Най-добрият ад за живеене

Васил Георгиев за местния шовинизъм

©  Юлия Лазарова
   ©  Юлия Лазарова

По произход съм половин шоп, перничанин, по-точно - от едно село до Перник, Зидарци. Но съм роден в София. На село, където ходех всяко лято, беше прекрасно: ловях риба в река Конска, помагах, по-скоро пречех на баба и дядо в градината. Животът беше по-хубав от този в града, дето мама и тати по цял ден тракаха прегърбени над пишещи машини неща, които май после се оказаха безполезни. За разлика от доматите, краставиците, чушките, царевицата, млякото, сиренето, овцете, кравите и птиците, които даваше селото.

Имах и приятели на село, а когато Бай Тошо падна, в селото направиха две кръчми, в които съм прекарал не една или две вечери, слуховете за които развалиха иначе доброто ми име. Някъде тогава разбрах, че приятелите ми от село слушат сръбско, не на майтап, както предполагах, а с най-голямо удоволствие. Това май бяха годините, когато между нас започна да се издига една стена, в началото невидима, с годините все по-осезаема, накрая - непреодолима.

Благодарим Ви, че четете Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се
Close
Бюлетин
Бюлетин

Капитал: Light

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.

76 коментара
  • 1
    geordgeo avatar :-(
    geordgeo

Като прочетох статията ме хвана... срам... Нищо човешко не е останало в общуването между нас, изродихме се...

• 2
    johnniewalker avatar :-|
    johnniewalker
    • -125
    • +77

Глупава статия със изсмукан от пръстите проблем и абсолютно измислени "интервюта". Не разбирам защо е в "Капитал". Да бяха избрали вместо нея да включат някоя допълнителна статия за наука и техника.

• 3
    plamenss avatar :-|
    Plamenss

на мен ми хареса номер 10 може би защото не съм от София:-)

• 4
    dggm avatar :-P
    dggm

Много хубава статия.

Една длан земя, една шепа хора и от нужда да си повдигаме самочуствието го правим като унизяваме другите.

Здраве да е. Нали ББ сега разселва администрацията. Скоро всички ще сме селяни.

• 5
    oserv avatar :-|
    Patilan

Мъро от номер 5 го напипа ключа за бараката.

Проблемът и на софиянци и на пртовинциалисти, е че са българи.

Докато се делим на чалгари, селяни, цигани , черни , бели, жеълти, сини, червени и бимбяни все ще си живеем в НАШАТА кочина.

С други думи - племе разделно.

• 6
    atropin avatar :-P
    atropin

Когато не ти е останало нищо, с което да се гордееш, може да се гордееш с произхода си или с цвета на кожата си - все неща, за които нямаш заслуга. :)

• 7
    kireto avatar :-P
    Кирето

Селянин не месторождение, а начин на мислене, поведение спрямо себе си и околните.
    Това ви го казвам аз, кореняк софиянец :)

• 8
    go avatar :-|
    go

култово. отдавна не бях чела нещо толкова добро.

• 9
    alicekapital avatar :-|
    alicekapital

Поздрави за статията; хем е напипала един интересен аспект на комплексарството, хем го е илюстрирала по смешен начин.

• 10
    gallnare avatar :-|
    Мария

Онемях.

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал