Мисли на glass
Изложбата "Неуязвимите – жените в стъклото" в муранското студио "Беренго" събира "чупливите" произведения на съвременни художнички от цял свят


Краси Генова

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Когато през 1989 г. създава прочутата фабрика "Беренго", която носи името на няколко поколения потомствени майстори на стъклото, Антонио Беренго не подозира, че години по-късно студиото, разположено в центъра на Мурано, ще се превърне в основната забележителност на малкия италиански остров (известен със своите традиции в стъклопроизводството) и ще стане домакин на важни изложби, част от Венецианското биенале на изкуствата.
Идеята на Антонио Беренго да разшири функциите на фамилната фабрика за стъкло и да я направи галерийно пространство, където да гостуват артисти от цял свят, идва след една среща с колекцията "Пеги Гугенхайм" във Венеция. Там Беренго видял работата със стъкло на художници като Пабло Пикасо и Марк Шагал и си обещал един ден да превърне своята фабрика в творческа работилница за хора на изкуството.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.