С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK

// Light / Тема

4 май 2011, 13:24, 2405 прочитания

Когато си във влака

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Илюстрация

Буквата Е винаги ми е приличала на гребен. Ако започна да мисля пространствено, може би ще се сетя, че това е Ш, преди да е станало рано сутринта. Изправено, Е-то сякаш пее: Колко е хубаво, че не съм Ш. А вечерта е тихо. Никой не вика. Всички шептят. Само щурците, които не са нищо повече от едно дефектно Ш, тихичко зъзнат от студ. А ние си мислим, че свирят. И изобщо много от виковете на съществата изразяват болка или неприятност, а ние от видимия свят си мислим и се успокояваме от тези невидими вопли. Всяка нощ е изпълнена с протести - звукови и светлинни. Ш-ътата, налягали, сънуват как като бивши Е-та, гордо изправени, са кънтели през лятото в планината. И са красиви в съня си гласните. Нищо не може да ги спре. Кънтят и с дива радост като бели кози скачат от скала на скала и чертаят своята словесна територия. Винаги съм си мислил, че през нощта няма ехо. Някак си ненужна ми се струва тази игра на звуците, когато не виждам пейзажа. Викайки, аз обхождам гледката и оставям следи. А когато е тъмно, не обхождам нищо. Дали викам в скучна равнина или в красиво дефиле, вече е все едно. Най-упойващо е да усетиш тези неведоми следи от звуци и влизайки в дефилето, да заявиш: Тука е викано. А като си помисля за нощния влак, усещам колко нелепо, седнал в купето, съм част от нещо черно и шумящо, което пронизва тишината, изградена от хиляди легнали Ш-ъта. Като овце са се сгушили буквите една в друга и правят ограда срещу шума. Като тези огради, които се слагат, за да спрат зимните навявания. Пронизва влакът тишината, а след него остават разбудени букви, някои от които сънени стават и негодуват: Е, не може така да ни пронизват съня. После си лягат и тогава се чува Ш, като изпуснат въздух. А телеграфните стълбове стоят безучастни в равното като останки от стара култура. Здраво стъпили на земята, те предават в ефира звуците на нашите глупави желания.

Когато си във влака, помисли за това.

• Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Army of K-Lovers 1 Army of K-Lovers

След като покори света, корейската поп музика печели все повече фенове и в България

29 ное 2019, 8496 прочитания

Единство, творчество, касичка Единство, творчество, касичка

Кампаниите за групово финансиране намират все по-голям успех при креативните проекти в България

4 окт 2019, 3537 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Език свещен, но не за мен

Още от Капитал
Uber вече не е готин

Лондон удари силно Uber и вече има нови, по-евтини приложения за споделени пътувания

Язовир "Черна дупка"

Пресъхването на язовир "Студена" заплаши Перник с пълно безводие до края на годината и разкри огромните пропуски при управлението на водите в България

PISA 2018: Образование с часовников механизъм

Тревожно ниските резултати на 15-годишните в България по индикаторите за функционална грамотност се проектират в бъдещето на страната

Румънското управленско дуо: От едната страна на барикадата

Новият премиер Лудовик Орбан и преизбраният президент Клаус Йоханис обещават про-ЕС ера и реформи в Румъния

ЕСМ на 50

Поглед към влиянителния музикален лейбъл навръх 50-годишнината му

20 въпроса: Красимир Георгиев

Често предизвиква себе си, а с това мотивира и други хора към промяна

X Остават ви 0 свободни статии
0 / 10