 октомври в съпровод с две арии от едноименната опера на Чайковски.
Гостуване духом
Фестивалът ще бъде открит на 11 октомври в зала 1 на НДК с новия филм на Роман Полански "По действителен случай". Екранизацията по последната книга на френската писателка Делфин дьо Виган беше посрещната с противоречиви отзиви след премиерата си в Кан. Филмът с участието на Ева Грийн и съпругата на Полански - Еманюел Сене, беше сравнен със сапунена опера от британския Telegraph, The Guardian обърна внимание на дупките в сценария, а Figaro го определи за "гротесков, предсказуем и смешен". А според Hollywood Reporter лентата има качествата на майсторски създаден психологически трилър.
С този филм няма да се изчерпи присъствието на Полански на фестивала. В рамките на Cinelibri за пръв път на български ще бъде представена и автобиографията на режисьора "Роман за Полански", част от кино поредицата "Библиотека Амаркорд" на "Колибри".
Писана в периода между 1980 г. и 1984 г., тя разказва за част от най-интензивните моменти от живота му. Режисьорът описва детството си в окупирана Полша, усилията си да се наложи в киното, разказва за приятелите и браковете си. В книгата той говори и за трагичната смърт на съпругата си Шарън Тейт и не спестява своята версия за обвинението в изнасилване на малолетна от 1977 г. Няколко години след написването на книгата Полански признава пред New York Times, че я написва, защото се е нуждаел от пари, а след това се е чувствал засрамен от споделянето на интимни детайли.
Гостуване тялом
Акцент на фестивала е и присъствието на германския режисьор Фолкер Шльондорф, носител на "Оскар" и "Златна палма" за екранизацията на "Тенекиеният барабан" от Гюнтер Грас. Като гост на Cinelibri той ще представи последния си филм - "Завръщане в Монтаук". Прожекцията и срещата с Шльондорф ще се състоят на 17 октомври в кино "Люмиер" от 20.30 ч. Филмовата адаптация по повестта на Макс Фриш "Монтаук" разказва за писател на средна възраст, който отива в САЩ, за да се върне към недоизживяна любов. За Фриш историята е автобиографична, но тя носи елементи от лично преживяване и за Шльондорф - в интервюта той разказва, че почти е изоставил съпругата си Маргарете фон Трота заради влюбване в по-млада жена в Ню Йорк.
Подобно на книгата на Полански, автобиографията на Шльондорф, също е преведена на български и издадена от "Колибри".
В програмата на събитието Шльондорф ще бъде представен с четири филма по книги, сред които и филмовата версия от 1990 г. по едноименния роман на Маргарет Атууд "Историята на прислужницата", който тази година беше адаптиран като успешен сериал на Hulu. Автор на сценария е Нобеловият лауреат Харолд Пинтер.
Фестивалът ще ни срещне с още едно голямо име, но от литературната сцена. Израелският писател Давид Гросман ще представи лично филма по своя едноименен роман "Ще избягаш ли с мен?" от 19.30 ч. на 16 октомври в Дома на киното.
Автор на почти 40 творби, сред които и романи за деца, той е носител на най-значимите израелски литературни отличия. Тази година романът му "Един кон влязъл в бар" спечели престижната Man Booker International Prize за чуждоезична проза и в края на септември се появи на български в превод на Емилия Юлзари. Главен герой е местен стендъп комик, но вместо да бъде смешна, тя е труден за преглъщане разказ за израелската действителност. Романът среща възторжени отзиви от страна на критиката, преведен е на 23 езика, а по него вече има дори театрална постановка.
Билетите за всички филми на Cinelibri вече са в продажба на EpayGO и в съответните киносалони. Пълната програма на фестивала може да се намери на www.cinelibri.com и www.facebook.com/CineLibri.
За трета поредна година литературно-филмовият фестивал Cinelibri ще покаже селекция от екранизации по литературни творби, но този път с конкурсна програма, премиери, специални гости, музикални събития и прожекции, които не се ограничават само до столицата.
0 коментара