Развитие в застой

Севлиево е най-проспериращият град в България според годишната класация на "Дарик радио" и в. "24 часа" . Доколко е реално това отличие се питат и самите местни жители

Статуята на Свободата италианския скулптор Арнолдо Дзоки e отнелa 12 години и около 30 000 златни лева, две трети от дарения. През 1894 г. била изпратена с кораб и от Виена пристигнала в Свищов, откъдето била превозена с волски коли до Севлиево
Статуята на Свободата италианския скулптор Арнолдо Дзоки e отнелa 12 години и около 30 000 златни лева, две трети от дарения. През 1894 г. била изпратена с кораб и от Виена пристигнала в Свищов, откъдето била превозена с волски коли до Севлиево
Статуята на Свободата италианския скулптор Арнолдо Дзоки e отнелa 12 години и около 30 000 златни лева, две трети от дарения. През 1894 г. била изпратена с кораб и от Виена пристигнала в Свищов, откъдето била превозена с волски коли до Севлиево    ©  Биляна Димова
Статуята на Свободата италианския скулптор Арнолдо Дзоки e отнелa 12 години и около 30 000 златни лева, две трети от дарения. През 1894 г. била изпратена с кораб и от Виена пристигнала в Свищов, откъдето била превозена с волски коли до Севлиево    ©  Биляна Димова

"Пожелавам ти много здраве и музика! Пари не ни трябват, ние си ги имаме!" Вдигат се чаши, наздраве за рожденика – 35-годишния Ицо Банков, който пребивава в родния си град от седмица, а след още една ще отпътува към дългогодишното си местожителство – Дъблин. За личния си празник емигрантът е събрал близки и приятели в един от парковете на Севлиево. На циментовото барбекю роднините са спретнали цвърчаща трапеза – кебапчета, лук, чушки, гъби, до масата са наредени шест двулитрови бири, уиски Vat 69, водка "Търговище", малко "Смирноф", 5 литра домашна ракия. Двайсетте гости на възраст 20-35 години живеят тук с малки изключения и за всички тях присъствието на новософиянката, дошла да опише просперитета на централния български град, буди искрено забавление. "Ха-ха, просперитет ли? Ами може, ако другите градове са много зле..." "Това е пълна измишльотина, мит." След минути се вадят няколко акустични китари, четири от момчетата се оказват китаристи в местни групи. "Ние пък ще движим културата на Севлиево", дочува се в тъмното...

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
23 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    vizantietz avatar :-?
    Българина
    • - 13
    • + 18

Това, което разбрах от статия Севлиево звучи обещаващо. А коментара на цитараните хора, че влизаш и бачкаш по 8 часа като машина, ме подразва, защото хем хората се оплакват, че няма работа хем не им се работило като машини. Аз живея

Нередност?
  • 2
    vizantietz avatar :-|
    Българина
    • - 13
    • + 21

(извинявам се браузера се скапа и прати предния коментар автоматично) Продължение...
    Аз живея и работя в Германия, и аз работя официално по 8 часа на ден (неофициално по доста повече), живея добре. Но и аз работя като "робот" ... ама ако някой иска добър финансов стандарт на живот трябва да е готов да прежали капризи...

Заключение: Който иска да получава пари "както на запад", трябва да се научи да работи "както на запад"!

Това си е въпрос на личен избор и всеки има право на такъв, но когато избора е да не се превръща в робот (и съответно да получава по-малко пари) моля не "мрънкайте" !!!

Нередност?
  • 3
    geordgeo avatar :-|
    geordgeo
    • - 3
    • + 29

Екстра си е да живееш в малък град, особено ако е решен проблема с работата. За съжаление точно с това не можем да се похвалим...

Нередност?
  • 4
    denitsav avatar :-|
    Деница
    • - 2
    • + 29

Статията е много истинска и добро попадение - поздравления, че един журналист най-сетне разбули мита за просперитета на Севлиево и описа картината такава, каквато е. Само една неточност - Севлиево няма язовир, има само проект и някакво начало на строеж на такъв, но ще бъде препроектиран.

Нередност?
  • 5
    mirka avatar :-|
    Velimira
    • - 3
    • + 31

Поздравления за хората, които не се поддават на матрицата и са открили щастието в малките, прости и стойностни неща! Почвам да се замислям защо и аз все още съм от вманиачените по София?!

Нередност?
  • 6
    peaspiring avatar :-|
    peaspiring
    • - 1
    • + 42

До коментар [#1] от "Българина":

Не става въпрос за работа по 8 часа, а за работа в убийствени условия. Да не мислиш, че Американ Стандарт са направили завода в Севлиево, защото са харесали природата? Плащат като в Индия, и никой не ги гони за условията на труд.

Ти в Германия при такива условия ли работиш?

Нередност?
  • 7
    tsonkooo avatar :-|
    Тsonkooo
    • - 1
    • + 12

Но като има стагнация на трудовия пазар, човек е доволен, че изобщо си е намерил постоянна работа. Някои напускат родния си край и отиват да живеят там, защото могат да си намерят препитание.

Нередност?
  • 8
    vizantietz avatar :-|
    Българина
    • - 13
    • + 5

До коментар [#6] от "peaspiring":

Аз работя при условия, че имам възложена работа, която трябва да свърша до даден краен срок, а това колко време ще ми отнеме не е толкова важно. Това, че работя в събота или неделя на шефа ми не му пука. Ако не мога да се справя ... има други, които ще назначи на моето място ...

Нередност?
  • 9
    peaspiring avatar :-|
    peaspiring
    • - 1
    • + 16

До коментар [#8] от "Българина":

Т.е. не ти пука, дали ще разнасяш тоалетни чинии при 50 градуса температура, важното е да се свърши работата?

Нередност?
  • 10
    atlantic avatar :-|
    Атлантик
    • - 1
    • + 16

До коментар [#9] от "peaspiring":

До коментар [#8] от "Българина":

Разминавате се във фокуса на спора...Разбира се, че е важно при какви условия работиш, но е важно също така и какви срокове гониш - дори и в най-благодатната среда стреса от сроковете е огромен....Така че всичко е важно - среда, ,стрес, срокове, шефове, възможности за свободно време все пак...Човешкият живот не е само работа, не е и само почивка. Малкият град има своите предимства, но и своите огромни недостатъци...Малкият град е идеален за тези млади мъже, но само докато са сами. Стигне ли се до семейство (ако изобщо се стигне до семейство, защото в подобни малки градове просто няма млади хора) и до планове за развитието и обучението на децата, неминуемо се взима решението за преместване в голям град...Къде са басейните, спортните зали, стадионите, площадките, парковете, зоните за развлечения в тези малки градове!?

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал