Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Какво може да накара един български театрален режисьор да постави днес романтическото произведение на Юго "Парижката Св. Богородица", писано преди почти два века и адаптирано предимно в жанра на мюзикъла, балета, операта, киното и анимацията. Какво фасцинира до толкова ума и сърцето на съвременния творец, че да иска да ни разкаже от театралната сцена отново за циганката Есмералда – изоставена като малка, в която се влюбват, защото е дяволски красива, и архидякон алхимик, и гърбъв звънар (Квазимодо). Но тя си пада по лъскавия Капитан Феб, който на свой ред я прелъстява и изоставя. Злодея алхимик, под напора на сатанинските му страсти, ще я обрече на смърт, чрез обесване, а Квазимодо веднъж ще я спаси, но после не успява, и от справедлив гняв ще убие своя осиновител, а на финала ще понесе на ръце мъртвата Есмералда в булчинска рокля - така е по роман, така е и на сцената на Театър "София".
Всъщност е нелепо да се преразказва този стандартен мелодраматичен сюжет, пълен с хиперболи и плакатни персонажи, така както изисква жанра мелодрама, процъфтяващ именно по времето на автора – началото на ХIX век. Жанр, който се вклинява завинаги в европейската култура и оживява в нямото кино, мюзикъла, телевизионния сериал, сапунката и сълзливите анимации за деца, както и в популистките политически послания, които винаги приличат на взети от роман на Зола или Юго – нали всички те искат да ни качат на влака на емоциите, който осигурява бърз достъп до успеха, често и търговски, поради масовия си характер.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Тази снимка няма ли автор?!
Поздравявам Капитал лайт за много сполучливата снимка 2!!!
Предполагам, че анонимният фотограф е имал точно това предвид!
Поздравления за авторката на материала! Театралната ни критика в нейно лице показва едно много високо ниво. Дискретно ни се подсказва, че културното разделение Изкуство / Чалга е твърде повърхностно и удобно поставя в един калъп претенциозни и кресливи, но не дотам художествени напъни като този на г-жа Абаджиева!
фасцинира?!
Отлично се разбира какъв е проблемът на цялото нещо и се вижда желанието на авторката да уважава режисьорката, поне заради предишните й работи.
Рецензията е точно такава, каквато трябва да бъде - дава контекст, аргументира се, оценява (за нуждите на евентуалните зрители). Обаче - настрана втората фотография, която е някакъв абсурд - текстът плаче за сериозна коректорска намеса, която не се е състояла.
"фасцинира"? Гергана, тожа сериозно ли?
(съжалявам че се повтарям с индра).
Убедена съм, че авторът на снимка 2 (който и да е той), не е толкова зле, че да снима това и дори и да го е направил, не е той този, който е избрал, кропнал и качил снимките и материала на сайта.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход