Новият брой:
Служебната президентска република

Пеещите скопяни

Млади македонци протестират с песен на уста

©  Елена Героска

На 30 септември 2009 г. един от най-красивите македонски манастири, "Св. Йоан Бигорски" в Дебърско, е унищожен до основи от пожар. Изгарят монашеските жилища, кухнята, библиотеката, гостната, две трапезарии, старият конак и горният палат на манастира.

Разследването установява, че причината за пожара е късо съединение в остарялата електрическа инсталация на манастира. Инцидентът предизвиква остра реакция сред медиите и обществеността в Македония. Някои обвиняват църквата, че не се грижи добре за имотите си. Други използват случая, за да повдигнат въпроса за неправомерното изразходване на църковни пари от духовниците за лични цели като вили и луксозни автомобили.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
9 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    jessie... avatar :-|
    Jessika
    • + 23

Евала на тези млади хора. Намерили са оригинален начин за протест срещу глупостта и наглостта на политиците (все едно към коя партия принадлежат).

Нередност?
  • 2
    jessie... avatar :-|
  • 3
    forza avatar :-P
    forza
    • - 14
    • + 13

Залагам два денара, че Ива ДрагшиК следва да се чете Ива ДрагшиЧ.

За сведение на упражняващите се по македонската тематика журналисти, К с чертичка отгоре на македонски се чете като меко К към меко Ч до откровено Ч по модела на сходни букви от сръбската азбука на Караджич.
    Някъде биха го прочели като "кь", другаде като "чь", а в Прилеп например, като откровено "ч".

С това "ударено" К на македонски език се пишат сръбските фамилии, завършващи на Ч (ДрагшиЧ, ПрелиЧ, МладиЧ и т.н.).

От което разбираме, че пеещите са скопски сърби и братовчеди на функционери от бившата компартия.
    Което, разбира се, не значи, че не са прави, просто отбелязвам за сведение.

Нередност?
  • 4
    dragoslava avatar :-|
    Dragoslava
    • - 1
    • + 5

Pussy Riot от Скопие.

Нередност?
  • 6
    forza avatar :-P
    forza
    • - 2
    • + 3

До коментар [#5] от "tctctc":

Прав си, може и црногорка да е.

Други въпроси (прашаньа)?

Нередност?
  • 7
    edin_balgarin avatar :-?
    Един Българин
    • - 1
    • + 14

До коментар [#5] от "tctctc":

А замисляла ли си се защо на всички ви се опитаха да сменят окончанията на фамилиите? За да звучат уж "по-македонски"? Предполагам знаеш, че има много българи с фамилии на "ски" (дори бившия ми шеф, родом от Русе). Както казваше един познат от Охрид - "Аз съм БЪЛГАРИН, синовете ми са македонци, а внуците сърби". Това е мисията на УДБ и за съжаление ако не и се поротивопоставяте тежко ви (дано да не съм прав).

Нередност?
  • 8
    nochkopenev avatar :-|
    nochkopenev
    • - 1
    • + 1

Прост народ - слаба държава...

Нередност?
  • 9
    forest avatar :-|
    Forest
    • + 1

браво! песента за Мерцедес Бенц е много актуална и в България за съжаление...
    http://www.youtube.com/watch?v=iOt7k4yNeb8&feature=relmfu

Нередност?
Нов коментар