Фани Попова-Мутафова отвъд легендите
Опитите за иконизация на голямата авторка на исторически романи заобикалят съществени факти от биографията й


Леа Коен

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
"Малката маркиза", пълнометражен документален филм с игрални елементи (режисьор Станислав Дончев, сценаристи Елица Гоцева и Теодора Дончева, 2021 г.) започва с привличащ вниманието мизансцен: писателката Фани Попова - Мутафова (1902-1977) пред разпалена камина откъсва най-напред корицата, а след това една по една и страниците на романа си "Иван Асен II" (изд. "Ив. Куюмджиевъ" от 1942 г.) и ги хвърля в огъня. Пламъците поглъщат труда на писателката, която през 1938 г. Кирил Христов нарича "шеметен връх", чиито исторически романи я поставят на нивото на най-големите писатели в този жанр в световната литература. Сцената трае 40 секунди, но посланието е ясно: пред очите ни се извършва библиокост, изгаряне на книги, което свързваме с определена епоха - 30-те години в нацистка Германия, когато на 10 май 1933 на "Бебелплац" в Берлин е издигната първата клада за вредни книги. Внушава се, че книгите на Попова-Мутафова са осъдени като вредни [от комунистическия режим] и подлежат на унищожение.
Сцената вероятно е заимствана от авторката на "Наказание без престъпление", Благовеста Касабова, която описва подобно събитие в дома на писателката, датиращо от 50-те години, когато свидетелка е заварила Попова- Мутафова да гори екземпляри от романите си, за да се стопли.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Коен, Леа Коен, с извинение...Уникална в изкривяването на истината и съскаща от душата на идеологическата Пасионария статия.
Малката, но огромна Ф. П. Мутафова като фон на вечно обидената пазителка на единствената истина, носителката на дивиденти при леви и десни режими, говорителката на унижените и оскърбените одиозна авторка.
Госпожа Коен можеше по друг начин да ни припомни, че тази година има 80-годишен юбилей.
Капитал, редно ли е да давате трибуна на тая жена. Тя е тежък проеврейски националист и напълно пристрастна.
Тя защитава винаги евреите и е на твърдо националистични позиции. Щях да и приема мнението, ако поне веднъж бе опитала да защити някой извън нейното велико еврейско семейство. При всеки конфликт на Израел- той е прав, при всеки спор с евреи- те са прави. Като преди година пак там в Палестина поубиваха цивилни, Госпожата каза, че твърдо така е редно. Тя и подобните на нея, са абсолютни и непоклатими националисти, тия хора, които имат връзка с България , но са от еврейски произход и без значение дали сега живеят в Израел, Виена или някъде другаде, при тях няма обективност.
Мутафова си има лични грешки, но тя обича България и българите и това е безспорно. Коен ги мрази. Мутафова е изцяло успешен писател, Коен иска да е такава, ама не става. Отделно, тя, която се е отъркала във всяка удобна нея идеология и режим, да раздава справедливост, е недопустимо.
Леа Коен.... 🤮
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.