Най-опасният човек в Китай се бори за човечност
За българската връзка в изкуството на художника, политически затворник и активист Ай Уейуей* и ретроспективата му във Виена
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Голяма е изненадата да разбера, че историята с убийството на българския журналист и дисидент Георги Марков от руските тайни служби през 1978 г. е интерпретирана от китайския художник Ай Уейуей. Способността на КГБ да преследва и убива политическите си опоненти е увековечена в произведението Quintessential Communist Umbrella Briefcase от 1985 г. Това е художествена работа, форма на съпротива срещу деспотизма и знак в защита на човека. Каквито са повечето артистични и граждански жестове на този автор, избран за най-влиятелната личност в света на изкуството в класацията на сп. ArtReview за 2011 г., когато прекарва и 81 дни в затвора.
Разхождам се сред най-голямата му и представителна досега ретроспективна изложба с над сто произведения - "Ай Уейуей. В търсене на човечност", в Albertina Modern във Виена.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.