С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Вход | Регистрация

// Light / Тема

9 23 фев 2012, 14:12, 25666 прочитания

Моята игра

Може би познавате някои от тези лица, но можете ли да предположите на какво играят

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
Георги Бенев, компютърен специалист 

Magic The Gathering

Фотограф: Цветелина Белутова

Magic е колекционерска игра на карти както за деца, така и за възрастни с интереси в стратегическия аспект. На човек, когото го вълнува фентъзи елементът, ще кажа: "Ти си магьосник, който в битка призовава същества и взима ресурси от далечни земи." Ако е по-сериозен човек, ще му кажа, че е игра, в която сам си съставяш тестето от голям брой карти. А ако е някой, състезателно настроен, ще му кажа, че в световен мащаб годишно само на най-високите нива се раздават над милион долара в наградни фондове. Миналата седмица за Pro Tour изпратиха 400-500 души до Хаваите, защото от компанията Wizards of the Coast покриват самолетните разходи. Друг случай: след уикенд игра победителят си тръгна с 40 хил. долара. Има хора, които се издържат с Magic – не са много, но са най-добрите.
Най-скъпата карта се казва "Черен лотос" и струва четирицифрено число в долари. Аз имам няколко карти, които са по 100-200 долара всяка.

Най-лесният начин да се научиш е някой да ти покаже, защото правилата са една доста дебела книжка. За 15 минути човек може лесно да се научи на основните правила.

Magic е игра на разменни начала. Основният начин да се сдобиеш с картите, които искаш, е да ги размениш за свои карти. Имало е случаи, в които някой е започвал с една карта, която е много нужна някому, и чрез множество размени е успявал да си направи цяло тесте. Но дори инвестиция от 20 лв. е достатъчна за някакво първоначално ниво. В началото си мислех, че няма да отделям много средства за играта, но десет години по-късно в тази кутия например има няколко хиляди долара (сочи 35-сантиметровата кутия с карти).

Най-често играя синьо, защото този цвят най-много подхожда на начина ми на мислене. Всеки цвят има собствена философия и стратегия и синьото е цветът на мисълта, на анализа, на логичните и чисти действия, които не са провокирани от емоцията. В играта това са карти, които манипулират библиотеката и пречат на противника да изиграе дадена магия – counter spells.

Освен красивата картинка и функцията, върху картата понякога има и някакъв цитат или афоризъм. Този текст свързва механиката на картата със света, в който се развива действието. Един от любимите ми флейвър текстове гласи: "Ако исках мнението ти, щях да ти кажа какво е то."

Колегите ми не само знаят с какво се занимавам, но във фирмата има още няколко души, които играят. Изпълнителният ни директор е човек, който играе Magic от момента, в който играта се е появила в България.

За мен Magic е хоби. Правя го, защото ми е интересно и приятно. А то е тежка работа! Като ходя в чужбина, се случва да имам 15-16-часов работен ден – от 7.30 сутринта до края на турнира.

Играта е базирана на фентъзи свят, но развива реални умения – човешки, социални, по-добра комуникация с близките, водене на преговори, развива математическото мислене. Бих оприличил Magic на бридж по-скоро, отколкото на покер. Донякъде ме научи да блъфирам. Друго умение е как да си управляваш ресурсите ефективно.

Имам прекрасна жена, която е съгласна да играя, когато поискам. Например следващата седмица има Grand Prix в Мадрид, където ще ходим заедно. Имаме три дена да разгледаме града, а през уикенда ще съдийствам. Така че смятам, че ми се отразява чудесно на семейния живот.

В световен мащаб за Magic не се говори. Политиката на компанията не е да рекламира играта широко по телевизии и списания. Много повече се разчита на предаване на информацията от човек на човек.

За мен играта по принцип е нещо, което ти носи забавление, не мога да я разделям на класи, всеки може да се забавлява.
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Лекари на ръба на нервна криза 1 Лекари на ръба на нервна криза

Хората в помагащите професии са най-застрашени от "прегаряне", затова грижата за психичното здраве е от полза за всички

7 юни 2019, 6508 прочитания

Какво е да си писател в днешна Русия Какво е да си писател в днешна Русия

Страховете и надеждите на Дмитрий Глуховски и Мария Степанова

5 юни 2019, 3076 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Всичко коз

Защо белотът е майорната игра на народа

Уверените стъпки на Zeazoo

От осем години Гергана Иванова и баща й Йордан Злогошки произвеждат обувки за босо ходене, а продажбите растат

Резултатите от изборите: Какво показват данните

Статистическият анализ на "Капитал" показва контурите на скритото влияние по места

"Агрия груп" купува производител на слънчогледово олио

Базираната в Лясковец "Кехлибар" ще е първата компания за преработка на слънчоглед в портфейла на холдинга

"Съгласие" купи животозастрахователния портфейл на "Дженерали" (коригирана)

Сделката е сключена в началото на декември, след като италианската компания обяви, че в България ще се съсредоточи само върху общото застраховане

Маша Гесен, журналистка: "Политиката трябва да е визия, не компетентност"

"Фашизмът е мечтата по въображаемото минало. Това е основната му характеристика."

Пътят към голотата

Изложба с актова фотография на Георги Ст. Георгиев от началото на ХХ век