

Леа Коен

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Личността на Хана Аренд, германски политолог, философ и журналист от еврейски произход, напуснала Германия през 1934 година (на 28-годишна възраст) и останала до края на живота си (1975) в Америка като професор в престижните университети "Принстън" и Йейл", продължава спорадично да се появява в полето на широкия обществен интерес, обикновено във връзка с две от големите теми на нейните книги - тоталитаризма и холокоста. Полемичният характер на два нейни основни труда - "Корените на тоталитаризма"(1951) и "Айхман в Йерусалим" (1963), са свързани тясно със съдбата на европейските евреи през първата половина и в средата на ХХ век.
Особеното в публичната рецепция на политическата философия на Аренд, развита в цитираните два труда, е, че голяма част от "публиката" изобщо не ги е чела (нито трите тома на изследването за тоталитаризма, нито анализа на Аренд на процеса срещу Адолф Айхман в Йерусалим), а е заимствало от публичното пространство няколко готови клишета, пришити към Аренд, като например равенството, усърдно поставяно между тоталитаризмите на Хитлер и Сталин (формулирано от Троцки още през 1939 г., много преди Аренд), или формулата за "баналността на злото", която може да бъде прочетена още в заглавието на нейните репортажи за един от най-шумните процеси на ХХ век. Тази елементарност на рецепцията лишава фактически трудовете на Аренд от техния смисъл, доколкото тоталитаризмите на Хитлер и Сталин се разглеждат от нея в светлината на империализмите на пангерманизма и панславизма, а книгата й за процеса в Йерусалим е определена от самата нея като "есета" (ще рече, жанр със субективно, художествено пресъздаване на образи и обстоятелства), а не като историческо изследване, каквато тя в никой случай не е.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Есето на г-жа Коен за невероятната Хана Аренд е събитие! Абсолютно съизмеримо с усещанията, които ми създаде преди години четенето на репортажите на Аренд за Айхман .
Не съм сигурен само доколко припомнянето тук на абсолютно еднозначното възприятие за правото да отвлечеш, съдиш и обесиш обявен за виновен срещу народа ти не осквернява девствената позиция на Капитал по много сходно представения казус с Протасевич.
Когото никой поне няма намерение да беси.
Всъщност изключително интелигентният текст на Леа Коен направи на пух и прах цялата вреслива картонена пропагандна конструкция, отстоявана от газетата. А именно, че усещането за справедливост е изконно човешко чувство и е неподвластно на модни идеологеми, грантаджийсто или обикновено гъ**близство.
Утре сутрин ще прескоча до бащиния си апартамент, за да си взема от библиотеката му "Айхман" и да го изчета отново.
Благодаря за удоволствието и размислите, Леа.
Българомразката Леа Коен неведнъж е оплювала Аренд
https://e-vestnik.bg/15749/holokostat-balgarskite-evrei-i-greshkata-na-hana-arend/
Тази простовата женица, която цял живот е била назначава тук-там, открай време има наглостта да критикува Аренд, при все че няма и една хилядна от познанията й, таланта и куража, ама като я поканят някъде, само защото е еврейка, не отказва иначе.
Леа Коен антифашистката 😆
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход