Авторът на едноименната книга – игра (Ready Player One, 2011) Ърнест Клайн сам е седял с конзола пред телевизора, роден е през 1972.
Вероятно с Atari 2600, която е решително вплетена в развръзката. А може и просто Packman. После е странстващ поет и сценарист с най-известен филм Fanboys (2008), разказващ за група приятели, заклети фенове на Star Wars, тръгнали през Америка към ранчото на Лукас, за да откраднат от монтажната му маса още незавършения "Епизод І" и да бъдат първите, които са го видели. "Играч първи, приготви се" също идеализира чистото фенство и попкултурните символи на 80-те, сред които е и самият Спилбърг. Късмет за Клайн е, че точно авторът на "Близки срещи" и "Индиана Джоунс" е визуализирал идеите му.
Противопоставени са геймърската и корпоративната култура, свободата да фантазираш – срещу прагматичната подреденост. Действието е в 2045 г., реалният свят е пренаселена мизерия, хората живеят във виртуалния. Там властва симулацията "Оазис", дело на самотен гений (Марк Райлънс). Който контролира нея, контролира и действителните животи на хората. В "Оазис" 17-годишният сирак от бедняшкото гето Уейн (Тай Шеридан) е рицарят на доброто Парсивал, а момичето с белег Саманта (Оливия Кук) е с името и бойните умения на Артемида. Първо се влюбват аватарите, после и носителите им. Аватарите също първи решават битката за бъдещето на човечеството. Индивидуалните бунтари срещу "хората с номера", водени от корпоративен злодей и хейтър по природа (Бен Менделсон).
Печатът на Спилбърг е в засмукването на зрителя в играта. В прокрадналите се тайни сълзи от неизбежния триумф на доброто и любовта накрая. На мястото на героите сме, включени в емоцията на геймъра. Аватарската част е готова за златната антология на Спилбърг, редом с търкалящото се каменно кълбо от първия "Индиана Джоунс". Ставащото в реалността е по-конвенционално и вече виждано. Но кой ще каже коя реалност е истинската?
0 коментара