//
Light / Ревю

Книга: "Изкуството на старата българска кухня. Кулинарното наследство на ХIХ век"
Част от очарованието на книгата се дължи на езика: запазени са оригиналните конструкции, лексика и правопис
Илюстрация |
Издателство "Лист"
Цена: 20 лв.
Дълъг е пътят на готварските рецепти. Раждат се в устната традиция, на територията на дома, като завещание между поколенията. По-късно влизат в институцията на рецептурника, а днес са глобална индустрия и свръхкомерсиален продукт. В морето от книги, блогове и приложения като че ли най-често ни води интересът към авторитета на автора на рецептите или любопитството към географския им произход. Но има книги, които избират хронологията пред географията и ни разказват какво се е готвило в миналото. Точно такава е "Изкуството на старата българска кухня. Кулинарното наследство на ХIХ век".
Илюстрация |
Освен над 400 рецепти книгата съдържа и напътствия за домакини - "За да е добре сготвено ястието, то и частите, които го съставят, трябва да са добри", правила за съставяне на меню - "Много е важно да знае домакинята как да си съставя листата за едение", както и за изкуството на френското готвение - "французите приготвят и ядат храната си по най-разумния и научния начин, отколкото кой да е друг народ".
Съществена част от очарованието на книгата се дължи на езика: според съставителя са запазени максимално оригиналните конструкции, лексика и правила за правопис. Добро решение, което ни позволява да се разходим из един изчезнал и толкова богат език на кусване и туряне, сред ушите на рибата, ситен захар, строшени кости с чук или брадва, мадерско вино, телешки чолани и пихтии от дюли. И точно заради езика рецептите тук са колкото продукти и пропорции, толкова и малък разказ: "Разтопете в едно тенджере едно парче масло, колкото едно яйце"
Книгата е с богат кулинарен репертоар, който покрива всичко между супите и чорбите, през яхниите и ястията, до туршиите, сладката, компотите, напитките, и желетата. Забележително е разнообразието на продукти - само при птиците говорим за бекаси, врабчета, гълъбчета, гъски, кокошки, пъдпъдъци или тлъсти птиченца.
Първата рецепта започва от базата - "бульон за болните", последната стига до дворцовата маса - "супа а ла Креси", поднесена на княз Фердинаднд по време на гостуване при кралица Виктория. А ето едно надникване в българския дворец: "Калкана и ярката поръчахме от Виена, а пастета от бекас, аспержите и трюфелите - от Париж Князът бе очарован и толкова яде, че получи пристъп на подагра, та от вчера ходи с бастун а Бахметиеви, признати специалисти по красивите маси, умряха от завист."
"Изкуството на старата българска кухня" е образцово издание със стилната си корица, с прецизно приложената библиография, с коректното позоваване на източниците, със справочника с мерки и теглилки, речника на остарелите думи и с мястото за записки. И всичко това рязко я отличава в морето от книги, блогове и приложения.

Митът няма възраст в най-негероичния филм на Клинт Истууд
15 фев 2019, 1284 прочитания

Авангардно и без табута за секса като себепознание
8 фев 2019, 2683 прочитания
17 фев 2019, 3166 прочитания
17 фев 2019, 2372 прочитания
17 фев 2019, 1970 прочитания
17 фев 2019, 1875 прочитания
17 фев 2019, 1564 прочитания