Rock 'n' Roll Saved My Life

За просветителската функция на най-лесното за възприемане изкуство

©  Ина Павлова

"Рокендролът спаси живота ми" е една от най-често цитираните мисли на Вим Вендерс – гениален режисьор, създал едни от малкото арт филми, които всъщност стават за гледане и от хора, които не са студенти в специалност "История на киното" или непроходими сноби. С нея Вендерс, дори и това в случая - да убягва на интервюиращия го журналист, всъщност цитира Sweet Jane – едно от най-добрите парчета на Лу Рийд за момиче, чийто скучен и сивкав живот е оцветен в по-забавни тонове от музиката, която слуша по любимото си рок радио. Това, както се оказва, може да бъде съвсем истинска история, а позитивният ефект от рокендрола да е дори по-голям.

Поп музиката, и рокендролът в частност, е най-лесното за възприемане изкуство и може би затова мнозина имат склонността да го подценяват. Едно от най-приятните неща след секса и добрите спагети е заспиването на фона на любим албум, когато човек потъва плавно в онова особено полусънно състояние, в което чува мелодията и текста, без да се налага да им обръща специално внимание. Опитайте се да продължите да четете на сън роман на Пол Остър или похърквайки да коментирате с приятелката си картина на Пабло Пикасо (въпреки че от собствения опит знам, че целодневното обикаляне по музеи може да предизвика вид туристически сомнамбулизъм).

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
8 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kilgore avatar :-|
    kilgore
    • - 5
    • + 1

Автор Ина Павлова. Статия, написана в мъжки род.

Нищо не разбрах като цяло, а пък и аз слушам рок.
    Както казва Ник Кейв - "I am the captain of my pain", тъй че ще помисля още малко.
    Представям си статията да я прочете последователка на певица с едно име :)))

Нередност?
  • 3
    darrydoncheva avatar :-|
    Darry Doncheva
    • + 3

просто Rock 'n' Roll Saved My Life : )

Нередност?
  • 4
    xon2003 avatar :-|
    Starsky
    • - 2
    • + 7

До коментар [#1] от "kilgore":

Ина Павлова е най-вероятно автор на картинката. А на статията, написано малко по-нагоре и вдясно, Чоки, от мъжки род.

Нередност?
  • 5
    psychosexy avatar :-P
    r2d2
    • + 6

научих английски заради Бийтълс ;–)

Нередност?
  • 6
    kilgore avatar :-P
    kilgore
    • + 5

До коментар [#4] от "Starsky":
    Прав си. Много тъпо парче съм :)))

Нередност?
  • 7
    xon2003 avatar :-|
    Starsky
    • - 3
    • + 3

До коментар [#6] от "kilgore":

е, сега... бивает!

А метъла включва ли се в таз категория? Защото аз например благодарение на Мaiden, Manowar и Metallica научих някои сложни думички на английски още рано-рано. Не знам за външния вид, но определено ми подействаха характероопределящо.

Нередност?
  • 8
    ivan_radanov avatar :-|
    Иван Раданов
    • + 3

Аз пък си освежих немския заради Rammstein.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал