Кеш за нашите деца

Финансовото възпитание според няколко родители

Албена Шкодрова, 42 г., журналист

Артур, 1 г.; Елена-Ми, 4 г.; Яна, 16 г.

Благодарим Ви, че четете Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се
Close
Бюлетин
Бюлетин

Капитал: Light

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.

14 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    zumz avatar :-|
    zumz
    • - 5
    • + 26

Хубави интервюта с успели родители по интересна тема:)

Нередност?
  • 2
    djb95 avatar :-|
    djb95
    • - 9
    • + 79

До коментар [#1] от "zumz":
    Именно. Хайде сега направете интервю с някой с 300 лв заплата и да видим какви ще са отговорите.Рим или София ??? Що за избор е това и колко хора го правят.Добре . Успели хора са .Но нима строителя от съседния апартамент , когото някакъв фирмаджия го излъга с 500 лв не заслужава да бъде запитан как се справя или е по- недостоен човек.

Нередност?
  • 3
    nikolavj avatar :-|
    Никола Йорданов
    • + 30

На мен нещо ми се губи поуката. Успели ... в смисъл, че финансовото поведение на децата им е за пример? (Не видях/ прочетох такива неща.) Защо тези хора, а не други 5-6 - например авторката на интервютата/ редактор от Капитал/ продавача в магазина на Вазов и Шишман ... There's no dark side of the moon really, matter of fact, it is all dark. Оказва се, че тази легендарна фраза е произнесена от портиера в студиото, където са записвали албума. Той постоянно нещо си мрънкал, те го записали и така се ражда идеята за една от най-слушаните песни.

Нередност?
  • 4
    pavel_lazarov avatar :-?
    Павел Лазаров
    • - 1
    • + 22

Внимание!
    Още от първите редове на интервюто със Шкодрева ("Какво искате да знаят вашите деца за парите? - Иска ми се да знаят, че парите са ограничен ресурс.") е видно, че самата тя не е наясно с натурата и функциите на парите. Това не е странно, защото повечето от нас са именно такива невежи (без да искам да обидя Шкодрева и който и да било друг!). Просто ние сме забравили какво наистина представляват парите, "разменната монета", не се съмняваме, че те са нещо ограничено, с което разполага "някой друг", и това трови живота ни! В интервюто става въпрос за "счетоводство": приходи/разходи, кредити/дебити, а не за "пари". Не за пари, ами за счетоводство! Разликата е огромна! Внимавайте, за бога, какви "познания" предавате на децата си (и читателите на този вестник).
    "Разбирането на парите" - паричната грамотност, е тема на тези 2 хубави статии. Препоръчвам ги на желаещите да разберат "Какво са парите? Имаме ли нужда от повече от тях, за да решим някои световни проблеми, или са парите причината за проблемите?".
    Първата (http://probujdane.com/statii/money01.htm#20110526) започва така: ""Ти нямаш понятие какво са парите!"
    Втората (http://probujdane.com/statii/money01.htm#20100801) - така: "Повечето хора мислят за парите като за „неща”, защото това е начинът, по който те (парите) обкновено изглеждат - под формата на хартия, монети, чекове, кредитни или дебитни карти и т.н. Обаче ако се случеше така, че след корабокрушение да попаднем на някой необитаем остров, щяхме да открием скоро, че джобното ножче продължава да е полезно като режещ инструмент, докато парите, с които разполагаме под каквато и да е форма, в брой или чекове, са станали абсолютно ненужни. Естествено би останала хартията, но тя не би се наричала повече „пари”. За да съществува едно „нещо”, изпълняващо функцията на пари, то трябва да разполага с една общност, която да е съгласна, че точно това - тази вещ, а не нещо друго, има дадена стойност в търговските операции.

Парите могат да бъдат дефинирани като онова "нещо", за което ..."
    към статиите ---> http://probujdane.com/statii/money01.htm

Нередност?
  • 5
    jelezen avatar :-|
    jelezen
    • + 28

Зехте ми думата от устата за примера с 300-тате лева. Малко идеално ми звучи всичко за възпитанието на децата за парите. Никога не изграждат ясна представа докато растат какво значи "пари". Най-бързия отговор, който дават е какво могат да си купят. Не колко са спестили за това, а че с пари се купуват всичко, което имат и другите деца.
    За едни прост панталон едно дете на 14г. се обеси преди години. Майка му работеше за минималната заплата, съпруг няма, и на молбите на детето за въпросния панталон и молбите на майка му да изчака до заплата, драмата получи такъв завършек.

Нередност?
  • 6
    red.mary avatar :-P
    red.mary
    • - 5
    • + 35

Незнайно защо, но Капитал предпочита винаги да пита за "нещата от живота" само хора с "добри материални възможности" - ерго "успели", за какво, за Бога, е нужно мнението на някой, който не е "успял" (материално) - хеле пък да го питаме, какво учи децата си за парите - може би за нуждата от революция?! :)

Нередност?
  • 7
    jessie... avatar :-|
    Jessika
    • - 3
    • + 41

"Например да гледа сестра си. Да почисти нещо. Да свърши някаква домашна работа. Инцидентно се е случвало с оценки"

С това въобще не съм съгласна, децата да си изкарват пари, правейки нещо в семейството. Тези дейности би трябвало да имат друга, морална основа, че всеки има задължения в това малко общество - семейството и че в него всеки прави неща за другите, без да очаква някаква отплата.

Нередност?
  • 8
    k_ avatar :-|
    k_
    • - 1
    • + 15

До коментар [#6] от "red.mary":
    Е кво значи "успели" и "неуспели"?
    Всеки дава някви на децата си- много или малко. Може да са 300, може и да са 3лв. Хората от извадката са с очевидно различни финансови възможности.
    Общото между тях е, че подхода им към даването на пари на подрастващите е общо взето разумен, независимо от разликите в детайлите. Не е ясно дали това е съзнателно търсено от авторите на материала.
    В същото време се срещат порочни практики от родители ("успели" и не толкова "успели") по отношение на разходите предоставени за "джобни" на децата.
    Бих добавил, че е добре да се държи под око с колко средства разполагат и за какво ги харчат малките хитреци в ранния пубертет. Понякога събират доста (подаръци, празници, спестяват и пр.) и изхарчаването на голяма (за тях) сума когато са на 12-13г може да има кофти последствия. В този смисъл възпитаването как да се харчат парите, особено по-големи (извън редовните джобни, но лично заслужени) трябва да се възпитава от ранна възраст.

Нередност?
  • 9
    kyuubi avatar :-|
    Puf-Paf
    • - 3
    • + 13

Това да се питат и показват хора успели и умни е правилно, защото тея хора трябва да са пример за останалите... А чалго-мутрафонските книжни звезди - певачки, футболистчета и т.н. Браво на Капитал, че дава думата на нормалните хора, щото не много го правят.

Мен ме фрустрира обаче друго, останах с некво тъпо впечатление, че половината все още дават пари на децата си, които според статията са над 18 години... Е това е притеснително, дано не е така, да ме поправи някой, ако НЕ дават на порасналите си деца...

Нередност?
  • 10
    slonsco avatar :-|
    slonsco
    • + 6

До коментар [#6] от "red.mary":

Точно за това го чета.Интересува ме как са решили дадена задача тези,които са го направили успешно.Темата е за възпитание,не за как да живееш с Х или У лева/$,€ на месец.Ако родителите ми бяха действали така,щях да си спестя доста собствен горчив опит.Тази публикация ми даде поне две идеи,как бих могъл да спестя горчив опит и разочарования на детето си,без да му причиня неприятни чувства и усещания сега.

Нередност?
Нов коментар

Вход

Още от Капитал