Когато фотографката Веселина Николаева отива в ромската махала на ул. "Градините" в крайния столичен кв. "Орландовци", тя не е посрещана с учудване или недоверие. Точно обратното – децата наоколо веднага я прегръщат. От вече пет години тя работи с ромската общност в квартала – визуализира трудното всекидневие на семействата там и темата за маргиналността в изложбата "Градината" за фестивала "Фотофабрика" през 2016 г.
Тогава най-трудното все още предстои. През 2017 г.,с едноседмично предизвестие къщите на ул. "Градините" са обявени като нелегални постройки върху частен имот и са разрушени. Така поне 50 души, 30 от които деца, практически остават бездомни или живеят в много трудни и несигурни условия. Според годишния доклад за правата на човека от Българския хелзинкски комитет властите не са правили опити за осигуряване на подслон към семействата. Две години по-късно проблемът остава и същевременно не е толкова лесно забележим. "Градините" е като скрита от погледите, зад църквата "Св. Петка".Сега Николаева съвместно с платформата за социално ангажирано изкуство Fine Acts представи серия от широкоформатни черно-бели портрети на роми от махалата, разположени на мястото на разрушените им къщи и заснети от птичи поглед. Акцията е част от започналата през 2014 г. глобална инициатива Inside Out на популярния френски съвременен артист JR за привличане на внимание към различни социални проблеми (той е отдаден на тези теми и в работата си, за което свидетелства тази негова намеса на американо-мексиканската граница от юли 2017).
Визуалният език и начинът на представяне са сходни в акциите из отделните точки от света. "Щеше да е хубаво, ако все пак бяха цветни", казва жена от махалата, докато Веселина разполага снимките на земята. "Но фотографите по-добре си знаят..."

Портретите бяха показани и в pop-up изложба. Такава беше организирана в коуъркинг пространството Cosmos, а снимките бяха придружени от предмети, дадени от общността като символи на неща, с които се гордеят – снимки, играчки, дипломи, професионални квалификации, спортни награди.
Общността там е всъщност добър пример срещу обичайните клишета около ромите в страната. "90% от хората в махалата са на трудов договор, има само едно семейство, което е необразовано", казва Веселина Николаева, която има близо 20-годишен опит във фотографията, завършва в Холандия, а маргинализираните общности и проблемите на младите хора често присъстват в работата й.

Портретите, които са част от настоящия проект, са правени в период от шест-седем месеца. "Първи да застанат пред обектива се престрашиха децата, предполагам любопитството им надделя", разказва Веселина. "С тези семейства работя от 2014 г. и с оглед на изграденото вече доверие между нас бях лесно допусната. С времето повечето хора свикнаха с присъствието ми и връзката ни заздравяваше. За нас беше важно да покажем хората от общността по начин, по който те сами се представят, без да им натрапваме негативните стереотипи, които са дълбоко вкоренени."

Надява се, че чрез Inside Out темата за принудителните евикции ще достигне до повече хора в страната. "Ще се радваме да пуснем изложбата да пътува из страната. Целта е да говорим на човешки език за проблемите и да търсим решения."
Повече за проблемите на ромската общност в кв. "Орландовци" и акцията - на facebook.com/fineacts.co и fineacts.co. Повече за работата на Веселина Николаева: vesselinanikolaeva.com.Драгиева коментира, че възможностите за алтернативен подслон от специализираните органи за социално подпомагане и органите за закрила на детето включват само временно настаняване само на уязвими лица от домакинството (майка с дете, възрастни хора със заболявания). "Няма възможност на семейства, застрашени от бездомност, да бъде осигурено настаняване, без да бъдат разделени."
Колкото до трите семейства, които тя представлява, съдебните решения са в тяхна полза. "Процедурите за картотекирането им като нуждаещи се приключиха с решения да бъдат поставени в последната по степен група, като неразполагащи с достатъчно жилищна площ." Но с това проблемите не свършват. Междувременно по заповед на кмета на Софийска община адресът, на който са регистрирани семейства, ул. "Градините" 3, е заличен от Националния класификатор на постоянните и настоящи адреси. "Към момента служителите на общинската районна администрация отказват да изпълнят съдебните решения. Като условие, за да ги изпълнят, те изискват от лицата да сменят адресната си регистрация." Драгиева казва, че така освен от бездомничество, хората са заплашени скоро и от живот без документ за самоличност (при заличаване на адресната регистрация от регистрите на населението, служителите на звената "Български документи за самоличност" не приемат заявления за издаване на български документи за самоличност).
Когато фотографката Веселина Николаева отива в ромската махала на ул. "Градините" в крайния столичен кв. "Орландовци", тя не е посрещана с учудване или недоверие. Точно обратното – децата наоколо веднага я прегръщат. От вече пет години тя работи с ромската общност в квартала – визуализира трудното всекидневие на семействата там и темата за маргиналността в изложбата "Градината" за фестивала "Фотофабрика" през 2016 г.
Тогава най-трудното все още предстои. През 2017 г.,с едноседмично предизвестие къщите на ул. "Градините" са обявени като нелегални постройки върху частен имот и са разрушени. Така поне 50 души, 30 от които деца, практически остават бездомни или живеят в много трудни и несигурни условия. Според годишния доклад за правата на човека от Българския хелзинкски комитет властите не са правили опити за осигуряване на подслон към семействата. Две години по-късно проблемът остава и същевременно не е толкова лесно забележим. "Градините" е като скрита от погледите, зад църквата "Св. Петка".
1 коментар
Първите две снимки са на типични индианчета, но на третата момичето има по-скоро български черти. Интересно защо.
Колкото до грижата за бездомните индианци - да се направи един фонд и в него всеки да дарява колкото може и иска и оттам да се строят законни жилища за тях, а те да се грижат за тях, а не да ги рушат, както стана в Пловдив преди време.