Have a nice t(r)ip

Щом ще летите, трябва да се подготвите по-добре. Това са съвети от опита, събиран при тежките условия на непрестанни полети. Светът на гражданската авиация е толкова вълнуващ напоследък

Преди път

- Човек дори и добре да живее, трябва да се чекира онлайн за полет. Спестява време, но най-вече позволява избор на място до прозорец или пътека, без за целта да сте зависими от недоспала и отегчена служителка на наземния екипаж.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
27 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    t avatar :-|
    т
    • + 27

Може да прозвучи смешно, но според мен най-лесният начин да се стигне до летище София е автобус 384 от метростанция Младост 1. Автобусът е експресен и следващата спирка след Младост 1 е Терминал 1, след това Терминал 2 и обратно. Между Младост и летището отнема 12 минути. От западна София, близо до метрото, се стига по-бързо с метро и 384, отколкото с такси. За метрото не е нужен втори билет за багаж, за автобуса е нужен (ако въобще дупчите билет, защото до Терминал 1 е само една спирка и няма къде да се качат контрольорите).
    Единственият проблем е, че автобусът сега върви само сутрин и следобяд за по 4 часа: http://www.sofiatraffic.bg/bg/transport/schedules

Иначе, при гейтовете на Терминал 2, заминаващи, имаше безплатен интернет последния път.

Нередност?
  • 2
    areta avatar :-|
    areta
    • + 5

Летището на Виена въобще не е близо до центъра, само че има добър транспорт до там - с САТ е за 15-18 мин, а с С-бан около 35-40 мин. намира се някъде на около 18-20км.

Ако пътувате с САТ ще ви излезе по-скъпо, но пък можете да се чекирате още на качване във влакчето. С С-бана ще ви е по-евтино, но не се опитвайте да минете без билет, има си кондуктор, ще трябва да си платите при всяко положение.

Нередност?
  • 3
    janyjany avatar :-|
    janyjany
    • - 5
    • + 5

Летището във Виена е ужасно,а Австрийски авиолинии сервират вкусни неща,но закъсняват и при ярко слънце. В Цюрих е най - доброто и удобно летище,много просторно и е удоволствие да се пътува със Swiss air,а обслужването е на много високо ниво,аз харесвам летищата в Мюнхен и Франкфурт,но Луфтханса не ми допада,макар че от около година имат ново меню,което е добро.Много удобно е и летището в Амстердам,а KLM има много дружелюбен персонал и много разнообразно меню.От както в Будапеща има нов терминал всичко е съвсем различно,просторно и комфортно,много любезен персонал,не сам пътувал през Мадрид,но Париж и Шарл де Гол е някакъв ужас,но всичко минава по- леко заради, например Laduree ,La Maison du Chocolat и т.н.за съжаление в София има ново летище ,но само това не стига,трябва и модерно управление,но Air BG e добър избор.

Нередност?
  • 4
    soregashi avatar :-|
    soregashi
    • - 1
    • + 7

До летището в Копенхаген има метро, с което се стига за 15-ина минути до центъра на града. Летището е огромно, но ориентацията е лесна, а и проверките стават бързо и лесно. Има автобусчета между терминалите, а метрото е при Т3.
    От летището в Болоня до града се стига с автобус, който е на около половин час и струва няколко евро. Самото летище е малко и ориентацията е лесна. В Италия няма такъв филм като безплатен интернет.

Нередност?
  • 5
    vassilun avatar :-|
    vassilun
    • - 5
    • + 9

Проблемът на Шарл де Гол е, че всички говорят само френски (същото е и в Мадрид - питаха ме какво правя в Мадрид след като не говоря испански). Най-добре в Европа е Франкфурт (Хийтроу има най-добрия фрийшоп, но е на острова, а не в Европа). Дюселдорф и Мюнхен съшо са добри (Луфтханза ми е любима, Еър Франс също, но са скъпчии). От американските - Маями ми е любимо през цялата година, защото е топло, а Джей Еф Кей - само през лятото. Ню Арк е дребно, местно летище, което американците искат да го развиват, но за връзка от Джей Еф Кей е ужасно - таксито е 120 долара и отнема повече от час и половина (в зависимост от трафика). Има и евтини автобуси, но те са пълни с последователи на Мартин-Лутер Кинг!

Нередност?
  • 6
    vassilun
    • + 8

Ааа, забравих - Виена е ОК, защото можеш да си купиш кафе и да отидеш в "аквариума" да си го изпиеш с цигара!

Нередност?
  • 7
    vassilun
    • + 8

И още нещо - Америкън е най-гадната авиокомпания на света (Признавам, че с Аерофлот никога не съм летял, но руснаците не могат да бъдат по-гадни, сигурен съм!)

Нередност?
  • 8
    baggins_frodo avatar :-|
    baggins_frodo
    • + 4

някой може ли да ми помогне с инфо относно пренасяне на музикални инструменти(китара), дали могат да се вземат на борда като ръчен багаж и това заплаща ли се допълнително? благодаря предварително!

Нередност?
  • 9
    alabalko avatar :-|
    alabalko
    • + 5

До Терминал 1 има паркинг за 4лв/ден - до кръстовището на Т1 и отбивката за Т2.

Нередност?
  • 10
    omniam avatar :-|
    omniam
    • - 1
    • + 4

Хм интересна, любопитна статийка.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал