Фаровете на Северното Черноморие - светлини десетки метри над морето
Compagnie des Phares de I’Empire Ottomane е стопанисвала маяците по българските брегове близо половин век


Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Фаровете по българското Черноморие имат вековна история. За фара на нос Галата край Варна например има сведения още от IV век, по времето на византийската империя. Но тези, за които има документи, са значително по-млади - на около 180 години. Те са построени по времето на Османската империя след Кримската война. Управлявали са се от компания Compagniedes Phares de I'Empire Ottomane.
Според статията на Милан Асадуров "Фаровете по българския черноморски бряг" Наполеон III е предложил на султан Абдул Меджид да се създаде френско дружество с концесия за изграждането на 7 фара по българското Черноморие след Кримската война. То било учредено на 1 август 1855 г. За началник е бил назначен капитан Блез-Жан-Мариус Мишел. За да стане това, той и корабособственикът от Бордо Камий Кола създали фирмата Collas et Michel. Те изградили 111 фара по бреговете на Османската империя за срок от 10 години, 7 от които са в българската част на Черно море.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Преразказвайки Милан Асадуров (и неговите грешки) авторът Йово Николов е попаднал в капан.
„Османската империя приспада стойността им от репарациите, които дължи на Русия от войната, а България ги изплаща на руската империя“.
В цитата по-горе няма нищо вярно. Копи-пейст спестява на автора време за четене, но преповтаря неверните твърдения на Асадуров.
Според член 4 на Турско-българския протокол българското правителство се задължава да изплати на османското правителство обезщетение от 180 307 лева за фаровете в България и Източна Румелия – нетната печалба на френското дружество “Collas et Michel” до изтичането на третия концесионен договор (4 септември 1924 г.).
На 23 юли/5 август 1909 г. Българската народна банка изплаща исканите от османското правителство обезщетения за фаровете и дружеството “Collas et Michel” се оттегля от България.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.