Като левовете

Как са избрани лицата от банкнотите в портфейла ни разказва Мартин Заимов, бивш подуправител на БНБ

"Онова, което ги свързва неразривно, е една от най-значимите човешки добродетели – обичта. Житейският път на всеки от тях символизира различните й въплъщения. Св. Иван Рилски – към Бога, Паисий Хилендарски – към своя народ, Иван Милев – към изкуството, Петър Берон – към децата, Стефан Стамболов – към България, Пенчо Славейков – към любимата. Шест велики българи, чиито живот и дело остават в историческата памет на нацията."Това обяснение намираме в специалния каталог на БНБ, издаден заедно с последната емисия български банкноти (1, 2, 5, 10, 20 и 50 лв.) от 1999 г.

Мартин Заимов, подуправител на БНБ и ръководител на управление "Емисионно", контролиращо валутния борд между 1997 и 2003 г., е един от основните участници в избора на образите върху банкнотите, които виждаме всеки ден. "Във времето около 1997-1998 г., когато трябваше да сменим вида на парите, аз подех каква да е основната посока. Имах личната убеденост и трябваше да въздействам на всички колеги, че е нужно да излезем от световната допреди 30-40 години традиция върху банкнотите да има войнствени или политически лица." Заимов успява и заедно със своите колеги започва да търси ликове, отдалечени от традиционното схващане за парите като израз на властта.

Благодарим Ви, че четете Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се
Close
Бюлетин
Бюлетин

Капитал: Light

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.

12 коментара
  • 2
    koxxter avatar :-P
    koxxter

за "деменция" не знам, но у нас кретенцията е широко "разпространена"

• 3
    prismehulnik avatar :-|
    Присмехулник

До коментар [#1] от "jordani":

...или просто ти проговори и разсея всички съмнения относно себе си.

• 4
    aron25 avatar :-P
    aron25

[quote#1:"jordani"]Банкнота от 1 лев няма от доста години. Или репортажа е стар, или Заимов е с дименция, или журналиста е кух.[/quote]
    Има, амъ ни са ползва. Репортажът не стар, Заимов няма деменция, а журналистът изобщо не е кух:)))

• 5
    banak avatar :-|
    петър палчев

СПОРЕД МЕН ТРЯБВАШЕ ДАИМАПОНЕ ЕДИН ЖЕНСКИ ОБРАЗ.

• 6
    kaddisfly avatar :-?
    kaddisfly

Изложбата посветена на тези банкноти миналата година в сградата на Централните Минерални Бани беше страхотна! Надявам се повече хора да са я видели! :))

• 7
    daria_vip avatar :-P
    daria_vip

Г-н Заимов
    Това е трагична статия защото ако погледнете държавата ни от 1998 до ден днешен колко различни номинала има едва ли има подобна държава на планетата която да сменя банкноти буквално на всеки 30 секунди
    Въобще е ирелевантно какво има изрисувано на банкнотите ни след като по стоиност чинят shit
    извадете си от банкерската заплата най байганювските номинали от 100 лева и идете в магазина да си напълните фризера с палмоево масло ,соев генномодифициран протеин и 100 пъти над нормата търски пестициден зеленчук
    Един средно голям фризер с необходимите продукти на 4 членно семейство без да се напъвате чини от 800 -1200 лев на пазаруване
    Какво тук значи някаква си изографисана банкнота ?
    Знаете ли колко струва пазаруването на 4 членно американско семейство в NJ - казвам 150 долара седмично .
    Изложбата е посветена за мен на деструктивната политика провеждана и геноцида над българските граждани упражняван над 20 години не само от банкери като вас
    Отдавна българският лев трябваше да пише и да стои на депозитар няколко тона злато и на банкнотата да пише както преди 1989
    Банкнотата е обезпечена с злато и всички активи на банката "
    Само че настоящите управници и раздут административен апарат щяха да сте в космоса при такова стечение на обстоятелствата
    В момента сме в валутен борд към една хартия която с всяко започване навоенни действия в иран има потенциал да докара пак вашите художници да започват да рисуват наново новите номинали на лев в Булгаристан

• 8
    aru avatar :-?
    aru

Ами за Алеко някоя дума?

• 9
    zumz avatar :-|
    zumz

До коментар [#7] от "Seola":

голямо дърво си, цитирам: "Знаете ли колко струва пазаруването на 4 членно американско семейство в NJ - казвам 150 долара седмично". Със 150 долара седмично 4-членното ти семейство не може да си плати бензина до Costco и обратно камо ли да пазарува.

• 10
    npaine avatar :-|
    NPaine

Мисля, че статията е доста интересна, но изобщо не изчерпва темата.

Сигурен съм на читателите ще им е интересно да разберат повече относно банкнотите и лицата върху тях.

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал