Ловци на митове в новата българска история
Платформата с кратки филми My Сentury показва разкази на очевидци и архивни кадри, с които стига до най-младите


Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
"Защо слагате английски субтитри, махнете ги да не се излагаме пред чужденците" - това е един от коментарите под видео в YouTube с интервю с оцелял от лагерите в Белене, жертва на комунистическия терор. Втрещен от този коментар, журналистът Велислав Радев си обещава да разгърне проекта си за представяне на българската история в кратки видеа. След бягството през 80-те години от тоталитарния режим в България той учи в Швеция и става журналист в BBC. Там се запознава и със съпругата си Джанет Бари, която е режисьорка на кратките филми в сегашния им съвместен проект. Въпреки че прекарва целия си живот в Англия, Велислав Радев страда от усещането, че родната му България не иска да се помири с историческото си наследство. Вместо това в момента живеем във времена, в които митовете в българската история се подхранват още повече и обществото се разделя яростно на лагери.
Безнаказано се изкривяват факти, събитията не се разглеждат в контекст и младите стават жертва на дезинформация. "Националистите обичат нещата да бъдат простички, да бъдат с цървулки, да има фолклор", казва журналистът - очевиден намек за някои псевдоисторически инициативи, които обаче са радват на широка популярност. Той подчертава, че в техния проект няма да намерим шовинизъм, национален патос и пристрастие - "ние разказваме историята безпристрастно". На 21-ви направиха премира на най-новите си филми в Културен център Г8 и те вече може да се гледат безплатно на mycentury.tv
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове"Защо слагате английски субтитри, махнете ги да не се излагаме пред чужденците" - това е един от коментарите под видео в YouTube с интервю с оцелял от лагерите в Белене, жертва на комунистическия терор. Втрещен от този коментар, журналистът Велислав Радев си обещава да разгърне проекта си за представяне на българската история в кратки видеа. След бягството през 80-те години от тоталитарния режим в България той учи в Швеция и става журналист в BBC. Там се запознава и със съпругата си Джанет Бари, която е режисьорка на кратките филми в сегашния им съвместен проект. Въпреки че прекарва целия си живот в Англия, Велислав Радев страда от усещането, че родната му България не иска да се помири с историческото си наследство. Вместо това в момента живеем във времена, в които митовете в българската история се подхранват още повече и обществото се разделя яростно на лагери.
Безнаказано се изкривяват факти, събитията не се разглеждат в контекст и младите стават жертва на дезинформация. "Националистите обичат нещата да бъдат простички, да бъдат с цървулки, да има фолклор", казва журналистът - очевиден намек за някои псевдоисторически инициативи, които обаче са радват на широка популярност. Той подчертава, че в техния проект няма да намерим шовинизъм, национален патос и пристрастие - "ние разказваме историята безпристрастно". На 21-ви направиха премира на най-новите си филми в Културен център Г8 и те вече може да се гледат безплатно на mycentury.tv
"Коментарът за английските субтитри показа, че всъщност самите ние не искаме да се изправим срещу срамните моменти в националната ни история", смята Велислав Радев. Той създава платформата My Century ("Моят век") и търси финансиране от различни фондации. Първите видеа са с архиви от Комисията по досиетата и разкази на очевидци. "Сега е последният момент да разговарям с оцелели и от комунистическите репресии, както и пострадали от Закона за защита на нацията, преди да починат" - освен интервюта със свидетели Велислав и Джанет включват и редки исторически филми, които получават от Държавния архив, интервюират историци и специалисти и извършват така ценното редактиране и монтаж, за да извлекат най-важното в кратки видеа - предпочитаният формат от младите.

Самият Велислав разказва, че докато е растял в България, се е сблъсквал с противоречията в собствения си дом, като повечето български семейства, където са преплетени различни съдби и идеологии. Той се е изправил срещу наследството на родителите си и е преминал през процеса на осмисляне - "ровейки се в стари вещи в мазето ни в "Лозенец" като дете, открих обгорен портрет на Хитлер, явно някой се е опитвал да се отърве от рамката - по-късно разбрах, че майка ми е била бранник". Същевременно баща му, от Западна Македония, искрено е вярвал в идеологията на комунизма, в началото е бил и сталинист, съпругът на леля му пък, с когото са живели в един апартамент, е бил руснак белогвардеец, бягал от Русия.
"Занимавам се с история, защото се опитвам да разбера собственото си семейство, беше ми трудно да проумея какво става в моя дом", казва Велислав Радев. Затова и филмите, над които работи, са като лично преминаване през катарзис - единият от тях е с документални кадри, които показват, че България е била искрен съюзник на нацистка Германия, не само заради Закона за защита на нацията - "разбиваме мита, че сме били неохотни съюзници на Хитлер и Германия, притиснати от обстоятелствата, във филма се виждат архивни кадри по посрещане на немски войници и ликуването на българите". Когато е питал майка си защо е била бранник, отговорът е, че е учила в немска гимназия и всички са били симпатизанти. В момента много хора с лека ръка се опитват да подменят фактите - "Бранник" е профашистка младежка организация в България, създадена през 1940 г. Изградена е по образец на Национална организация "Балила" в Италия и "Хитлерова младеж" в Германия.

Разговорът с Иванка Гезенко от Държавна агенция "Архиви", която от десетилетия изследва документи от този период, е изключително ценен. Откъсите от видеото с архивни кадри с речта на министър-председателя Богдан Филов, в която прославя и благодари на Хитлер и Мусолини, имат в профила на My Century в TikTok 67 000 гледания и стотици коментари от ученици. "Извън България няма въобще съмнение по въпроса каква е нашата роля, историците са абсолютно единни, а българските ученици дори не учат, че сме пуснали нацистките войски да минат през страната ни и да атакуват Гърция в гръб", категоричен е Велислав Радев. Той допълва, че това е същото, което в момента направи Беларус, помагайки на Русия да атакува Украйна. "Днес българите ходят на гръцкото море, но дори не знаят, че едно време бабите им са плели чорапи за германските войници, които са атакували и окупирали Гърция."
Според Велислав Радев е важно да се покаже българското общество такова, каквото е било, а не да се романтизира историята: "Хората искат да виждат и собствените си предубеждения, отразени в историческия наратив." Дядо му Стилиян Максимов е бил инженер и бивш офицер от Първата световна война, говорел е свободно френски и немски - става първият вносител на колите Citroen в България. "След 9 септември 1944 година комунистите са арестували дядо ми без причина, просто защото е бил вносител на западни коли." Като чист късмет описва как са се развили събитията - един от неговите бивши служители е бил комисар в полицията и го вижда и пуска на свобода заради добрите спомени и отношение.
Вторият филм, който беше премиерно пуснат миналата седмица на страницата на проекта им, е за червената армия. Митът за Съветския съюз като "двоен освободител" на България - историкът доц. Михаил Груев, председател на Държавна агенция "Архиви", търси отговор защо съветската администрация в България още от първите дни на новата власт прави връзка със символиката и наследството на царистка Русия за сметка на идеологията. Как по-късно посещението на първия човек в Космоса Юрий Гагарин се използва за пропагандни цели без оглед на историческите факти. Архивните кадри от пристигането на червената армия в Севлиево също имат над 20 000 гледания в TikTok.

"Не очаквах такъв бум, но това, което ме разтревожи, е реакцията - шестнадесетгодишни младежи коментират нацизма и комунизма като привлекателни, явно никой в училище не им е преподавал нито за холокоста, нито за ГУЛаг", казва Велислав Радев. Затова за тях е много важно, че образователни кратки видеа са част от електронните учебници на издателство "Просвета". Но проблемът не е само в децата и младите, има цели поколения, които живеят в отричане, не искат да си признаят с какво са се примирявали по време на комунистическия режим или с какво са се примирявали родителите им преди това, а някои и какво са извършвали. Това е видимо от реакциите на видеото за граничарите, които са стреляли по бягащите от комунистическа България.
Велислав се присъединява към фейсбук група на български граничари с хиляди участници и там коментарите към видеото са плашещи. Самият той е бягал през 1985 годинa през югославската граница, след което е прекарал една година в лагер за бежанци в Сърбия, след това заминава за Швеция. "В групата атакуват с обиди думите на Мария Кичукова, която интервюираме - очевидка от село Бръшлян, това са хора над 60-годишни", казва Велислав. В коментарите някои си признават, че просто са изпълнявали заповеди, други казват "защо този не ме е срещнал мен, докато е минавал границата".
Във филма на My Century има и пропагандни архивни кадри, които са част от обучението - "проблемът е, че това, с което са им промивали мозъците, когато са били на 18 години, все още ги държи". Журналистът казва, че е имал приятели граничари и въпреки че не е намерил документи, в които да са написани тези нареждания, знае от тях как са го инструктирали. "Даваха им по един съветски часовник награда и по-дълъг отпуск за застрелян човек, отколкото за хванат, смятаха, че хванатият е риск и само ще създава проблеми", казва Велислав. Във филма може да видим хора като д-р Владимир Кузев, който се разстройва от спомените как е минал границата пеша и разказва със сълзи на очи, раната не е затворена.
Сред спорните теми попадат и болезненото и срамно за България насилствено преименуване на турците и изселването им от страната, малко хора знаят фактите по така наречения възродителен процес. "Интервюирахме една възрастна помакиня, която си спомня, че докато са ги гонили от дома им, тя е била накарана да се разсъблече, за да я унижат, и това е било заснето с камера. Тези записи не се пазят никъде в архивите", казва Велислав. Въпреки усилията им да издирят архивни кадри, оказва се, че ги няма: "Убеден съм, че тези записи се крият, защото представляват доказателство за извършено престъпление." Случката е близо до Гоце Делчев, според журналиста е възможно и регионалните полицейски участъци да пазят архиви от този срамен период в историята.
Мечтата на Велислав Радев и Джанет Бари е My Century да се превърне в жив архив, от който няма как да изчезват неща и който активно да се бори с дезинформацията. "Въпреки че, откакто започна войната в Украйна, агресията на Путин свали всички маски и вече измислените опорки трудно могат да работят. Когато става въпрос за смърт, дезинформацията губи силата си", казва Велислав.
Репликирам го, че в Англия сигурно е така, но в България фалшивите новини са в своя апогей - най-пресният пример е присъдата на нидерландския съд, който отсъди, че руската военна ракета е виновна за свалянето на малайзийския пътнически самолет и смъртта на 300 души през 2014 г. Масово реакциите в България са, че Русия е невинна и това е западна манипулация. "Наш дълг, на всички журналисти, е чрез добре разказани истории да стигнем до хората", категоричен е Велислав Радев.
Според него една от грешките е, че българските медии не пращат достатъчно репортери на горещите точки. "Например важно е сега да се покаже, че руските сили атакуват още по-жестоко Харков и други места в Украйна, където се говори руски, защото те са свидетели и пречат на наратива им, същото беше и във войната в Босна, бях репортер на място и видях с очите си, че яростта на сърбите беше насочена към тези, които говорят сръбски и живеят в Сараево, те седяха на пътя им на етническо прочистване", казва Велислав Радев.
На платформата има отделен подсайт с фокус борба с дезинформацията и фалшивите новини, както и изясняване на пропагандните наративи. Получават финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП.

Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.