Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
"Иска ми се да живеех в Бургас, маниаци." Признанието е написано с тебешир в началото на този септември върху асфалта на една от алеите в Морската градина. До него белее и обяснение: "Въй, лек. Това го написа ВАРНЕНЕЦ!" Бургас е най-добрият град за живеене за 2010 г. според класацията на радио "Дарик". Повечето българи и доста чужденци знаят, че това е един от най-динамично развиващите се градове в страната. Всички местни жители, с които се срещаме, са единодушни, че промяната e започнала преди четири-пет години и се дължи на качественото управление на кмета Димитър Николов. Държат да поздравим, както него, така и екипа му от общинската администрация. Обясняват си успеха с политически причини, но повечето твърдят: "Мен това не ме интересува. Важното е, че нещата се движат. Въпросът не е като ти дадат 100, да откраднеш 80 и да оставиш 20. Вземи 20 и остави 80, то ще се види."

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
22 коментара
Това със трудовите хора е малко заблуждаващо, но добра статия иначе. Факт е, че града дърпа напред, откакто Николов е кмет, но се иска още доста. Не може за 5 години да наваксаш 25, че и повече...
Само бургаския диалект, който и аз използвам, оставя малко странен вкус в устата, но и това се преживява. Дано повече кметове, като този, има в България, а не всички да са в стил "Столичаните" ...
Всичко е ОК в статията с изключение на твърдението, че "все повече хора се завръщат към родния си град, привлечени от благоприятното му развитие. Към този ход прибягват и чужденци - германци, англичани и много руснаци, които избират Бургас за постоянно местожителство."
Огромният проблем на града е липсата на работа и ниските доходи. Дори според НСИ безработицата е НАД средната за страната - наближава 13%. Всичко е търговия - магазини и молове, работа - само сезонно (летищните оператори например наемат 60-70% от персонала си за 3-4 месеца, когато е пика). Няма нови фирми и никакъв интерес за чужди инвестиции в нещо различно от ваканционна къща без канализация. Не всичко е в цъкането на палми по морската и хубавите улици и център. Те сами по себе си са чудесни, но никого не хранят.
[quote#2:"Nikolay"]Огромният проблем на града е липсата на работа и ниските доходи.[/quote]
мда, за сметка на цените по-високи от тези в София, поддържани такива заради големият брой руснаци, които живеят по морето лятото.
Иначе факт, градът е прекрасен и е пример, за всичко, което София може, но не е. На мен обаче ми липсват разни стари символи, чието отсъствие май не преви впечатление на много хора, покрай останалата красота. Например:
1. Какво стана с двете котви при "Котвата"? Да, нещо дребно е, но за поколения буржгазлии бяха символ.
2. "Фрегатата"!
3. Месинговото магаре, което яздехме като деца на детската площадка при Флората! Това е един от най-силните ми детски спомени!
Да, чудесно е, че града се ремонтират и се правят нови неща, но не би било лошо да се пазят/възстановяват емблемите на града.
Аз лично всеки път като се прибера си казвам само, че много бих се радвала да се върна да гледам деца там.
Много подозрително връзкарски физиономии на снимките..
Колкото до кучетата:
alFriendsFoundationBurgas
В Бургас има най-добрите догпаркове - места за разхождане на кучета без повод, в България. 4ри на брой, които за град с тези размери са ОК. Представляват площ оградена със стабилна ограда, в която можеш да пуснеш кучето си без повод. Децата влизат на отговорност на родителите им. Влизаш, пускаш си кучето и не се притесняваш за деца, баби, велосипедисти и всякакви случайни минувачи (които в София са превърнали в спорт крещенето по хора с кучета, дори когато животното е вързано). Ако искаш просто да си ходиш с кучето из парка това става на повод. На всеки 3м има кошчета за кучешки акита и хората си чистят след животните. Ако не го правят Общинска полиция ги глубява. Резултата от всичко това - чисто паркове и рядко се срещат кучета свободни от повод.
Иначе местните робуват на породи повече и от софиянци, рядко осиновяват и ако видиш куче с неясна порода, най-вероятно е купено за породисто от домашно развъждане. Това са лични наблюдения на база разговори с местни кучкари. Има приют, в който условията чувам не се добри - кучетата там измират от болести, които си предават едно на друго, уви няма безплатни кастрации в града.
Има улични кучета, но са по-малко и трудно се забелязват. Има много в Акациите и Индустриалната зона. Това е страницата на местното НПО, ако сте от Бургас и искате да помагате или да осиновявате - https://www.facebook.com/PriateliNaZhivotnite.Anim
Възходът на Бургас е закономерен и ще продължи, а гражданите му ръка трябва да целуват на..., не е техния кмет, а този на Варна, който в комбина с ТИМ и руските мафиоти настрои или се разбра с ГЕРБ, в резултат на държавата не им пука и не се интересува от Варна, а предвидените средства се пренасочват към Бургас.
Хубаво е да се случва и това - да прочетеш нещо положително. Дано е все по-често.
Последната снимка е в дисонанс на останалите.
"За съжаление тук се отварят предимно нови кафенета и чалготеки, казват бургазлии"
Кои бургазлии го "казват" със "съжаление"? Ясно е че преобладаващата част не го казва. Защо винаги преиначавате нещата и търсите маргиналната гледна точка? Що за субкултурни комплексари сте? Вие журналисти ли сте или надъхани форумни плъхове?
Бургас е прекрасен пример за това как успешно може да се реализира местната власт при достатъчно амбиция от страна на кмета и екипа му. Така се създава среда, в която е приятно да се пребивава и това засега помага силно на туризма, а в бъдеще няма как да не привлече и инвестиции в областта на бизнеса.
Бургас няма какво положително повече да научи от Варна и няма в коя област да се конкурира с нея, най-малко сега. Така че подобно противопоставяне вече не е продуктивно за Бургас, не му носи нищо и трябва да остане в миналото. Градът трябва да се сравнява и да следва плътно София по темп и най-вече - амбиция за развитие. Не е лошо местната власт да концентрира повече усилия в привличане на високотехнологичен и чист бизнес и не на последно място - да обърне внимание и да стимулира местната културна среда, която засега линее и е бледо копие на това, което е била през 50-те, 60-те, та до 80-те години. Не че не се правят усилия - то се вижда, че се работи и в тази област, но след като повечето именити интелектуалци напуснаха завинаги Бургас (справка - Недялко Йорданов) е време да се гради и обгрижва ново ядро от креативни творци, които да дадат нов оригинален културен облик на Бургас, какъвто този град неистово заслужава.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.