На какво може(ше) да ни научи фантастиката
Как четящите и превеждащите фантастика мислят за неясното бъдеще на днешния свят и кога литературата е добър пророк
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Живеем във фантастични времена. Често си казваме, че реални явления приличат на епизоди от дистопичния сериал Black Mirror, цитатите на починалата през 2018 г. писателка Урсула ле Гуин все по-често се срещат из социалните мрежи, също както миймовете, които иронично подчертават, че през 2020 г. сме предимно вкъщи вместо в летящи коли.
На участието си на онлайн изданието на Софийския международен литературен фестивал Салман Рушди подсказа тази тенденция, като заяви, че в момента животът изглежда сюрреалистичен, а реалистичното писане е трудно, тъй като светът не е реалистичен. "Разривът в обществото кара хората да изглеждат като чудовища", каза още авторът на "Сатанински строфи". Какви са били надеждите и страховете на фантастиката и жанровата литература като цяло? Имало ли е послания към бъдещето, зададени в книгите, които широката аудитория не е трябвало да игнорира?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Фантастиката казва: Останете здраво стъпили на земята.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.