Родени убийци
В Гватемала разликата между живота и смъртта може да бъде 15 евро. Фотографът Хавиер Арсенияс показва как за наемните убийци престъплението се превръща във всекидневие


Ивайло Харалампиев

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Идеализираната роля на Никита, наемен убиец във висшите сфери, превърна Ан Парийо в звезда на френското кино през 1990 г., а три години по-късно и Бриджет Фонда в американския римейк. Героинята и до днес продължава да вдъхновява тв сериали. Изобилните дози екшън, драма и шпионаж, както и силно недостоверният луксозен стил на живот на бързи обороти несъмнено вдигат адреналина и заковават зрителите пред екрана. Истинските наемни убийци в Латинска Америка обаче съвсем не приличат на нея. Испанският фотограф Хавиер Арсенияс придружава няколко sicarios в Сантяго де Гватемала, за да фотодокументира всекидневието им. Прави го с тяхно съгласие, без да забравя основната им дейност. Изложбата Sicarios ("Наeмни убийци"), която за първи път показва мадридската галерия Aranapoveda като част от фестивала оff Photoespana, е хроника за един стил на живот, който има много малко общо с наемните убийци от филмите. В снимките му подземният свят излиза на открито.
Арсенияс си пробива път в подземното царство на насилието стъпка по стъпка. Дори и в този кървав сценарий думите лоялност, доверие и уважение все пак имат някаква стойност. Лекар, инженер, адвокат? Не, една от най-търсените професии в Гватемала е тази на sicario. Уреждане на сметки, наркотрафик, имигранти - специализираните фирми на ужаса никога не остават без поръчки. Те предлагат своите услуги 24 часа в денонощието– пистолети, винаги готов за действие персонал и отнемането на човешки живот. Браншът с лекота набира нови кадри. Парите не са единствената награда. Когато се превърнеш в наемен убиец, получаваш уважение и всяваш страх. В беден свят, в който алтернативите съвсем не изобилстват, това не е малко. Наемните убийци са кралете на улицата. Безскрупулните престъпници идват от най-маргинализираните прослойки на обществото. Средната възраст на "професионалистите" не надхвърля 27 години, а понякога те са дори непълнолетни. В процеса на обучение бъдещите убийци на хора започват да убиват кучета и други животни, за да се тренират. За да спечелят допълнително "респект", те често заплашват шофьори на автобуси и дребни търговци. А за да се "дипломират", трябва задължително да убият човек, при това в рискована ситуация. Следващият "изпит" е убиецът да присъства на погребението на жертвата, за да се увери, че никой не го е заподозрял. Чак тогава се превръща в истински sicario. Хонорарите варират от 15 до няколко хиляди евро. Най-опитните убийци продават услугите си на наркокартелите от Колумбия и Мексико, които са в постоянна война за контрол на наркотрафика и нелегалната имиграция. Кастата sicarios съществува и в други страни като Хондурас и Салвадор.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Браво! Приятно съм изненадан от тази статия.
" Следващият "изпит" е убиецът да присъства на погребението на жертвата, за да се увери, че никой не го е заподозрял."
Просто стряскащо ... !
До коментар [#1] от "kerro":
Да, нали!? Тъкмо си мислехме, че стигнахме дъното като държава и ето че се отвориха нови хоризонти!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.