Аз на тебе, ти на мене
Абонирайте се за Капитал

Всеки петък икономически анализ и коментар на текущите събития от седмицата.
Съдържанието е организирано в три области, за които Капитал е полезен:

K1 Средата (политическа, макроикономическа регулаторна правна)
K2 Бизнесът (пазари, продукти, конкуренция, мениджмънт)
K3 Моят капитал (лични финанси, свободно време, образование, извън бизнеса).

Абонирайте се за Капитал

Аз на тебе, ти на мене

Аз на тебе, ти на мене

Как и къде може да платите на адвокат с косене на ливада

5555 прочитания

Отдаденият на адвокатската си кариера 44- годишен нюйоркчанин Едгар Кан няма време да спасява света. Като успешен юрист и декан на юридически факултет той работи 80 часа седмично. И тогава сърдечният удар променя всичко. Едгар оцелява, но лекарите го съветват да не работи никога повече. Добрата новина е, че има солидна здравна осигуровка (за разлика от 17% от американците в момента), която покрива високите разходи по лечението му. Семейството му е до него. Тогава Кан си задава въпроса: ами ако бях сам и нямаше кой да се погрижи за мен?

Именно в тази критична ситуация през 1980 г., прикован на легло и обзет от чувството на безпомощност и безполезност, Едгар Кан измисля алтернатива на парите.

Представете си, че търсите някой, който да остане с вашата много възрастна баба в четвъртък вечер, докато вие сте на делова среща. Баба ви има здравословни проблеми, освен това говори само полски. Пускате търсене в базата и намирате подходящ доброволец за задачата. За всеки час, през който той се грижи за баба ви, човекът получава по един тайм долар, който се добавя към личната му сметка в т.нар. TimeBank. Утре, когато същият този човек има проблем с кранчето на чешмата например, той ще може да си "купи" услугите на водопроводчик. И "доларите" от неговата сметка автоматично се прехвърлят на сметката на водопроводчика. Това накратко е идеята на Кан – размяна на услуги.

Едгар Кан я нарича TimeBank. Воден от убеждението, че всеки притежава някаква ценна способност и има с какво да допринесе в общността, в която живее, той решава да организира обмена на услуги между хората. Банката, тази модерна интерпретация на добрия стар бартер, започва да съществува на практика с дарение от Ричард Ротшилд през 1995 г. и функционира вече в 36 държави. Поканен да участва е всеки, който е готов да си служи със своето време и възможности като с разменна монета. При регистрацията се посочват уменията, които клиентът на банката може да остави в депозит – от разхождане на кучета и боядисване до преподаване на езици и правни консултации. Най-ценното на банката е, че комбинира нуждите, възможностите и уменията на различни хора и им дава шанс да си бъдат взаимно полезни. Всеки час работа е равен на един "времеви долар" (time dollar). В Обединеното кралство се използват "времеви кредити" (time credits).

Американската TimeBanks USA е шапката на всички "времеви банки" по света. Организацията предоставя на "клоновете" софтуер, който улеснява съхраняването на "времевите пари" на всички участници и опростява цялостната организация.

В щата Мейн вложители в местната TimeBank успяват да платят сватбата си изцяло с "времеви пари" – сметката излиза 400 тайм долара вместо стандартните 6000 щатски долара. Освен другите ползи системата предлага естествен начин за скъсяване на дистанцията между хората. Участниците в различните общности се срещат, опознават се, споделят времето си.

Концепцията на Едгар Кан работи като неправителствена организация, освободена от данъци, регистрирана под запазеното име ТimeBanks USA. На сайта на организацията timebanks.org има списък на всички активни "банки за време" по света (в момента са около 300, у нас няма). Какви са стъпките, ако решите да отворите лицензирана банка? От TimeBanks са се опитали да улеснят максимално всички желаещи да създадат банка в своята общност. След подписването на споразумение за сътрудничество получавате правото за ползване на името, логото, софтуера и стартов пакет. Всичко си има цена и макар и символична, този път тя не е в "тайм долари". Според броя участници създаването на банка може да струва между 25 и 1000 долара (за над 1000 участници) на година, платими онлайн.

Банките за време битуват предимно в интернет пространството, те са независими, саморазвиващи се и с почти безкрайни възможности. Понякога все пак е необходим координатор, който помага на участниците да дефинират способностите си и да открият с какво могат да са полезни, следи за "време парите" и баланса в банката. В една от английските "банки за време" в момента е обявена свободна позиция срещу класическо кешово заплащане, но в други банки координаторите са доброволци или просто "клиенти", участващи на ротационен принцип.

Функциите на координаторите варират в различните страни, както и самият облик на "време банките", който е много зависим от местните законодателства. В Швеция например законът не позволява размяна на услуги и банката, създадена през 2007 г., се занимава с доброволчески труд и организиране на социални дейности.

Отдаденият на адвокатската си кариера 44- годишен нюйоркчанин Едгар Кан няма време да спасява света. Като успешен юрист и декан на юридически факултет той работи 80 часа седмично. И тогава сърдечният удар променя всичко. Едгар оцелява, но лекарите го съветват да не работи никога повече. Добрата новина е, че има солидна здравна осигуровка (за разлика от 17% от американците в момента), която покрива високите разходи по лечението му. Семейството му е до него. Тогава Кан си задава въпроса: ами ако бях сам и нямаше кой да се погрижи за мен?

Благодарим ви, че четете Капитал!

Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Вижте абонаментните планове

12 коментара
  • 1
    etkata avatar :-|
    Десен екстремист

Ако още няма кандидати, да се наема аз със създаването на клон в България?:)

• 2
    red.mary avatar :-P
    red.mary

Една много свежа и умна идея. Дано покълне и тук.

• 3
    pontiac avatar :-P
    pontiac

Страхотно! Жалко, че идеята му идва след подобен тежък инцидент

• 4
    vasil69 avatar :-|
    Васик

Времето няма как да е валута. Имам предвид, че това е инициатива за доброволци, но тя не е алтернатива на парите. Помислете може ли да "търгуваш" чистото пространство - очевидно не. Проблемът на американеца е, че времето не е "нещо", нито принадлежи на "нещата". Не можеш да абстрахираш празното време, нито себе си от времето. Докато пиша този коментар, времето изтича, защото е безкрайна права линия. Не можеш да вземаш части от линията и да ги сглобяваш като играчка лего. Тома Аквински и Кант щяха да кажат, че времето не е стока, която можеш да продаваш. В средновековието дори наричали лихварството грях, защото само Бог разполага с времето (той го е създал).

• 5
    poliembs avatar :-?
    poliembs

До коментар [#1] от "etkata":

На добър час! Бих помогнала, но се затруднявам с първоначалната инвистиция

• 6
    etkata avatar :-|
    Десен екстремист

А, мерси, бях забравила за тия ми намерения:)

• 7
    petertakov avatar :-P
    Petak

Страхотна идея !!! Как никой досега не се се сетил? Предлагам откритието му да се нарича "бартер". Не знам откъде ми хрумна, но звучи някак познато.

В същото време аз в момента съм на път да открия едно много полезно нещо, което е като квадрат, но със заоблени страни. В средата има точка и всяка точка от обиколката му е на равно разстояние от точката в центъра.

Също така мразя да се къпя със студена вода, обаче засега нямам идеи в тази посока.

• 8
    interpres avatar :-|
    interpres

Заглавието е изключително подвеждащо. Изобщо не става дума за "аз на тебе, ти на мене", а за "аз на тебе, ти на който има нужда, той - на друг, ..., ..., ..., някой на мене".

Не е и точно бартер, защото не става дума за търговия, а за организации с нестопанска цел.

Между другото, тази идея има и по-комерсиален вариант, включително и у нас, например мрежата http://www.bmoborot.org/ - за бартер между много партньори.

• 9
    guan0 avatar :-|
    Гуано

От адвокат нищо добро не чакай. Единствното добро, което може да ти стори е да те освободи от ненужни ти пари.

• 10
    tsonkooo avatar :-?
    Тsonkooo

Натурализация?!

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал

Another Click In The Wall

Another Click In The Wall

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. OK