Възможност за полуостров
Няколко книги за Балканите, подбрани с помощта на журналисти и литератори


Албена Шкодрова

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Лондон по Конан Дойл, Хошимин по Греъм Грийн, Мадрид и Памплона по Хемингуей – литературният туризъм се радва на популярност като че навсякъде освен на Балканите. С изключение на Гърция и Истанбул териториите на полуострова рядко са се озовавали сцена, на която се е развивало действието в романи на чуждестранни автори. И литературата на тукашните е по-малко превеждана на "международните" езици. Балканите нямат своя Данте, своя Мигел Сервантес или своята Астрид Линдгрен. Тукашните писатели, придобили същинска европейска слава, се броят на пръсти – сред тях Иво Андрич, Исмаил Кадаре, Никос Казандзакис, Орхан Памук.
И все пак книгите за района, които са достойни да влязат в "1000 книги, които да прочетеш, преди да умреш", могат да запълнят поне рафт-два в библиотеката. BalkanTravellers.com, българският портал за пътувания от и към Балканите, започна преди година проект, с който събира ТОП 100 с помощта на български и чуждестранни журналисти и литератори. Ето някои от тях:

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
"Копелето от Истанбул" се издава на български от "Егмонт", а "Пейзаж, рисуван с чай" от "Алтера".
10 за селекцията! Може още да се добавят Balkan Ghosts, The Balkans на Mazower и защо не von Rezzori и Магрис за Триест.
"Улица без име" -- роман! Моля, концентрирайте се.
"Балкани и балканизъм" -- книгата на Мария Тодорова не е за "идеите, които движат Балканите", а за това как Западът е конструирал отрациталената си представа за Балканите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход