Новият брой:
Какво се случва в държавата

Най-опасният човек в Китай се бори за човечност

За българската връзка в изкуството на художника, политически затворник и активист Ай Уейуей* и ретроспективата му във Виена

"Змийски таван"    ©  Даниел Ненчев

Голяма е изненадата да разбера, че историята с убийството на българския журналист и дисидент Георги Марков от руските тайни служби през 1978 г. е интерпретирана от китайския художник Ай Уейуей. Способността на КГБ да преследва и убива политическите си опоненти е увековечена в произведението Quintessential Communist Umbrella Briefcase от 1985 г. Това е художествена работа, форма на съпротива срещу деспотизма и знак в защита на човека. Каквито са повечето артистични и граждански жестове на този автор, избран за най-влиятелната личност в света на изкуството в класацията на сп. ArtReview за 2011 г., когато прекарва и 81 дни в затвора.

Разхождам се сред най-голямата му и представителна досега ретроспективна изложба с над сто произведения - "Ай Уейуей. В търсене на човечност", в Albertina Modern във Виена.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

Все още няма коментари
Нов коментар