Всички заедно

В Big Love – разказ за живота на мормонско семейство от един мъж и три жени, се обсъжда способността да бъдем толерантни един към друг

Когато ме поканиха да пиша за един от любимите ми американски сериали - Big Love, се зарадвах, без да мисля колко трудно, почти невъзможно е този сериал да бъде обяснен на изпадналата в отомански телевизионен транс българска публика. Народът ни - изключвам големите градове, където живеят хора, изложени на най-различни социални и естетични провокации - се е заключил в гардероб от края на ХІХ век и там му е добре. Чува тихото поскърцване на дървояда, диша успокоителната миризма на черешовото дърво от градината на дядо и му е спокойно на тъмно, застояло и уютно. Безопасно му е да е прост. Сериали като Big Love са опасни за психиката на обикновения българин, свикнал да гледа турски сериали. Той ходи по чорапи и се чувства защитен, дори подчинен на миризмата на зелен фасул със запръжка, готвен с дървена лъжица, купена от интегрираща се ромка.

В Big Love се разказва за живота на едно полигамно,мормонско семейство от Солт лейк сити, щата Юта. Няма как да обясня в текст за списание цялата история на мормоните и полигамията в Америка. Който иска да научи повече, да се информира сам. Истината е, че България е една малка патриархална държавица, в която Apple ми спряха възможността да си купувам филми от iTunes и аз, която никога през живота си не съм откраднала едно чуждо произведение, трябваше да изпиратствам последния сезон на Big Love, за да мога да напиша този текст. За мен това е изключително дразнещо. Съответно как да обясня защо харесвам сериал, създаден от гей двойка, разказващ за мъж, женен за три жени? Не мисля, че е възможно, освен ако тези, които ме четат, не разполагат със същия пакет културни и социални референции, с които аз, живялата 20 години в Америка, разполагам, нито имат представа за изключителната широкоскроеност и толерантност на американците. И в това изказване няма грам надменност, а само чувство за реалност.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
35 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 2
    bogdanabv avatar :-|
    bogdanabv
    • - 6
    • + 25

А кои сериали са опасни за психиката на децата на номенклатурни родители? (ръсещи мозък от всични възможни медии)

Нередност?
  • 3
    tangrasky avatar :-|
    Петър Йонков
    • - 1
    • + 23

Не бих желал да се изказвам за същността на филма, смятам, че не съм компетентен, по принцип не разбирам и не приемам полигамията. Сериалът сам по себе си е е много добре направен , играта на артистите е чудесна, фабулата е интересна и интригуваща, въвежда ни в странния свят на мормоните и полигамизма. За сведение на г-жа Фучеджиева всички сезони на сериала бяха излъчени по HBO /не зная дали ще има нови сезони/, но който иска да види излъчените досега сезони на сериала може да се обърне към служба "Video on demand'' на HBO /www.hbo.eu/.

Нередност?
  • 4
    dvemp avatar :-|
    dvemp
    • - 5
    • + 53

Изпълнена с противоречия и шаблони статия за толерантността написана през призмата на нетолерантността на автора към определен социум - българския. Не ми хареса.

Нередност?
  • 5
    gargamel09 avatar :-|
    gergana09
    • - 4
    • + 41

Филмът звучи интересно. Ще го гледам. Статията звучи грубо. Наблъскана с обидни клишета и стереотипи. Присъединявам се напълно към горното мнение: "статия за толерантността написана през призмата на нетолерантността". Може би много по-добре казано, отколкото аз ще се опитам да го формулирам.
    Тонът на статията ме предизвиква и аз да бъда също толкова нетолерантна, груба и агресивна. Въпреки че едва ли ще окаже ефектът, който бих искала да постигна - авторката да се замисли малко и поне пред себе си да признае, че не всички в България са толкова примитивни, ограничени, консервативни и задръстени. По-скоро очаквам обратното. Голямото его никога не би допуснало да подложи на съмнение (дискусия ?) собствените си умозаключения.
    Обръщайки се по-скоро към останалите читатели на статията, отколкото към авторката, искам да добавя два коментара:
    1. Преди няколко дни предизвиках дискусия относно вярата и за това какво сме способни/готови да направим за нея. В един провинциален университет на заспалата ни консервативна държава. Като се сетя още се усмихвам неволно. 20-годишните (добавям си наум "хлапета", от моя гледна точка) сблъскаха различни гледни точки и формулираха тези, които ... абе, беше готино. Да - онези 20-годишни, които толкова хора лесно и по инерция наричат "тъпи", "мързеливи" ... (можете да продължите списъка по желание). Отказвам да обобщавам и да лепя етикети без да направя каквото и да е усилие да се доближа до група от хора, да ги разбера.
    2. ИДЕ МИ ДА КРЕЩЯ, КОГАТО ПРОЧЕТА В БЪЛГАРСКА СТАТИЯ ДУМАТА "ОТОМАНСКИ". Айде журналистите (и писателите) да го научат тоя български най-сетне. Няма да ви обяснявам защо в английския е "Ottoman", а в българския "османски" - намерете си го сами.
    Това, заедно с умопомрачаващата дума "фасциниращи", е проява на недостатъчна езикова култура. За сведение - демонстрация на добро познание не само на българския, но и на английския език е, превеждането на думи с техните подходящи съответствия. Парвенюшкото безразборно хвърляне на чуждици във всяко изречение впечатляваше през 90-те, сега вече не върви (поне не и в някои среди, в други може, не знам).

Така че недостатъчното образование и ограничените възгледи не са запазена марка само на някои социални групи. И авторката, както се вижда, не е имунизирана срещу тях.
    Съжалявам за тона на коментара ми, но този път реших да отвърна. Тонът на статията беше прекалено нетолерантен.

Нередност?
  • 6
    veselag avatar :-(
    veselag
    • - 2
    • + 34

Милена, нужно ли ви е за вашето собствено щастие да слагате грозни етикети на хората и нравите в България? Някак обидно е, че човек с вашия талант и широта на възгледите има нужда да "опира" всеки свой текст на превъзходството си над останалите. След 20 години живот в Америка не намирате ли, че това е плоско, изхабено и безмислено.
    Съжалявам, че реагирам - обидихте и мен с липсата си на вътрешна хармония и чувство за смисъл:(

Нередност?
  • 7
    dennyoc avatar :-|
    dennyoc
    • - 3
    • + 5

Няколко неща:1/ сериалът е наистина невероятен и го препоръчвам на всички, в цялата тази ненормалност на обществото семейството на Бил с трите му жени желае само едно- да бъде прието за нормално, нали не пречат на никого и плащат данъци? Не разбирам полигамията, но по някакъв начин симпатизирам на семейството.
    2/ Съгласен съм с Милена. За щастие живеем в свободна държава, така че може да си позволи да каже какво мисли по въпроса. Мисля обаче, че това не е аудиторията за подобни възгледи- гледащите турските сериали едва ли четат "Лайт", но явно авторката има нужда да сподели какво мисли и я подкрепям, макар и езикът й на места, съгласен съм, да граничи с доста рязък.

Нередност?
  • 8
    xon2003 avatar :-|
    Starsky
    • - 1
    • + 10

Аз пък искам 3ма мъже. Този вариант включен ли е в разкрепостените разбирания на авторката или е егоистично и нереалистично? Двама ще работят, за да ни издържат, един ще шета, а аз ще раздавам указания, добре ли е така?

Нередност?
  • 9
    nikolay_uk avatar :-|
    Николов
    • - 2
    • + 25

"Тя явно не иска в тези смутни, антимюсюлмански времена за нея да се знае, че е от мюсюлмански произход, нито да се знае, че е дъщеря на БАЙ ХАСАН."

Интересно защо след като според автора американците са толкова толерантни се говори за "антимюсюлмански времена" ?

Отдавна не бях чел толкова хем помпозна, хем блудкава боза. Мust try harder.

Нередност?
  • 10
    nikolay_uk avatar :-|
    Николов
    • - 1
    • + 14

Авторът явно не е наясно с историята иначе щеше да знае, че тези "ориенталски земи" са много по-напред с материла по отношение на полигамията. Още преди 140 години България като част от Османската Империя е била в "пост-феминистичната ера" и всяка жена е имала правото да живее в полигамно семейство :)

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал