Защо тъгува Васил Бараков
Юбилейната изложба в Казанлък на един от класиците на българската живопис е сред културните събития на годината
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Наричат го бащата на индустриалния пейзаж в българското изкуство, свързват го най-вече с Пловдив, където учи в младостта си, а по-късно работи като художник-декоратор в театъра, и с неговите приятели от така наречената група "Бараците" - Златю Бояджиев и Давид Перец. Но всъщност житейският път на художника Васил Бараков (1902-1991) започва от Казанлък. Сега, по случай 120-годишнината от рождението на художника, галерията в неговия роден град е напълно потопена в меланхолия.
Изложбата "Територии на меланхолията" представя един от класиците на българската живопис с близо 100 творби от частни и музейни колекции. Този визуален пътепис, както е наречена експозицията от куратора и директор на галерията Пламен В. Петров, е резултат от обстойно проучване на биографията и творчеството на Бараков, продължило почти година. В него освен меланхолия, прекрасни пейзажи с наситеното "бараково", малахитово зелено, в които дори скалите от Мелник изглеждат като драпериите на Сезан, има и от онази романтична загадъчност, съпътстваща винаги разказите за велики художници. По думите на куратора, това изкуство е като на никой друг български художник, като че ли създадено с "една-едничка съкровена цел - да се превърне в апотеоз на меланхолията."

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.