"Б" като бира

Беше предконгресната 1980, когато пуснаха за първи път "бира в кутийки" (така казвахме тогава) извън корекомите и партийните почивни станции. В показния магазин на "Луи Леже" се появи редовият пилз на Ottokringer Gold Fassl. И досега се виждам глупаво понесъл няколко кашона в тежък отделен куфар към морето, след като българската "Загорка" със зелен етикет беше в пъти по-хубава. За родените по-късно пояснявам, че в онова време бирите се деляха на "зелена Загорка" и всички останали, имаше и няколко съмнителни (като "Люлинско"), които трябваше съвсем да се избягват, защото ги правеха от картофи.

Когато снощи отидох в първия по-голям магазин за по шише от трите нови бири на сезона, за да ги снима нашият фотограф, в "библиотеката" на бирения щанд се шаренееха над 50 марки качествено европейско пиво. От исторически първата съвременна светла бира Pilsen Urquell, забъркана през 1842 г. от 29-годишния тогава чешки пивовар Йозеф Грол от градчето на етикета - до стилния черен кен на личния ми подарък за по-тържествени случаи Guinness, с онова фамозно топче вътре (англичаните го наричат widget), което изпуска азот в течността при отваряне на кутийката, и се ражда онази пяна на наливния стаут, която, снимана отблизо и на каданс, спокойно можеше да ползва Терънс Малик като илюстрация за раждането на Вселената в "Дървото на живота" вместо скъпите компютърни анимации.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
19 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    smart_za_batkov avatar :-|
    Батков-вън
    • - 19
    • + 11

казва се нутрИшън на английски

и освен това предлаганите бири в бг са пълни боклуци и нямат нищо общо с истинската хубава бира... има 2-3 магазина в софия ,където се намират някои що годе добри марки от белгия и други държави, но е трудно и скъпо. При наливната поне има това пети океан, което е добро

Нередност?
  • 2
    katerichkata avatar :-|
    katerichkata
    • - 19
    • + 20

''Питам се колко неща в България са хубави като бирата ни... ''
    Абе, вие подигравате ли се, и децата вече знаят какво е качеството на бирите ни!

Нередност?
  • 3
    jj avatar :-|
    J.J.
    • - 13
    • + 18

До коментар [#2] от "katerichkata":

И въпреки това масовата бира в България е по-добра от масовата бира в UK :) И не, в UK Guinness, въпреки че е доста популярна, не е смятана за масова, поради високата си цена ;) Масова там е Carlsberg, Carling, Stella Artois и Foster's, като всичките са по-лоши от масовата в България.

Нередност?
  • 4
    appen13 avatar :-P
    appen13
    • - 2
    • + 9

Терзиев отново приятно ни изненада....
    Благодаря ти приятелю....:)

Нередност?
  • 5
    ariman_info avatar :-|
    Ariman
    • - 1
    • + 11

Българската бира е сравнително добра, но трябва да се гледа средния и ниския клас бири [чужди/европейски] , а не да се сравнява Загорка с Гинес и т.н., хайде реализъм, малко неща са наред, та да ги оплюваме и тях.
    Ужасявам се като гледам как от Кауфланд разни разпирачи купуват бира Бавария със стекове, която е просто тиня, но Загорката им е скъпа при разлика 10-12 стотинки на брой.

Нередност?
  • 6
    peterpan.03 avatar :-|
    peterpan.03
    • - 1
    • + 1

Особено смислена статия, и като гледам рекламата на "Каменица" под портрета на автора си мисля, че нещата отиват към скандал :)

Нередност?
  • 7
    bibiiip avatar :-P
    bibiiip ®
    • + 5

ООО да, дойдохме си на думата. Особено в жегите, а не само 2-3-4-5 Каменници ми идват като мехлем. Преди време Каменицата беше кофти, но последните 1-2 години е просто супер. За една бира най-важно е качеството на водата която се слага. Наздраве!

Нередност?
  • 8
    ajsajder avatar :-|
    ajsajder
    • - 1
    • + 2

Ако имаме избор между светлата "пилс" "хеллес" и баварската- "вайсен" твърдо трябва да си вземем баварска.. Будвайсер, и то оригинална-в Будьовице, в Чехия, струваше в заведение, около 1 евро и ми се видя безумно евтино!
    А си е хубава..
    Иначе, нашите светли наистина съвсем не са лоши-проблемът е, че нагарчат и няма сладки бири.. Един мой приятел-австриец, който от дълго време е по България е намерил решение-да сипва на бирата Фанта и става нещо като Радлер..

Нередност?
  • 9
    npaine avatar :-P
    NPaine
    • + 3

Внимавайте каква чужда бира си поръчвате в заведение.

Щях да падна от смях един познат като ми разправяше с много патос в гласа си как той бил голям бираджия и затова винаги ходил в някакво заведение където давали Öttinger, верно за 5 лв ама той само такава пиел щото била "страшна".

А Öttinger на дребно едно време вървеше по 29цента бутилката и се счита за може би най-долната и отвратителна бира в Германия. От нея от една бутилка глава ме е боляло.

Горе цитираната Оттакрингер също е голяма гадост. Като цяло на австрийската бира не съм фен, виж баварската бира вече е друга бира дет се вика.

Нередност?
  • 10
    bibiiip avatar :-|
    bibiiip ®

До коментар [#8] от "ajsajder":

Стелата е такава сладичка, дамска бира. Да пробва нея, ако не е!.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал