Език свещен, но не за мен

Между книжовния и разговорния език винаги е съществувало напрежение. По някаква удивителна логика те непрекъснато са противопоставяни един на друг. Това, че книжовният всъщност е норма, съставена на база на живия, разговорен език, която го описва и регламентира действащи езикови практики, отдавна не е аргумент. Езиковите спорове и цялата им несъстоятелност могат да бъдат описани лесно през две обикновени гледни точки.

Първата - битова и леко вулгарна - изглежда така: Неспазването на нормите на книжовния език прилича много на отхвърлянето на правилата за паркиране. Всички, например знаят, че да паркираш на пешеходна пътека е не само неправилно, но и абсолютно тъпо и нечестно спрямо пешеходците. Но винаги, при всяка възможност, на почти всяка пешеходна пътека има паркирал автомобил. Езиков еквивалент на такова паркиране е надписът "Магазина предлага абитюренски рокли". Но ако безумното паркиране предизвиква огромен гняв и тъмни чувства, то надписът с двете си правописни грешки поражда само подигравки и смях. И леко гали усещането за превъзходство, което грамотният има над пишещия с грешки.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
25 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    monique avatar :-P
    monique
    • - 1
    • + 70

Да пишеш и говориш правилно е въпрос на самоуважение и възпитание. За мен това един човек да е с ниска езикова култура са дължи единствено на мързела му. Книжовният език трябва да стане (защото вече не е) език на медиите. Докато разговорният да си остане в рамките на личната сфера.

Нередност?
  • 2
    sabinap avatar :-|
    Събина
    • - 16
    • + 17

езикът е жив организъм и се развива. не просто няма драма, това естественото му състояние. ако не беше така щяхме до днес да говорим латински и нямаше да има италиански, френски, испански и всичките красиви диалекти в италиански например.

това е мнение на не-лингвист.

Капитал, било интересно да пуснете и един текст с примери как други държави гледат на проблема. положението в Италия е особени интересно. ако ви е интересно като тема, мога да ви подскажа кой да попитате по въпроса.

Нередност?
  • 3
    sophijski avatar :-P
    Борислав Георгиев
    • - 4
    • + 6

До болка предъвквана тема. Нищо ново не казва. Само дето се прави (скрита) реклама на новия правописен речник, който, изглежда, ще излезе към края на годината. Както и личен PR на сегашната му главна редакторка Петя Костадинова. На предишния - на този от 2002 г. - главен редактор беше покойният акад. Валентин Станков.

Нередност?
  • 4
    haflinger avatar :-|
    Haflinger
    • - 2
    • + 34

"Към този институт, например, работи национален телефон за езикови справки (10 импулса в минута)"

Тук е разковничето. Не стига, че държавата прибира 60% от доходите на поданиците си, под формата на данъци,такси и т.н, а таксува, и малкото заинтересовани от езиковата си култура, като секс телефон. Това настройва негативно евентуалния потребител.
    За сравнение, в момента пред мен върви ТВ програма за обучение на възрастни хора, за ползване на интернет. Напълно безплатно. И такива са невероятно много - за деца, ученици, житейски проблеми, и тн. и тн. Само, че по ВВС.

Държавата е с поведение на зла мащеха, спрямо интелигентните си хора, и доста палава любовница, за тези с 500 думи в речника си.

Нередност?
  • 5
    petel avatar :-|
    petel
    • - 3
    • + 29

"Кого", Събина, подскажи им "кого" да попитат:) Капитал са "кой":)

Нередност?
  • 6
    chitatelsz avatar :-|
    Читател
    • + 12

"...Съзнавам, че тази критика е банална, но факт е, че списващите вестници и списания самодоволно смятат читателя си за по-глупав и долен от тях. Речта им е объркана, нахална и мърлява." - интересна теза. Може да се каже, че тя се отнася не само за печатните издания, а и за електронните - радиа, телевизии, сайтове. Каква част от тях възпитават някаква култура (вкл. езикова такава) и формират обществено отговорен мироглед (тоест в услуга на своите потребители, а не обратното)?

Нередност?
  • 7
    antropos avatar :-|
    antropos
    • - 12
    • + 6

Макар и статията да не казва нищо ново, струва си поне в навечерието на 24-ти май да се повдигне дискусия по проблема. Не съм съгласен с доц. Жобов, че няма нужда от промени в правилата.Например употребата на пълен и кратък член при имена от мъжки род - дори и тези биещи се в гърдите, че са езиковеди, в потока на речта биха допуснали много грешки. Това правило си е изживяло времето и е нужно да отпадне - казвам го от позицията на човек, който има дългогодишни наблюдения.
    П.П Финалът на статията е много слаб - пак отвежда към уж отминал подход при културна дискусия - да се посочи задължително врага.Не бива така авторе!

Нередност?
  • 9
    novinia avatar :-|
    светла иванова
    • - 4
    • + 15

драги "капитал", в израза "Магазина предлага абитюренски рокли" има четири грешки, не две, две са сгрешените думи;
    а пък ако и новият речник ще ми говори за "шпации", дето само старите полиграфисти знаят какво е (днес следва да казваме интервал), изобщо не ми говорете за него

Нередност?
  • 10
    istorik avatar :-|
    ISTORIK
    • - 13
    • + 5

Заглавието би трябвало да включва и тире: "Език свещен, но не - за мен", понеже между "не" и "за" липсва глагол. Подобни изрази или изречения, в които липсва глагол, дума или израз, които се подразбират, се пишат с тире на мястото на липсващото звено и се наричат "елиптични".

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал