Фризьорът, моят приятел
Абонирайте се за Капитал

Всеки петък икономически анализ и коментар на текущите събития от седмицата.
Съдържанието е организирано в три области, за които Капитал е полезен:

K1 Средата (политическа, макроикономическа регулаторна правна)
K2 Бизнесът (пазари, продукти, конкуренция, мениджмънт)
K3 Моят капитал (лични финанси, свободно време, образование, извън бизнеса).

Абонирайте се за Капитал

Фризьорът, моят приятел

Фризьорът, моят приятел

Както всичко, свързано с домашните любимци, и подстигването им се прави с любов. Владислав Мичев знае тайната от години

10302 прочитания

© Цветелина Белутова

Моя приятелка изпитваше известни колебания да покаже котката си след първото й посещение при фризьор. Милата 6-месечна персийка страдаше от собствения си ген и се даваше в косми, така че решението беше едно – да се махнат излишните. Новият й вид я превърна в екзотика и собственичката й не беше сигурна дали да я покаже така пред обществото, или да премълчава съществуването й, докато не възвърне формата си на пухкаво топче. Така стилизираната котка стана повод за събития в стил Гетсби – смях и забавление на неин гръб. И все пак тя беше очарователна с новия си перфектен силует. Въпросът е благодарение на кого?

Владислав Мичев, 36-годишен, отраснал в квартала до Централна гара, отвръща на предложението ми да се видим уклончиво. В крайна сметка приема. Откривам мястото лесно – веднага щом мина кръстовището на "Ботев" и "Сливница" и видя отдясно магазин с храни за животни, трябва да вляза в двора с бялата метална врата. Там, насред арабската атмосфера на разпадаща се София, ми отваря фризьорът – дребен на ръст, с къса подстрижка и обеца на дясната вежда. Влади работи и живее на едно и също място. В хола му се намира масата за подстригване, тип кухненска, огромен плазмен телевизор, диван, обграден от два големи аквариума с над 10 вида риби, и фотьойл, на който шумно хърка кучето му – американски станфордски териер, напълно сливащ се с дамаската – бяла на кафяви петна.

"Да, има клиенти, които хвалят работата ми, всичко било супер, но казват, че ги е страх да идват заради квартала, не искат да си спрат колата отпред", обяснява Влади, докато пали цигара. Говори с тих и спокоен глас, напълно отговарящ на очакванията ми за човек, който "успява да хипнотизира дори котка". Това е домът му, а не лъскав салон, така че е категоричен – няма да се мести и както се съобразява с клиентите – да работи от 9 сутринта до 9 вечерта според желанията им, така и те трябва да се съобразяват с него, ако са избрали да ползват услугите му. Твърди, че има много хора - "суперизвестни", на които не им пука да спрат с колата си на средата на улицата, да го прегърнат и да му оставят кучето си за час. В петък следобед при Влади откривам дама със записан час за подстригване-поддръжка на кучето си. Пътувала е специално от Сливен, за да осигури сезонния тоалет на Беки, порода ши цу. Беки е тук за четвърти пореден път. Първия път, когато я завели на подстрижка в специализиран салон, така я накълцали, че се наложило собствениците й да купуват специална дрешка, за да скрият пораженията. "Намерих визитка на Влади в един зоомагазин и решихме да пробваме при него. Сега сме редовни, защото той е един от малкото, който не слага упойки на кучетата, докато работи с тях."

Влади се занимава с фризьорство на кучета и котки от 8 години и е самоук. Преди да се посвети на този занаят, за кратко след казармата работи във фирма за гранит и мрамор, подстригва хора и накрая открива магазина с храни за домашни животни. Хрумва му, че заедно с продажбата може да развие и други дейности, свързани с любимците. В началото подстригва в магазина, защото мястото е на две нива и е подходящо, но по-късно се мести в къщата си. "Някои не одобряват, това, че живея и работя на едно и също място, но за мен така е по-удобно. Клиентите също са доволни, защото могат да наблюдават през цялото време любимеца си, да си почиват, да гледат телевизия..." Фризьорът се издържа само с подстригването, макар че работата е сезонна. "Разчитам най-вече на доволни клиенти, които ме препоръчват на други. За мен най-добрият начин е рекламата от уста на уста – така си градя името през годините. С повечето от собствениците на кучета и котки сме вече приятели."

През зимата часовете за кучета са средно по един на ден и са предимно за поддръжка. През лятото са на кръгъл час. Тогава четириногото се подстригва много късо от практични съображения – топлина, замърсяване, спластяване на козината, хигиена. Прическите се правят, първо, според желанията на клиента и второ, според козината на животното – дали позволява определен вид фризура, колко е гъста и пр. Цената е 30 лева – размерът и видът на животното нямат значение. "За мен е все едно дали ще подстрижа едно мъничко, което ще ми се върти и ще ми отнеме час, или едно голямо, което като време за работа ще е повече, но ще е послушно. Що се отнася до котките – те са доста по-трудни, защото са своенравни и в някои салони подстрижката им излиза по-скъпо от тази на кучетата." Повечето клиенти-котки на Влади са персийки – най-спокойните представители на вида. Под ножиците обаче, отново заради хигиената, минават и късокосмести котки – той ги прави "плюшени", защото така "стоят много по-красиви и интересни като руската сива порода". "Една клиентка има в къщата си три котки и макар че са с къса козина, ги подстригва, за да не оставят постоянно косми."

Влади обяснява, че няма правила някои кучета да се подстригват, а други – не, просто защото собствениците са различни типове хора. При него идват от пенсионери до медийни звезди. Някои от тях водят породи, които са напълно нетипични за стилизиране, но са решили, че е нужно. "Има ги всякакви. Случва се да поръчат и по-авангардни прически. Понякога питат за боядисване на кучета, но все още никой не се е престрашил. Ако имат повече време, някои от клиентите лакират ноктите на кучето си."

Ши цу-то, което Влади оформя пред нас в рамките на час, трепери като листо, гледа тъжно с молба за свобода, но преживява послушно съдбата си без агресия. Фризьорът работи спокойно и мълчаливо с Беки. Според него в тази професия най-важно е да се разбираш с животните. "Имам много колеги, които работят само за да изкарват пари, но когато вършиш тази работа заради това, не е същото. Животното го усеща и не мирува, не го успокояваш. Затова се слагат упойките, преди да се пипнат, или ги връзват." Влади няма някакъв специален подход към четириногите, свикнал е, защото винаги е общувал с тях, много ги обича и не го е страх. "Кучетата усещат покачването на адреналина, но когато си предразположен положително, няма как да те наранят. Никога не питам клиента кучето му добро ли е или лошо, независимо дали е огромен ризеншнауцер или дребна болонка." Най-палави са именно болонките, а най-спокойни – пуделите. Малките кучета Влади определя като "доста по-серт". "Ако е едро, то предупреждава, че може да направи нещо лошо. Тогава е хубаво да се остави да си почине за няколко минути. Ако е твърде агресивно, му се слага намордник. С големите е по-лесно, защото разсъждават, малките са по-импулсивни."

Разказва, че наблюдава около тях редовни опити да бъдат отворени места като неговото. "Решават, че могат да изкарат бързо и лесно пари, и това е най-големият им проблем. Когато при мен доведат животно, последното нещо, за което мисля, е колко ще ми платят. Да, парите са нужни, защото с това се изхранвам, но преди всичко се старая да направя кучето добре, клиентът да е удовлетворен. Особено съм щастлив, когато ме препоръчат и ми пишат колко се радват. Може би и затова всъщност успях. Един познат беше направил наблизо салон – работи месец, а после дойде при мен да ме пита къде пускам реклама, защото виждал непрекъснато влизащите и излизащи хора. Аз му казвам – никъде. Никога не се получава, когато искаш само да изкараш пари."

Фотограф: Цветелина Белутова

Моя приятелка изпитваше известни колебания да покаже котката си след първото й посещение при фризьор. Милата 6-месечна персийка страдаше от собствения си ген и се даваше в косми, така че решението беше едно – да се махнат излишните. Новият й вид я превърна в екзотика и собственичката й не беше сигурна дали да я покаже така пред обществото, или да премълчава съществуването й, докато не възвърне формата си на пухкаво топче. Така стилизираната котка стана повод за събития в стил Гетсби – смях и забавление на неин гръб. И все пак тя беше очарователна с новия си перфектен силует. Въпросът е благодарение на кого?

Владислав Мичев, 36-годишен, отраснал в квартала до Централна гара, отвръща на предложението ми да се видим уклончиво. В крайна сметка приема. Откривам мястото лесно – веднага щом мина кръстовището на "Ботев" и "Сливница" и видя отдясно магазин с храни за животни, трябва да вляза в двора с бялата метална врата. Там, насред арабската атмосфера на разпадаща се София, ми отваря фризьорът – дребен на ръст, с къса подстрижка и обеца на дясната вежда. Влади работи и живее на едно и също място. В хола му се намира масата за подстригване, тип кухненска, огромен плазмен телевизор, диван, обграден от два големи аквариума с над 10 вида риби, и фотьойл, на който шумно хърка кучето му – американски станфордски териер, напълно сливащ се с дамаската – бяла на кафяви петна.

Благодарим ви, че четете Капитал!

Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Вижте абонаментните планове

0 коментара

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. OK