Лов actually

Как протече учредяването на първия дамски ловен клуб в България

В хладната утрин на 10 октомври, броени дни след откриването на сезона за групов лов на дива свиня, влизам в сградата на НЛРС-СЛРБ (*), намираща се на пъпа на София – бул. "Витоша" 31-33. Малко по-късно разбирам, че тук, на втория етаж, от 31 години се спотайва музей на ловеца с площ 600 кв.м, но за него по-нататък. Конкретният повод за посещението ми е учредяването на първия у нас женски ловен клуб. Събитието е в залата за събрания, която се оказва сама по себе си безценен музей на едно отминало време. Дървена ламперия, дълга маса с плюшена покривка с ресни, помпозни столове с високи облегалки и, разбира се, много рога, окачени на стената. Има и стенен часовник, от онези, на чиито вериги висят декоративни шишарки. Той е застинал, може би завинаги, на 13 часа, а може и да е на 01 часа, но няма как да попитаме еленчето, чиято глава увенчава пищната орнаментика на уреда. По въпроса мълчи и огромното пано (вероятно ръчно тъкано и много ценно), на което са изобразени в средновековен стил ловни сцени. Безмълвен е и LCD телевизорът, притиснал се срамежливо до стената, явно осъзнавайки, че е единственият предмет тук от XXI век. Край масата са седнали двайсетина жени със средна възраст някъде около 40-те, има шоколадови бисквити, кафе и минерална вода, така че всички условия за създаването на клуб са налице.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
49 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • kakao
    • - 19
    • + 93

Ловът е едно от най-отвратителните хобита на света! Още по-отвратителна ми се струва идеята за ЖЕНСКИ ловен клуб...

Нередност?
  • 2
    stanishko avatar :-|
    Станишко
    • - 13
    • + 77

Най-уродливото гнусно занимание на света! Да им приседне еленското печено на тия кокошки!

Нередност?
  • 3
    blockblock avatar :-|
    block
    • - 49
    • + 10

ама и вие пък се извъдихте едни. ми не ловувайте щом ви не аресва. аз например не обичам да се снебивам из баирите с железо на рамо, не ме влече. и не ловувам. ама пък така да давате наклон... некак си ми е несериозно.

Нередност?
  • 4
    slex avatar :-|
    Slex
    • - 7
    • + 65

"аз не убивам, аз отстрелвам разрешено за това животно"

Ами стреляйте по паници тогава. Това също е разрешено. Все си мисля, че точно убийството носи удоволствие на ловците.

Нередност?
  • 5
    grazhdanin avatar :-|
    гражданин
    • - 11
    • + 41

Мисля си, че е доста извратено жени да се гордеят с убиване?
    Ловът е в инстинктите на мъжете, защото преди стотина години са трябвали да осигуряват прехраната на рода с убийства.
    Мисля, че е доста перверзно жена да изпитва удоволствие от убиване?!

Нередност?
  • 7
    grazhdanin avatar :-|
    гражданин
    • - 5
    • + 33

Всъщност правилното определение не е перверзно, а извратено...

Нередност?
  • 9
    ledeno_stydeno avatar :-|
    girl power
    • - 6
    • + 33

Отвратително... Това не може да ми се впише в едно изречение: "дамски" и "ловен"...

Нередност?
  • 10
    shneider avatar :-P
    Koba Stalin
    • - 7
    • + 16

[quote#8:"smarfiette"]Не можело жени, можело само мъже[/quote]

Братчедке, аз съм за еманципацията! Навита ли си да направим един лов заедно с теб. За да сме с равни шансове, ще сваля оптиката от ловната карабина на баща ми/поръчков Мазалат/, на която съм се учил да стрелям, като 14 годишен. Ще ти дам и още една възможност - ако си достатъчно бърза, за 4 минути, през които няма да стрелям, ще се отдалечиш на достатъчно разстояние, за да имаш някакъв реален шанс, да оцелееш. Само гледай да не забиеш някъде към Анадаола.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал