Все едно

Те са на 16 - 24 години, не учат, не работят и не планират. Запознайте се с поколението nini

През май тази година хиляди млади испанци излязоха да протестират срещу безсилието, което демонстрира тяхното правителство в условията на икономическа криза
През май тази година хиляди млади испанци излязоха да протестират срещу безсилието, което демонстрира тяхното правителство в условията на икономическа криза
През май тази година хиляди млади испанци излязоха да протестират срещу безсилието, което демонстрира тяхното правителство в условията на икономическа криза    ©  Reuters
През май тази година хиляди млади испанци излязоха да протестират срещу безсилието, което демонстрира тяхното правителство в условията на икономическа криза    ©  Reuters

"Вие всички сте едно изгубено поколение." С тези думи, които в действителност принадлежат на собственик на гараж, поетесата Гъртруд Стайн описва американските писатели и интелектуалци, които прекарват годините между края на Първата световна война и Голямата депресия във Франция и други европейски държави. Хората, които освещават младостта си в Голямата война. Поколението, на което Хемингуей (самият той част от този кръг) прави великолепен портрет в романа си "И изгрява слънце".

Днес в Испания също расте една "изгубена генерация". Тя обаче не е загубила идеалите си на бойното поле, защото никога не е водила война. Никога не е защитавала някаква кауза. Нито пък е имала мечти. Това са младежи, които не могат и не искат да намерят място в една остаряла световна система, към която не принадлежат. След бунтарите от поколението X (родените по време на бейби бума след Втората световна война) и дигиталното поколение Y ( известни и като Питър Пан поколение), на дневен ред е нов социален феномен: т.нар. от иберийците нини. Нини са младите хора между 16 и 34 години, които нито учат, нито работят (оттам идва и името им – ni estudia, ni trabaja). А растящите числа не само в Испания, а и в световен мащаб показват, че тенденцията е трайна и краят й не се предвижда скоро.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
10 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    wootar avatar :-P
    Владимир
    • + 15

...Те искат да останат деца колкото се може по-дълго, защото са видели как борбата с живота прави родителите им нещастни и не искат същото за себе си...

..."техните родители са им се посветили изцяло, дали са им всичко и са ги освободили от всякакъв вид усилие или саможертва". Или както се казва, "пътят към ада е осеян с добри намерения"...

Толкова познато!

Нередност?
  • 2
    rewind avatar :-|
    Todor Tanev
    • + 10

Доста наболял проблем, мисля че и събитията в Англия могат да бъдат дадени за пример. Особено частта с "...които нямат друга цел, освен да консумират и да се забавляват."

Публикувано през m.capital.bg

Нередност?
  • 3
    mgmst avatar :-|
    mgmst
    • - 9
    • + 9

Чудесно! По-малко конкуренция на пазара на труда.

Нередност?
  • 4
    omniam avatar :-|
    omniam
    • + 13

Ето как мога да се обръщам към някои познати, благодаря за идеята. Да искаш 100 процента гаранция, че успехът ти е гарантиран... ало? Смъртта е гарантирана, но преди нея всичко крие рискове и много от тези рискове си заслужават. Като риска да учиш, да опитваш, да търсиш. Аз съм на 16 и съм благодарна, че не мога да се причисля към "нини"-та. Надявам се никога да не бъда част от тази класа, но има ли значение, когато тенденцията се увеличава и аз така или иначе ще живея с тези хора. Може би ще живея по-добре от тях. А може би не...

Нередност?
  • 5
    willy75 avatar :-|
    willy75
    • + 8

Светът се променя и нашата природа ни подготвя за това. Спомнете си безредиците на Острова. Голям процент от тези хора са от същото това поколение. Май нищо добро не ни чака, но това си е закономерност и нашата действителност. На света му е нужна нова социална система и тя вече тропа на вратата ни. Дано само да е по-безболезнено. Иначе аз вярвам, че ще е за добро.

Публикувано през m.capital.bg

Нередност?
  • 6
    mrvip avatar :-|
    mrvip
    • - 2
    • + 19

Да живеят социалните системи, при които може да доживееш 34 години, без да работиш. А докато въпросното поколение лежи пред телевизора и протестира по площади, в същата държава 200 000 нискоквалифицирани Българи, голяма част дори без да знаят езика, успяват да си намерят работа, да бачкат здраво, че даже и да издържат близки в родината си.

Нередност?
  • 7
    nikolayv avatar :-|
    Nikolay
    • + 37

Аз мисля, че в случая изобщо не става въпрос за мързеливци, нежелаещи да учат и да работят. Това са само няколко от споменатите хипотези за феномена.
    Проблемът е много по-генерален - нежеланието да участваш в системата "кредит - учене - работа - кредит - къща - деца - кредит, за да учат децата - смърт". Омагьосания кръг на безсмислието да работиш, за да се възпроизвеждаш.
    Или иначе казано - невъзможността на днешната система не просто да даде средства за щастие, а понятия за щастие.

Нередност?
  • 8
    danka avatar :-|
    danka
    • + 5

Не мога да си обясня тези напъни по цял свят да се увеличава възрастта за пенсия, когато толкова млади хора не могат да си намерят работа след като са завършили училище или дори университет. Дори и да нямат опита на старите, те могат да учат бързо и могат да бъдат мотивирани.
    А така, като завършат и видят цялата безперспективност, какво да ги мотивира?

Нередност?
  • 9
    lil_alex avatar :-|
    lil_alex
    • - 1
    • + 3

Ето тези ще бъдат изядени първи при зомби апокалипсис.

Нередност?
  • 10
    spencer avatar :-?
    Horatio
    • + 8

Според мен поколението нини е породено не от икономическата обстановка,а от тяхното желание да излязат от системата ,наложена ни от съвременното общество.Не подкрепям такава радикална промяна,но трябва да се замислим за стойностните неща в живота.За мен живот ,изживян само с мисъл за повишение е непълноценен.Съгласен съм с коментар на Nikolay.Трябва се замислим дали животът,който водим,е наистина този,който искаме...

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал