Хичкок среща Мориконе в България: програмата на Master of Art
Акценти от програмата на новото издание на фестивала за документално кино Master of Art (10 февруари - 8 март)
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Фестивалът за документално кино Master of Art ще се проведе за първи път едновременно в София (10 февруари - 8 март), Пловдив, Варна и Стара Загора, а в програмата отново влизат нови филми за водещи личности от киното, литературата, музиката, танца, архитектурата. По всичко личи, че това е успешен ход: пловдивската прожекция на "Ботичели, Флоренция и Медичите" е вече разпродадена.
Новото, осмо, издание е възможност да се види "Да танцуваш Пина" на Флориан Хайнцен-Циоб, който изследва приноса на хореографката Пина Бауш. Ако предишни филми, като например "Пина" на Вим Вендерс, се фокусираха директно върху нея, сега темата е как изкуството ѝ се интерпретира по света след смъртта ѝ през 2009 г. Първата прожекция e на 12 февруари в "Одеон" в София.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеФестивалът за документално кино Master of Art ще се проведе за първи път едновременно в София (10 февруари - 8 март), Пловдив, Варна и Стара Загора, а в програмата отново влизат нови филми за водещи личности от киното, литературата, музиката, танца, архитектурата. По всичко личи, че това е успешен ход: пловдивската прожекция на "Ботичели, Флоренция и Медичите" е вече разпродадена.
Новото, осмо, издание е възможност да се види "Да танцуваш Пина" на Флориан Хайнцен-Циоб, който изследва приноса на хореографката Пина Бауш. Ако предишни филми, като например "Пина" на Вим Вендерс, се фокусираха директно върху нея, сега темата е как изкуството ѝ се интерпретира по света след смъртта ѝ през 2009 г. Първата прожекция e на 12 февруари в "Одеон" в София.
"Моето име е Алфред Хичкок" е пореден интересен проект на северноирландския режисьор Марк Казънс, а мислите на майстора на съспенса са озвучени от комика Алистър Макгоуан. Първата прожекция е на 24 февруари в "Люмиер".
Жан Люк Годар почина през миналата година, а "Годар, киното" (21 февруари, "Одеон") е първият документален филм за него, който излиза след смъртта му. Режисьор е Сирил Люти, автор както на игрални, така и на документални продукции, ,а проектът му е посветен на парадоксите около личността на Годар, полярния прием на филмите му дори когато френската нова вълна е в разцвета си, и може ли да надникнем в човека отвъд гения.
Животът и кариерата на композитора Енио Мориконе, починал през 2020-а, е разгледана от един от най-близките му партньори в киното, режисьора Джузепе Торнаторе, в "Маестро Енио Мориконе" (12 февруари в Дом на киното).

С "Линч/Оз" (17 февруари, Дом на киното) Александър О. Филип доказва теорията си, че влиянието на "Магьосникът от Оз" е ключово за естетиката на филмите на Дейвид Линч.
"Труман и Тенеси: Интимен разговор" (15 февруари в Дом на киното) Лиса Имордино Врийланд изследва кореспонденцията между писателя Труман Капоти и драматурга Тенеси Уилямс, понякога съмишленици, понякога врагове през десетилетията. Двамата открити в хомосексуалността си автори са озвучени от двама открити гей актьори: Джим Парсънс (от сериала "Теория на големия взрив") дава глас на писмата на Капоти, а Закъри Кинто - на Тенеси Уилямс.

Някои филми ще покажат личности, които не са толкова добре познати на широката публика. Германската режисьорка Натали Давид гостува с три филма, които ще бъдат показани на 13 и 14 февруари: "Харалд Негели - драскачът от Цюрих" (в Дом на киното, посветен на един от първите разпознаваеми улични артисти, "Името на тази фотографка е Леоноре Мау" и "Гего" (в Гьоте-институт), който разказва за Гертруд Луиз Голдшмид, еврейска художничка, която бяга от Германия във Венецуела и става един от водещите визуални артисти на Латинска Америка. Давид е и част от международното жури на фестивала.
Любопитно е и присъствието в програмата на испанската режисьорка Авелина Прат, която наскоро направи дебюта си в игралното кино с филма "Васил" с Иван Бърнев в главната роля. Тя е един от авторите на "На терен с Лили Райх" (4 март в институт "Сервантес"), филм за германската дизайнерка и част от Баухаус движението, живяла между 1885 и 1947 г.
Пълната програма на фестивала е на masterofartfilmfestival.com
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.