Това село вече не съществува
Проектът "Изгубени под водата" разказва за българските села, изселени и заличени заради строежа на язовири


Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
"Изгубени под водата" събира и представя по нестандартен начин архиви за български села, които през ХХ век са заличени заради усиления строеж на язовири у нас. Проектът, засега профил в Instagram, но с амбиции скоро да се разгърне на повече платформи, се фокусира върху амбициите на тоталитарна България да ускори създаването на язовири, което означава и разселване на хиляди хора, загуба на семейна и общностна история.
Въпреки че темата е рядко анализирана в дълбочина, към нея има някои популярни отправки - писателят Йордан Радичков е роден през 1929 г. в заличеното село Калиманица, ключово за света на разказите и романите му, а и до днес популярна туристическа дестинация е потопената църква "Свети Иван Рилски" , част от някогашното село Запалня, пожертвано за изграждането на язовир "Жребчево".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
От години екип учени от БАН работят по проект "Потопено то наследство" и методично проучват всички случаи на заличени селища при строежа на язовири. Не зная каква е причината тези "авторки" да си приписват идеята и заслугите на едва ли не откривателки, но липсата на етика явно не ги вълнува, както и автора на тази публикация.
Цъкащият минуси що не напише нещо да ме опровергае, вместо подло да се опитва да всява съмнения? Защото не може, нали? Ето го оригиналният проект: http://damsbg.com/. Само че той се прави с научна цел, а не медийна популярност, която се преследва тук. Случайно се интересувам от темата и чета материали по нея, затова зная за научните изследвания. И ме порази некоректността, която диша от тази публикация. Ако е платена, нека бъде отбелязано. Ако не е, поне авторът трябваше да се запознае с темата по-добре. Или е запознат, но си трае?
До коментар [#2] от "murttle":
Здравейте,
Благодаря за обратната връзка и линка към проучванията ви. Текстът не говори за създателите на конкретния проект като самостойни откриватели на темата, но действително до този момент не бях запознат с направеното на вашия екип и не бях попадал на сайта. Ще се радвам, когато има новост около вашите изследвания, да ми пишете на [email protected].
До коментар [#4] от "Светослав Тодоров":
Здравейте, г-н Тодоров, и благодаря за отговора! Както вече споменах, проучванията не са мои, а на екип учени от БАН, но се радвам на коректната ви реакция.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.