Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Джоун Дидиън: Годините на магическо писане

В прозата си известната американска журналистка намира ясни думи за доста смътни усещания и състояния

Джоун Дидиън през 1970 г.    ©  Julian Wasser
заглавие: "Годината на магическото мислене"

автор: Джоун Дидиън

превод: Зорница Христова

издателство: "Лист"

цена: 20 лв.

Хора стават известни по разни начини донякъде и защото елементи от външния им вид и историята им съвпадат с едни общи конструкции, нещо като въображаеми минисценарии, които имаме в главите си.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bu_kirova avatar :-|
    Bu
    • + 3

    Дали авторката може да прецизира съдържанието на израза "предразсъдъците ни към изнасилването"? Какво точно разбира тя като "предрасъдък" към едно изнасилване?
    Нито конкретният юридически казус, нито статията са известни на широката читателска аудитория. Не всички следят и сериалите по Нетфликс. Благодаря.

    Нередност?
  • 2
    zenda avatar :-|
    Зорница Христова

    До коментар [#] от "": Пет момчета от гетото са обвинени за тежко изнасилване на успяла, красива млада бяла жена. Процесът е изключително много обсъждан в медиите. Осъдени са на база самопризнания - макар разказаното в самопризнанията да не съвпада с веществените доказателства, макар да няма никакви веществени доказателства за вината им. Просто са нужни виновници и те се търсят там, където се търсят от векове - сред тъмната раса, сред низините. Фантазмът "чернокожият като заплаха за бялата жена" е дълбоко залегнал в американската (бяла) култура (макар Дидиън с право да посочва, че обратният случай е многократно по-чест). В крайна сметка полицията открива истинския виновник (и веществени доказателства, че това е той). Междувременно животът на петимата (които са си "признали" под натиск) е опропастен.

    Нередност?
  • 3
    bu_kirova avatar :-|
    Bu

    До коментар [#] от "": Начинът, по който темата е формулирана в статията предполага съществуване на предрасъдъци към изнасилването по принцип. Първо се говори за предрасъдъци, едва след това се споменава конкретният случай. Дали това логическо "разместване" е неволно или с цел да четем по-натам - не знам, но създава леко объркване.

    Нередност?
  • 4
    tumba_lumba avatar :-|
    ТумбаЛумба

    До коментар [#] от "":

    Ми то така е написано, че човек си мисли - дали пък не са лъгали момичетата досега, дали пък не е много вълнуващо да те изнасилят? Разликата все пак е доста по-голяма и съществена от тази между "слухар" и "по слух", за което явно е много трудно да се сети човек. Предразсъдъци към мъжете, към пола - разбирам, ама към изнасилването... Не че разбрах кой го е казал, ама който и да го е казал, звучи чудовищно нелепо. А пък понеже познавам и няколко жени, които са били изнасилени, не някакво си логическо разместване, в което в крайна сметка няма нищо логично, ами изместването на фокуса от такъв проблем чрез някакъв изолиран случай, е брутално. Та какво доказва този изолиран случай по отношение на "предразсъдъците"? Доказва, че всяко второ, трето или четвърто изнасилване е измислено?
    Признак за доста бедна обща култура е да се мисли, че всички предразсъдъци са "отрицателни". Ако хората нямаха никакви предразсъдъци, те биха били напълно неспособни да се ориентират в каквато и да социална среда и да се предпазят.

    Нередност?
Нов коментар