//
Light / Неща
Завръщането на Фоер
Най-новият роман от автора на "Ужасно силно и адски близко" е анатомия на загубата
Илюстрация |
Издателство "Лист" юни 2018 г. превод: Петя Петкова цена 24 лв. |
Имейл след имейл, споделяйки ежедневния си живот (част от писмата са публикувани в New York Times), те стават приятели и се впускат във вечните въпроси за живота, смисъла на дома и родината – Натали Портман е родена в Израел, а Джонатан Фоер е американски евреин. Вълнува ги животът в диаспора. Двамата сформират своеобразна хеврута – това е типична за юдаизма форма на учене и дискутиране – по двойки. В традиционната хеврута двамата събеседници анализират заедно някой текст и после обсъждат или най-често спорят върху него. Хеврутата на Фоер и Портман е неформално и естествено получила се и някъде там, между сериозните думи за книги, смисъл, религия, се прокрадва и флиртът.
Тази история от неговия реален живот е скелетът на най-новата книга на Фоер – "Ето ме", първият му роман от "Ужасно силно и адски близко" (2005). В оригинал тя излиза през 2016 г. Сюжетът прескача между развода на Джулия и Джейлъб Блох, които имат три деца и война в Израел. Обемната книга, която на български език достига достолепните 571 страници, изобилства от диалози, увлича читателя бързо и в един момент, също като двамата съпрузи, читателят се пита "ама, как се стигна дотук". Натали Портман не се споменава, но темите от техните имейли прозират между редовете.
Заглавието "Ето ме" задава и другата основна тема на романа – "за кого сме на разположение и как това повече от всичко друго определя нашата личност. Прадядо ми, когото споменах по-рано, помоли за помощ. Той не иска да отиде в еврейския дом. Но никой от семейството не му отговори с "Ето ме". Вместо това се опитаха да го убедят, че не знае какво е най-добро за него и че дори не знае какво иска."
На български книгата излезе през юни, тогава беше и световната премиера на "Да ядеш животни" – филмът е съвместен проект на Джонатан Фоер и Натали Портман, които вместо да станат партньори в живота, си останаха приятели и партньори в работата.
Още по темата
Книга: Колсън Уайтхед - "Подземната железница"
Романът на Колсън Уайтхед спечели както Националната награда за литература на САЩ, така и "Пулицър"
3 авг 2018
Предстоящите интересни събития през уикенда и седмицата
22 фев 2019, 837 прочитания

Първият македонски филм на Берлинале "Господ съществува, името й е Петруня" спечели публиката с позицията си за ролята на жената
15 фев 2019, 2088 прочитания
23 фев 2019, 1886 прочитания
23 фев 2019, 1525 прочитания
23 фев 2019, 1268 прочитания
23 фев 2019, 1177 прочитания
23 фев 2019, 1054 прочитания