Лалета и окови
За първи път водеща културна институция в Нидерландия започва разговора за 250-годишния исторически период на търговия с роби


Ивайло Харалампиев

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
С изложбата "Робство" националният Rijkmuseum ("Рейксмюзеум") в Амстердам за първи път в своята история насочва вниманието върху историята на колониалната система и наследството на робството, "време, когато хората са били свеждани до собственост, третирани са като вещи в счетоводните отчети".
Макар че изложбата представя глобалната търговия с роби, фокусът е върху нидерландското участие в нея и как "от момента на нидерландското владичество хората са поробвани в района на Индийския океан и транспортирани до другите континенти, за да работят в плантациите", по думите на Валика Шмолдерс, завеждаща отдела по история в музея.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Моля, дайте линк към колекцията по тази тема.
На официалната страница на Рейксмюзеум няма и намек за това -
https://www.rijksmuseum.nl/en
До коментар [#1] от "D-r D":
може би е това? https://www.rijksmuseum.nl/en/whats-on/exhibitions/slavery
До коментар [#2] от "Петя Д.":
Благодаря, Петя Д.
Леко съм разочарован, защото очаквах живопис от стари майстори, каквато изгледах с интерес в някои от останалите лектории.
Тоя етнографски музей не ме впечатли. Кого изненадва, че в онзи си стадий на развитие автохтонното население не е могло да се опази от евроколонизаторите?
Разговорът по темата, мисля, че трябва да започне с отговор на въпроса "защо?"
А не с БЛМ гл.т., целокупните съвременни бели да развиваме комплекс за вина, щото беложожите кап. Морган или кап. Дрейк са грабили на воля за кралицата, а бащите на Америка Джеферсън и Вашингтон са били робовладелци.
До коментар [#3] от "D-r D":
Мисля, че Янис Варуфакис отговаря на "Защо?" в книгата си - Talking to My Daughter About the Economy.
Доколкото помня - географското положение на Европа и Азия позволява империите да се разрастват, без да им се налага да променят основната храна - жито или ориз. Това е позволило за над 1000 години еволюция във военното дело, което другите не са имали.
До коментар [#4] от "demokoko18":
Продължавам да смятам, че ако Тройката не бе пречупила гръбнака на Ципрас да отстрани Варуфакис през 2015 г, с неговата непреклонност днес светът щеше да е доста по-различен.
Що се отнася до книгата, това - все пак - са обяснения на икономически и исторически събития и явления като за пред дете, в случая дъщеря му Ксения.
Ние като възрастни можем да си го кажем направо: и робовладелството, и колониализма, и съвременните хибридни и истински войни на Запада са плод от стремежа за надмощие, което осигурява свръхпечалбите. Които пък се инвестират в нови агресии за нови свръхпечалби.
Империализъм, сър...
Ето моята приказка за робовладелството и неговия съвременен римейк:
На кутията на прекрасното ми сутрешно кафе пише, че е произведено в Италия. Там не съм чувал да има кафеени плантации. Пък и не съм виждал.
Плантациите са на друг континент. Съвременните роби експортират в Италия просто евтина суровина в чували, която на Ботуша се пече и пр., за да се превърне в стока с висока принадена стойност. От нея черните производители на кафето получават трохи.
Това е пътя на ограбването, трасиран Писаро, кап. Кук, Джордж Вашингтон и подобни.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.