Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.

В приложението за книги на лондонския "Таймс" преди пет години се появи статия, в която се коментираха заглавията на съвременните романи. Изводът беше, че само една дума се среща по-често в тях от думата "сняг" – "ангел". "Ангелските порти" на Пенелопи Фицджералд, "Ангели и насекоми" на Антония Байът, "Науката за ангелите" на Джил Патън Уолш, просто "Ангел" на Барбара Тейлър Брадфорд, просто "Ангели" на Мериън Кейс и, разбира се, "Ангели и демони" на Дан Браун. Е, българското издание на "Ангели и демони" излезе под името "Шестото клеймо", което го извади от списъка - необяснимо решение при високите котировки на ангелите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
"американска експедиция през 1943" в България?!?
Ако не е била шпионска, значи някой е пропуснал Втората световна...
Още един Дан Браун се задава :) :) :)
Рецензията на Йордан Ефтимов за дебютния бестселър на 37 годишнита Даниел Трусони е повече от интересна. Трусони, както обяснява в текста Й. Ефтимов, "ще се окаже втората "българска снаха" в историята на съвременните американски бестселъри след Елизабет Костова. Омъжена за писателя Николай Грозни..., Трусони е живяла в България няколко месеца и знае за потенциала на богомилството. Може да се каже дори, че нейният подход е огледален на този на мъжа й. Николай Грозни,... избрал в един момент да бъде монах в тибетски манастир..." Изключителен е фактът, че поради тази причина ние може да имаме книгата по едно и също време с американските й читатели и да я прочетем на един дъх! Благодаря на Йордан Ефтимов за оригиналният текст. Освен талант и информираност, очевидно тзи критик притежава аналитичен и сериозен ум, който наистина си е рядкост за родната литература.
Набавих си Ангелология на английски след като прочетох представянето й в канадския ежедневник Globe&Mail, естетвено заради "българската връзка", Дяволското гърло и Елизабет Костова.
След първоначалното въодушевление с известно разочарование си дадох сметка, че Даниел Трусони не е нито Елизабет Костова, нито пък Умберто Еко - напълно в унисон с заключението на автора на рецензията, че Ангеология е книга за масите, а не за ценителите на интелектуалното предизвикателство. Леко и увлекателно четиво, описателността на стила на Даниел Трусони обаче е доста старомодна и не осртавя почти никакво поле за въображението на читателя.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.