Дрехата, в която живея

Как Маргарита Асадурова променя хората

Маргарита ме чака пред яркосинята врата във вътрешния двор на стара софийска къща.  Тюркоазената й риза, шалът в ярки цветове и червеният чорапогащник сияят отдалеч на фона на снежната мазилка. Дървото на тесните стъпала скърца до втория етаж, където е чисто бялата й работна стая с гардероб, диван, два фотьойла, стол и най-важното – голямо огледало в единия ъгъл и всевъзможни парчета цветен плат в другия. Тук съм, за да науча за т.нар. колор и стил имиджинг, или анализ на цветовете и стила, които Маргарита практикува от 4 години. За работата на Маргарита Асадурова се говори от уста на уста, в сайта й www.mybeautifuli.com информацията е оскъдна, така че, когато я моля да ми разкаже за естеството на работата й, тя предлага да ми покаже. И как иначе – усещането, както осъзнавам минути по-късно, в началото е зашеметяващо и невъзможно за обяснение. Сядам пред голямото огледало и без да съм съвсем подготвена психологически, започвам да премахвам маските от себе си – буквално и метафорично. Пластовете грим са отстранени, косата прибрана в кок и покрита с бял плат, същият поставен и върху гърдите ми. Започваме с определяне на личното ми излъчване и това кои са подходящите за него нюанси.

Маргарита работи по системата на художника Йохан Итън – преподавател и експериментатор в немската школа за визуално-пластични изкуства "Баухаус", който открива, че човек си взаимодейства с цветовете енергийно. През 70-те години класифицира различните им нюанси в книгата "Изкуството на цвета" и ги подрежда в система. Групите са кръстени с имената на сезоните, а чрез тях се определят четири типа излъчване, или начините, по който се свързваме с другите. Според статистиката, която Маргарита си води (повече от 200 души, минали през студиото), в България преобладават Зимата и Есента. "Когато човек осъзнава доминантата си и не се опитва да я скрие, тогава е в хармония – т.е. емоцията, което усеща и получава, е еднаква. Когато прави обратното, другите усещат напрежение, човек постига нещата трудно и е недоразбран. Всичко това е усещане за части от секундата на подсъзнателно ниво, но именно чрез него взимаме решение как да общуваме с другите."

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    pontiac avatar :-?
    pontiac
    • - 9
    • + 10

Леснотията завладя света, но браво за инициативността - от нищо, нещо! За съжаление хората винаги дават лесно пари за глупости....

Нередност?
  • 2
    tony_j avatar :-P
    Tony
    • - 7
    • + 12

До коментар [#1] от "pontiac":
    Съгласна съм с теб.
    В определени среди вероятно лесните пари и много свободно време в наличност, липсата на увереност и същевременно преекспониране на външния вид при преценката на другите и собствената преценка за себе си би довело до подобни нужди от консултанти :)
    Аз лично спазвам прости правила - не смесвам повече от един акцент (риза с фльонга - да, но фльонга, диадема и пухеста яка едновременно - едва ли) и при колебания ползвам съвет на приятел.

Нередност?
  • 3
    pontiac avatar :-P
    pontiac
    • - 3
    • + 4

До коментар [#2] от "Tony": +++

Нередност?
  • 4
    svetlozara_h avatar :-|
    svetlozara_h
    • - 2
    • + 3

Какво ли няма да се измисли в днешно време!

Нередност?
  • 5
    anna_style avatar :-P
    anna_style
    • - 4
    • + 7

До коментар [#1] от "pontiac":

Особено, ако тези глупости са "ултра модерни"

Нередност?
  • 6
    pontiac avatar :-P
    pontiac
    • - 1
    • + 4

До коментар [#5] от "anna_style": уеа!!!

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал